افزایش درآمد با جدول کیوساکی

معنای ثروتمند بودن چیست؟ شاید این مهم ترین سوال مالی باشه که بتونید از خودتون بپرسید. برای بیشتر افراد، ثروتمند بودن یعنی پول زیاد داشتن. اونها فکر میکنند که اگر هر ماه بتونن کمی بیشتر پول دربیارن ثروتمند خواهند بود و تمام مشکلاتشون حل خواهد شد. اونوقت میتونن یک زندگی پادشاهانه داشته باشن! بزارید با یک سوال شروع کنیم. به نظر شما کسی که سالی 150 میلیون درآمد داشته باشه ثروتمند حساب میشه؟ من میگم این سوال رو اگر از فردی که درآمدش مثلا سالی 80 میلیونه بپرسیم، پاسخ مثبت خواهد داد. اما آیا فردی که 200 میلیون در سال درآمد داره هم فکر میکنه کسی که 150 میلیون درآمد داره ثروتمنده؟!

تعریف ثروت مثل زیبایی، بستگی به پاسخ دهنده داره و هرکس ممکنه تعریف متفاوتی در ذهن خودش داشته باشه.

زندگی پادشاهانه

خیلی از افراد هستند که در دو یا سه شغل مختلف سخت کار میکنند تا بتونن پول بیشتری بدست بیارن. اما ما میدونیم که قطعا “زندگی پادشاهانه” اصلا چیزی شبیه شبانه روز کار کردن نیست! همیشه باید به یاد داشته باشیم که “ما زندگی نمیکنیم که کار کنیم. بلکه کار میکنیم تا بهتر زندگی کنیم”. علاوه بر این در وضعیت اقتصادی کنونی هر روز ارزش پول کمتر خواهد شد و صرفاً کار کردن و پول درآوردن و کنار گذاشتن اون، شما رو ثروتمند نخواهد کرد.

از نظر مدیران مالی موفق مخصوصا رابرت کیوساکی، ثروتمند شدن یعنی سرمایه‌گذاری کردن و از پول پول درآوردن. از نظر وارن بافت(کارآفرین افسانه‌ای)، شما تا وقتی نتوانستید حتی در حال خواب پول دربیارید ثروتمند نیستید. فکر میکنم شما هم با من هم نظر باشید که درواقع باید اسم این رو گذاشت زندگی پادشاهانه!

درآمد

جدول دارایی-بدهی رابرت کیوساکی

سرمایه‌گذاری کردن نیازمند داشتن هوش‌مالیه و داشتن هوش مالی نیازمند اطلاع داشتن از دارایی هاتونه.

یکی از ابزار‌های کمک به تقویت هوش‌مالی و انتخاب تصمیمات درست اقتصادی، استفاده از جدول “دارایی-بدهی” رابرت کیوساکی در کتاب “پدر پولدار پدر بی پول” است.

کار با این جدول بسیار ساده و راحته. این جدول از 4 بخش تشکیل شده. بخش های دارایی، بدهی، درآمد و هزینه.

برای کار با جدول، در ابتدا هر چیزی رو که فکر میکنید جزئی از دارایی هاتون به حساب میاد رو در بخش دارایی، و هرچیزی که فکر میکنید بدهی حساب میشه در بخش بدهی لیست کنید. در ادامه، درآمد و هزینه های مربوط به دارایی هاتون رو در بخش درآمد و هزینه ثبت کنید(برای مثال: اگر ویلاتون رو به عنوان داراییتون حساب کردید، پول آب و برق، هزینه نگهداری، هزینه بیمه و… جزء هزینه های ویلاتون به حساب میاد و اگر مثلا ویلاتون رو اجاره دادین، درآمد حاصل از اون جزء درآمد های ویلاتون تعریف میشه). سپس مجموع درآمد های حاصل از داراییتون رو منهای هزینه های مربوط به داراییتون بکنید. در آخر اگر مبلغ حاصل مقداری مثبت بود، یعنی دارایی شما واقعا یک دارایی به حساب میاد. در غیر این صورت، باید داراییتون رو به بخش بدهی ها منتقل کنید. این کار رو برای مواردی که در ابتدا به عنوان بدهی مشخص کرده بودید نیز تکرار کنید. در آخر، یک لیست کامل از دارایی ها و بدهی های واقعیتون در اختیار دارید.

جدول کیوساکی و درآمد
 

جدول کیوساکی و درآمد

ضرورت استفاده از جدول دارایی-بدهی

از نظر کیوساکی، بدون اطلاع از درآمد ها و هزینه ‌ها نمیشه دارایی ‌ها و بدهی‌ ها رو درست تشخیص داد. شما تنها از راه شناخت دارایی و بدهی‌ ها میتونید بفهمید که دقیقا چه چیزی برای شما سودآور خواهد بود و چه چیزی فقط پول شما رو هدر میده. طبق گفته کیوساکی:((بزرگترین اشتباه افراد اینه که فکر میکنند یکچیز جزء داراییشون به حساب میاد اما درواقع فقط بدهی برای خودشان تراشیده اند!)). سپس فرد به جای صرف هزینه برای بیشتر کردن دارایی های سودآور، بیشتر کار میکند و بیشتر برای خود بدهی درست میکند. به این چرخه اصطلاحاً “مسابقه موش دوانی” گفته میشه.

با استفاده از این جدول دید درستی از دارایی هاتون خواهید داشت و تصمیمات مالی هوشمندانه‌تری خواهید گرفت. نهایی‌ترین هدف این کار، تلاش برای هرچه کمتر کردن بدهی ها، و تبدیل اونا به دارایی است.

رو نیوُ حساب کن!

2 پاسخ

  1. عالی بود من خیلی رو نمودار ها فکر کردم ولی نفهمیدم ممنون از اینکه فهمشو برام ساده کردیید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن