چگونه برنامه بازنشستگی داشته باشیم؟

بازنشستگی فصلی از زندگی افراد است. بسیاری از افراد برای رسیدن این دوره از زندگی لحظه شماری می‌کنند و برای آن رویاپردازی می‌کنند. بازنشستگی یکی از فصل‌های زندگی است که باید برای آن برنامه ریزی داشته باشیم. بسیاری ترجیح می‌دهند در این دوره از زندگی وقت بیشتری را در کنار خانواده و دوستان بگذرانند. برخی هم دوست دارند بیشتر به مسافرت بروند و یا برخی هم دوست دارند به انجام کارهایی که به آن علاقه دارند، بپردازند.

بدون شک هر کسی انتخابی برای دوران بازنشستگی خود دارد. اما نباید فراموش کنیم که داشتن سلامت مالی حتی در دوران بازنشستگی یکی از عواملی است که فعالیت‌های ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای اینکه بتوانیم با خیالی آسوده در دوران شیرین بازنشستگی به کارهایی که دوست داریم، رسیدگی کنیم باید از همین الان برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

برنامه بازنشستگی

برنامه ریزی برای بازنشستگی:

پس انداز کردن:

آمارها نشان می‌دهد تنها نیمی از افراد به طور دقیق برای دوران بازنشستگی خود برنامه ریزی می‌کنند. یکی از مواردی که با هدف آمادگی برای دوران بازنشستگی باید انجام دهیم، عادت پس انداز کردن برای دوران بازنشستگی است. فارغ از اینکه چند سال دیگر به دوران بازنشستگی شما باقی مانده است از همین امروز یک برنامه ریزی برای پس انداز برای آن دوران داشته باشید.

شناخت نیاز های دوران بازنشستگی:

بسیار اهمیت دارد که نیازهای دوران بازنشستگی خود را بشناسید. برای این کار فقط کافیست بودجه بازنشستگی و همچنین هزینه‌های بازنشستگی خود را تخمین بزنید. از خودتان این سوال را بپرسید که چه استانداردی از زندگی را می‌خواهید در دوران بازنشستگی داشته باشید. اهداف و فعالیت‌های خود را فهرست کنید. برای مثال اگر قصد انجام سفرهای زیادی را در دوران بازنشستگی خود دارید، باید مشخص کنید که دقیقا چه تعداد سفر پیش رو دارید و هر کدام چه مقدار هزینه برای شما در بر خواهند داشت. امنیت مالی در دوران بازنشستگی به راحتی و به طور اتوماتیک بدست نمی‌آید. باید برای آن برنامه وهدف داشته باشید.

پرداخت بیمه:

امروزه کمتر کسی وجود دارد که از مزایای کوتاه مدت و بلند مدت بیمه اطلاع کافی نداشته باشد. بنابراین اگر کارمند هستید و یا شغل آزاد دارید، برنامه‌ای برای پرداخت بیمه به طور ماهانه داشته باشید. در محیط‌های کاری به احتمال زیاد کارفرماها برنامه‌ای برای پرداخت بیمه افراد حاضر در آن شرکت دارند. اما با این وجود اطمینان حاصل کنید که بیمه شما به طور کامل پرداخت می‌گردد. در مورد بیمه همسر و فرزندان خود اطلاع کافی کسب کنید و مطمئن باشید که نوع بیمه‌ی شما، شامل آنها نیز خواهد شد. همچنین در هنگام تعویض محل کار خود به این نکته دقت داشته باشید که نوع بیمه‌ای که آن کارفرما با آن قرارداد دارد، چه مزایایی داشته و آیا در بلند مدت به نفع شما خواهد بود یا خیر.

تشکیل حساب پس انداز:

حساب پس‌انداز بازنشستگی در واقع یک پس‌انداز بلند مدت برای شماست که حتماً باید آن را جدی بگیرید. روش‌های مختلفی برای پس‌انداز وجود دارد اما بهترین روش داشتن یک حساب پس‌انداز مستقل است که هر ماه مقداری از درآمد خود را در به آن اختصاص دهید. بسیاری از افراد عادت پس‌انداز کردن را از اولین روزهای کسب درآمد خود به صورت عادت در می‌آورند. اگر شما قبل از خواندن این مطلب در حال پس انداز بوده باشید، که جای تبریک دارد و به همین روند ادامه دهید و اطمینان حاصل کنید که در مسیر درستی هستید. در غیر این صورت پیشنهاد می‌کنیم از همین امروز اولین گم برای شروع پس انداز کردن را بردارید. برای مثال ماهانه 10 یا 20 درصد از درآمد خود را در یک حساب جداگانه پس انداز کنید. این کار به دلیل وجود اثر بهره مرکب در بلند مدت مزایای زیادی برای شما خواهد داشت.

شروع سرمایه گذاری:

در بسیاری از کشورها (از جمله ایران) که نرخ تورم زیادی وجود دارد، پس انداز کردن پول توجیه اقتصادی ندارد و در چنین کشورهایی یکی از روش‌های جایگزینی پس انداز کردن، سرمایه گذاری است. با اندکی مطالعه و مشورت با مشاوران سرمایه گذاری اصول اولیه سرمایه گذاری را یاد بگیرید و در یک کسب و کار با ریسک معقول سرمایه گذاری نمایید. بسیار اهمیت دارد که این کار را به صورت هدفمند انجام دهید. هدف از این سرمایه گذاری تامین امنیت مالی شما در دوران بازنشستگی شماست. بنابراین به اصل سرمایه و سود حاصل از آن دست نزنید زیرا ممکن است وارد بازی‌های رایج و خطرناک سرمایه گذاری شده و علاوه بر عدم سود، حتی اصل سرمایه خود را نیز از دست بدهید.

نتیجه گیری:

در این نوشته در مورد مهمترین مواردی که باید در برنامه بازنشستگی مد نظر قرار دهیم را بیان کردیم. پس انداز کردن ، شناخت نیازهای دوران بازنشستگی، پرداخت بیمه ، ایجاد حساب پس انداز و سرمایه گذاری در یک کسب و کار با ریسک معقول از مهمترین مواردی بود که در این مقاله بیان کردیم.

نظر شما چیست؟ شما در مورد برنامه ریزی برای زمان بازنشستگی چه پیشنهاد و راهکاری دارید؟


سایر موارد مرتبط:

3 پاسخ

  1. بازتاب: چرا بیمه؟
  2. درود به همه عزیزان، خسته نباشید. مدتی هست با برنامه شما آشنا شدم، کمال خلاقیت و هوشمندی را بکار گرفتید، همینطور که در تهیه مطالب تلاش به خرج می دهید، اما بنده پیشنهاد می دهم سعی کنید کاملتر و مستندتر مطالب را جلو ببرید تا قابلیت رفرنس دهی داشته باشند. بنده به دانشجویانم همیشه برنامه شما را پیشنهاد میدهم تا کمی به بودجه بندی و آینده نگری بیاندیشند. بازنشستگی به چشم بر هم زدنی فرا می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن