عید نوروز یکی از مناسب‌های مهم تقویم ما ایرانی‌هاست و ما با شروع سال جدید دور هم جمع می‌شویم و این عید را جشن می‌گیریم . همین دور هم جمع شدن‌ها بهانه ای می‌شود که به بازار بریم و خرید‌هایی هم برای این جشن داشته باشیم. از خرید آجیل و میوه و شیرینی گرفته تا خرید لباس و پوشاک که معمولا همه را در دسته خرید عید نوروز قرار می‌دهیم. ما در بلاگ نیوُ همواره سعی کرده ایم مطالبی با کیفیت و با هدف بهبود سلامت مالی را برای کاربران نیوُ و سایرین منتشر کنیم. در مورد هزینه‌های عید نوروز حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد. اما در این نوشته می‌خواهیم در مورد انجام هوشمندانه تر هزینه‌های نوروز و با هدف بهبود سلامت مالی شما عزیزان صحبت کنیم.

هزینه‌های عید نوروز

ما در نوشته بودجه بندی به طور مفصل صحبت کردیم و مجددا یادآوری می‌کنیم که به طور کلی دو نوع هزینه ثابت و متغیر داریم . با توجه به این دسته بندی، می‌توانیم هزینه‌های عید نوروز را در دسته هزینه‌های ثابت سالانه قرار دهیم. یعنی هزینه‌های عید نوروز یکبار در سال انجام می‌شوند. در ادامه مواردی از هزینه‌های نورور را از زوایه‌ای دیگر بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هزینه خانه تکانی :


خانه تکانی و به طور کلی نظافت محل سکونت شامل هزینه‌هایی متعددی می‌شود. برای مثال تهیه مواد شوینده، شست و شوی فرش و موکت و همچنین شست و شوی مبلمان هزینه‌هایی را در بر دارد. بسیاری از افراد شست و شوی قالی و موکت را خودشان انجام می‌دهند.

خرید عید

عده ای نیز به دلیل وجود محدودیت‌های زمانی و مکانی (آپارتمان نشینی) این موارد را برون سپاری می‌کنند . پیشنهاد ما این است که از خدمات مراکزی مانند خدمت از ماست برای خانه تکانی و شست و شوی قالی و موکت و مبلمان استفاده کنید.این کار علاوه بر اینکه امکان مقایسه قیمت‌ها را برای شما فراهم می‌کند‌، مقدار زیادی هم در وقت شما صرفه جویی خواهد داشت.

هزینه خرید لباس عید نوروز:


معمولا افراد زیادی به مناسبت عید نوروز برای خرید لباس و پوشاک اقدام می‌کنند. با توجه به افزایش تقاضا برای خرید پوشاک در شب عید‌، معمولا قیمت البسه و پوشاک اندکی بالاتر از ارزش واقعی آن خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود تا حد ممکن خرید پوشاک مورد نیاز خود را تا حد ممکن در روزهای پایانی سال انجام ندهید. برای مثال هیچ ایرادی ندارد که شما بعد از ایام نوروز البسه مورد نیاز خود را تامین کنید.

خرید عید

خرید لباس و پوشاک در شب عید علاوه بر بالاتر بودن قیمت‌ها، بدلیل شلوغی بازار‌، زمان بیشتری نسبت به سایر رو‌زها از شما خواهد گرفت. بنابراین توصیه می‌شود تا حد ممکن خرید لباس و پوشاک مورد نیاز خود را در رو‌زهای منتهی به ایام عید نوروز انجام ندهید.

هزینه خرید آجیل و میوه عید:


هزینه خرید آجیل و میوه یک از هزینه‌های شب عید است که با بودجه‌بندی مناسب و با اندکی تدبیر می‌توانید تا حد خوبی در هزینه‌های آن صرفه جویی کنید. برای مثال در صورت امکان تا حد ممکن بجای خرید از میوه فروشی‌های محلی، می‌توانید از میدان های میوه و تره بار شهر خرید میوه را انجام دهید . این کار صرفه جویی ریالی قابل توجهی برای شما خواهد داشت. در مورد خرید آجیل یک پیشنهاد این است که به جای خرید آجیل‌های ترکیبی، به صورت مجزا اقلام آجیل را خرید کرده و خودتان آن را مخلوط کنید. با این کار علاوه بر صرفه جویی در قیمت، از کیفیت آجیل مطمئن خواهید بود.

خرید عید

جلوگیری از خرید هیجانی در عید نوروز:

ما قبلا در مورد خرید هیجانی به طور مفصل صحبت کردیم و بیان کردیم که با ریشه‌یابی و آگاهی نسبت به نیازهایمان خریدهای هیجانی یا عاطفی تا حد زیادی قابل کنترل هستند. در مورد خرید ایام قبل از نوروز نیز ممکن است با توجه به تب موجود در بازار دچار هیجان شده و دست به خریدهایی بزنیم که واقعا ضروری نیستند. برای مثال ممکن است با توجه به شلوغی بازار و تمایل عموم برای خرید عیدانه، احساس کنیم که واقعا به خرید نیاز داریم. تهیه فهرست خرید به شما کمک می‌کند تا از خریدهای هیجانی به دور باشید. تهیه یک فهرست از اقلام مورد نیاز باعث می‌شود هنگام نوشتن فرصتی برای ارزیابی ضرورت خرید داشته باشید و در فرآیند نوشتن به دقت بیشتری به این فکر کنید که آیا واقعا از روی نیاز خرید می‌کنید یا دچار احساسات و هیجانات هستید.

کلام آخر:

در این نوشته در مورد خرید عید نوروز و نکاتی که به کمک آن می‌توانیم تا حد ممکن هزینه‌ها را مدیریت کنیم، صحبت کردیم. بدون شک عید نوروز هزینه‌های دیگری نیز دارد ولی ما در این نوشته تنها به رایج ترین آن‌ها یعنی، هزینه خانه تکانی، خرید پوشاک عید، خرید میوه وآجیل اشاره کردیم. ممنونیم که تا پایان این نوشته با ما همراه بودید و خواهشمندیم در صورتی که از روش خاصی برای مدیریت هزینه‌های عید نوروز استفاده می‌کنید، در زیر این نوشته با ما به اشتراک بگذارید.

سایر نوشته ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن