به احتمال زیاد شما هم تجربه سفر و حس خوبش رو داشته اید و دوست دارید بیشتر سفر کنید. اما چه روشی وجود داره که بتونیم مکان‌های بیشتری رو ببینیم، و بتونیم از پس هزینه‌های سفر بربیاییم؟ خبر خوب اینه که ما می‌تونیم اصول سفر ارزان رو یاد بگیریم و با کاهش هزینه‌ها، تعداد سفرهای بیشتری رو انجام بدیم. توی این نوشته می‌خواهیم در مورد اینکه چه طور هزینه‌های سفرمون رو کم کنیم، صحبت کنیم.

فهرست نکات برای سفر ارزان:

  • هزینه جابجایی (بلیط سفر)
  • سفر به جهت مخالف
  • هزینه گردش و بازدید از اماکن دیدنی
  • هزینه سفرهای درون شهری
  • هزینه‌های محل اقامت
  • هزینه‌های خورد و خوراک
  • هزینه‌های خرید متفرقه و سوقاتی

هزینه جابجایی (بلیط سفر)

قدم اول سفر جابجا شدن از محل زندگی تان است. بنابراین اولین هزینه ای که می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، هزینه بلیط سفر شماست. البته با فرض اینکه شما از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده نمی‌کنید. انتخاب وسیله نقلیه برای سفر، بیشتر بستگی به تعداد شما و مقصد سفر شما دارد. اگر بتنهایی یا دو نفره قصد سفر کردن دارید از وسایل نقلیه عمومی (قطار، هواپیما، اتوبوس و …) استفاده کنید. اما اگر بیش از دو نفر هستید مقرون به صرفه‌تر است که با ماشین شخصی تان سفر کنید و هزینه بنزین را تقسیم کنید و یا یک ون کرایه کنید.

وب‌سایت‌های زیادی برای فروش بلیط هواپیما وجود دارد که می‌توانید برای دریافت آخرین تخفیف‌ها مشترک شوید. این راهی است که می‌توانید از بلیط قطار وهواپیمای با تخفیف در تاریخ‌های خاص مطلع شوید و از آنها استفاده کنید. از آنجایی که یکی از بزرگترین هزینه‌های سفر معمولاً بلیط هواپیما است، گوش به زنگ تخفیف بودن یکی از موثرترین راه‌های کاهش هزینه سفر شماست. در زیر چند سایت در زمینه اطلاع از تخفیف‌های بلیط سفر آورده شده است:

سفر ارزان به جهت مخالف:

در آمارهای مربوط به تقاضای بلیط مسافرت عبارتی وجود دارد به نام High Season. که به زمانی گفته می‌شود که تقاضای مسافرت زیادی برای یک مقصد خاص وجود دارد. برای مثال High Season برای شهر شیراز، معمولا فصل اردیبهشت است. یک روش کم کردن هزینه‌های بلیط و حتی محل اقامت این است که به جهت مخالف بقیه سفر کنید. مثلا برای سفرهای نوروز شهرهایی را انتخاب کنید که توریست‌های کمتری در نوروز به آنجا می‌روند. این روش باعث می‌شود که هم هزینه بلیط کمتری پرداخت کنید و هم هزینه محل اقامت شما کمتر از سایر فصل‌ها باشد. برای مثال هزینه هتل‌های شمال کشور در فصل زمستان بسیار کمتر از فصل‌های بهار و تابستان است.

هزینه گردش و بازدید از اماکن دیدنی

در بخش قبلی در مورد روش‌های کاهش هزینه بلیط سفر چند سایت معرفی کردیم و حالا می‌خواهیم در مورد کاهش هزینه‌ها در شهرهای محل اقامت بگوییم. یکی از بهترین روشهای گردش در یک منطقه استفاده از تورهای محلی است. برای مثال اگر سفری به اصفهان داشته باشید، به سادگی و با یک جستوجوی گوگل می‌توانید تور‌های محلی اصفهان گردی را پیدا کنید. مزیت این تورها این است که از بهترین و جذاب‌ترین اماکن دیدنی یک منطقه بازدید خواهید کرد و همچنین بدلیل گروهی بودن این تورها، هزینه‌های کرایه و ورودی اماکن دیدنی، به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

همچنین در بعضی موارد ممکن است از تورهای رایگان استفاده کنید. در سایتهایی مانند Couchsurfing لینک می‌توانید متناسب با شهر یا منطقه ای که قصد سفر به آنرا دارید، درخواست راهنمای منطقه ای رایگان کنید. معمولا افرادی هستند که با اشتیاق شما را در شهر خود راهنمایی می‌کنند و حتی در مواردی ممکن است امکانات اسکان شما را نیز فراهم کنند.

هزینه‌های سفرهای درون شهری

گزینه دیگر کاهش هزینه‌های نقل و انتقلات، استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و مترو است. اگر به شهر بزرگی سفر می‌کنید و بزرگی شهر باعث شود که نتوانید با پیاده‌روی از همه‌ی مکان‌های مورد نظرتان بازدید کنید، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. در بیشتر شهرها و کشورها، استفاده از تاکسی هزینه بالایی دارد. بنابراین با استفاده از وسایل نقلیه عمومی(اتوبوس، ون، مترو) می‌تواند درصد زیادی از هزینه سفر خود را کاهش دهید.

البته می‌دانیم که این کار همیشه ممکن نیست. برای مثال در جزیره بزرگ مانند قشم، برای بازدید از اماکن دیدنی، پیاده روی کردن معقول و منطقی نیست. اما ممکن است در جزیره کوچکی مانند کیش، کمتر از تاکسی استفاده کنید و مسیر محل اسکان خود تا ساحل را پیاده طی کنید.

نقشه گوگل بهترین راهنمای محلی شماست

به هر نقطه که می‌روید به راحتی با استفاده ازنقشه گول یا گوگل مپ از وضعیت منطقه ای که در آن هستید آگاه شوید. نقشه گوگل به راحتی به شما اطلاعات مفیدی در مورد اقامتگاه‌ها، مناطق تفریحی، هتلها، رستوران‌ها و پارک‌ها و موزه‌ها را می‌دهد. همچنین برای اطمینان از مرغوبیت خدمات این مکان‌ها به سراغ نظرات کاربران که در هر مکان به صورت آنلاین ثبت شده است دقت کنید.

سفر ارزان

برای مثال اگر غذای یک رستوران کیفیت پایینی داشته باشد، بعید است که اکثریت نظرات کاربران در مورد آن مثبت باشد. و یا اگر خدمات یک اقامتگاه شب مانی، عالی باشد، حتما در نظرات کاربرانی که نظر خود را ثبت کرده اند نمود خواهد داشت.

با توجه به احتمال ضعیف بودن سیگنال اینترنت، نقشه محلی مورد نظر خود را در حالت آفلاین فعال کنید تا در صورت عدم وجود سیگنال اینترنت، بتوانید از نقشه گوگل استفاده کنید.

هزینه‌های محل اقامت

اگر با تورهای مسافرتی در حال مسافرت باشید، ممکن است محل انتخابی راهنمای تورها از نظر قیمت مناسب نباشند. بنابراین پرسش از اهالی محلی یک شهر می‌تواند به شما در کمتر کردن هزینه‌هایتان کمک کند. افراد محلی را در سوپرمارکتها، خواروبار فروشی‌ها و یا در تاکسی می‌توانید پیدا کنید و با آنها هم کلام شوید. برای مثال می‌توانید بپرسید که چه مکانی برای اقامت هزینه کمتری دارد و کدام رستوران غذای با قیمت مناسب و با کیفیتی دارد.

متناسب با فصلی که سفر می‌کنید می‌توانید در طبیعت چادر بزنید و از جاذبه‌های طبیعی هم لذت ببرید.

سفر ارزان

هزینه‌های خورد و خوراک

یکی از هزینه‌های سفر به خورد و خوراک شما مربوط می‌شود. اما چه کار کنیم که این بخش هزینه‌های ما به حداقل برسد؟ یکی از بهترین راه‌ها برای سفر ارزان، این است که در تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن خود در طول سفر خلاقیت به خرج دهید و تا حد ممکن کمتر از رستوران‌ها استفاده کنید. برای مثال هیچ ایرادی ندارد اگر خودتان نان باگت و مواد لازم برای تهیه ساندویچ سرد را بگیرید و خودتان ساندویچ تهیه کرده و نوش جان کنید. یا اینکه متناسب با محلی که در آن سفر می‌کنید به دنبال غذاهای محلی و خانگی آن منطقه باشید. این غذاها معمولا علاوه بر اینکه قیمت مناسبی دارند، تجربه ی جدید را نیز برای شما فراهم می‌کنند.

سفر ارزان

راه دیگری که ما پیشنهاد می‌دهیم این است که در طول سفر عادت غذایی (سه وعده در روز) خود را تغییر دهید. صبحانه را به خوبی میل کنید و مقداری دانه‌های مغزی (انجیر، گردو، بادام، کشمش و خرما) و یا میان وعده‌های کوچک (مثلا ساندویچ خانگی) برای تامین انرژی مورد نیاز خود در طول روز داشته باشید و در نهایت در زمان شب در اقامتگاه یک شام ارزان قیمت تدارک ببینید. چه ایرادی دارد برای چند شب که در سفر هستید، کنسرو لوبیا و قارچ و یا سالاد الویه آماده و نظیر آن مصرف کنید؟

هزینه‌های خرید سوقاتی و خرید متفرقه

یکی از لذتهای سفر، خرید کردن است. اگر تاب این را دارید که در برابر وسوسه خرید مقاومت کنید که هیچ 🙂 در غیر اینصورت در مورد خرید کردن در سفر خود دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید تا حد ممکن سفر ارزانی را داشته باشید. یادمان باشد که مغازه‌هایی که در مکان‌های توریستی قرار دارند و به عنوان گیفت‌شاپ (Gift Shop) فعالیت می‌کنند، معمولا هزینه‌های بالایی را برای اجناس خود در نظر می‌گیرند. زیرا معمولا بر این باورند که مشتری‌های آنها قرار است یکبار برای همیشه از آنها خرید کند و به دلیل مسافر بودن، تلاشی برای متقاعد کردن مشتری برای خریدهای بعدی نمی‌کنند.

سفر ارزان

در این نوشته در مورد سفر ارزان و چند روش که با استفاده از آن می‌توانید، هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید مطالبی را نوشتیم. اما همواره راه‌های دیگری نیز وجود دارد که بوسیله آن می‌توانیم هزینه‌های سفرمان را کاهش دهیم. اگر تجربه ارزشمندی در مورد کاهش هزینه‌های سفر دارید در زیر این نوشته با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته‌های مرتبط :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن