6 نکته برای تقویت سلامت مالی در سال جدید

سلامت مالی یکی از ابعاد سلامت هر فرد است که با برنامه ریزی می‌توان آن را تحقق وبهبود بخشید. همه ما می‌دانیم که برنامه ریزی برای سال نو کار چندان دشواری نیست. اما متعهد شدن به اجرای آن برنامه معمولا از عهده هر کسی بر نمی‌آید. اما داشتن یک برنامه و تلاش برای اجرای آن (هرچند نیمه کاره) بهتر از نداشتن برنامه است. در این نوشته می‌خواهیم به بهانه آغاز سال جدید در مورد 6 نکته که سلامت مالی ما را بهبود می‌دهد، صحبت کنیم.

1- پرداخت بدهی


یکی از مهم‌ترین موانعی که سلامت مالی ما را تهدید می‌کند، بدهی‌ها هستند. بدهی‌های باقیمانده ممکن است با گذشت زمان با یک ضریب معینی مقدارشان افزوده گردد و  باعث تهدید سلامت مالی گردد. علاوه بر آن بدهی باقی مانده باعث درگیری نامطلوب ذهن و افکار ما شده و از لحاظ روانی نیز تاثیرات منفی روی ما خواهند داشت. قسط وام، بدهی قبوض، وام مسکن و یا پولی که از دوستانتان قرض گرفته‌اید از انواع بدهی‌ها هستند. استفاده از اپلیکیشن حسابداری شخصی به سادگی به شما کمک می‌کنند تا به کمک آنها تاریخ سررسید بدهی‌های خود را به یاد آورید و به موقع آنها را پرداخت نمایید. پیشنهاد می‌شود در سال جدید با تصفیه حساب بدهی‌های کوچک شروع کنید. این کار باعث افزایش انگیزه شما در پرداخت سایر بدهی‌های عقب مانده شما می‌گردد.

سلامت مالی و مدیریت مالی شخصی
پرداخت بدهی‌ها یکی از اصول سلامت مالی است.

2 -درآمد جانبی ایجاد کنید


داشتن درآمد ثابت یکی از شاخص‌های اصلی سلامت مالی بحساب می‌آید. بنابراین پیدا کردن راهی برای افزایش درآمد ثابت شما می‌تواند در بهبود سلامت مالی‌تان نقش مهمی داشته باشد. داشتن شغل دوم یکی از روش‌های ایجاد درآمد جانبی است. یادگیری مهارتی در کنار شغل فعلی‌تان می‌تواند به شما در پیدا کردن شغل دوم کمک کند. ابتدا لازم است از وضعیت شغل‌های مورد نیاز جامعه اطلاعات کسب کنید. سایت‌های کاریابی نظیر جابینجا و جابویژن، اطلاعات خوبی را به شما در مورد شغل‌های مورد نیاز جامعه می‌دهند. در انجام کار دوم این نکته را به خاطر داشته باشید که این کار ممکن است زمان و انرژی زیادی را از شما بگیرد. برای حل این مسئله یک راه حل این است که مشاغل تخصصی‌تری را انتخاب کنید که با صرف زمان کمتر دستمزد بیشتری دریافت نمایید.

ایجاد درامد دوم
ایجاد درآمد جنبی یکی روشهای بهبود سلامت مالی است.

3-برای زمان بازنشستگی خود یک قدم بردارید

شاید با خود بگویید که تا زمان بازنشستگی‌ام هنوز زمان زیادی باقی مانده است. اما وقت برای شروع برنامه‌ریزی بازنشستگی زود نیست. بازکردن یک حساب بانکی اختصاصی برای این موضوع می‌تواند قدم اولیه برای این موضوع باشد. با توجه به اینکه در ایران نرخ تورم بالاتر از اغلب کشورها می‌باشد و نگه داری پول در بانک، کاری منطقی به نظر نمی‌رسد، یک پیشنهاد این است که بعد از افزایش موجودی حساب اختصاصی‌تان آن را در یک کسب و کار سودده سرمایه گذاری کنید. جهت انجام این کار باید متناسب با توان مالی خود و پس از مشورت با یک نفر متخصص سرمایه کذاری، دست به اقدام بزنید.

سلامت مالی و بازنشستگی
برنامه ریزی مالی برای دوران بازنشستگی در هر زمانی می‌تواند آغاز شود.

4- افزایش آگاهی مالی

داشتن دانش تخصصی و شناخت ابزارها در هر زمینه‌ای باعث افزایش بهره وری و بازدهی عملکرد شما در آن کار خواهد شد. در زمینه مالی و پولی نیز کسب دانش تخصصی در این زمینه می‌تواند به شما در بهبود سلامت مالی‌تان کمک نماید. برای مثال پس‌انداز کردن پول که بسیار ساده وآسان به نظر می‌رسد اگر با دانش و با یادگیری روش‌های متعدد انجام دادن آن انجام پذیرد قطعا کارآیی بیشتر در سلامت مالی ما خواهد داشت.

آگاهی و سلامت مالی
همواره باید آگاهی مالی خود را افزایش داد

شناخت ابزارهای مدیریت پول از دیگر عوامل موفقیت مالی هر فرد بحساب می‌آید. برای مثال استفاده از اپلیکیشن حسابداری شخصی جهت مانیتور کردن دقیق رفتار مالی‌تان، می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود سلامت مالی شما داشته باشد.

5- تهیه یک برنامه و بودجه بندی خرج کرد

یک برنامه معین برای خرج کردن به شما این امکان را می‌دهد که به جای محدود کردن خود در مواردی که نمی‌توانید خرج کنید، انتخاب کنید که پول خود را برای چه چیزی خرج کنید. تعیین درآمد ماهانه شما اولین قدم در تهیه برنامه بودجه بندی است. سپس تصمیم بگیرید که کدام دسته از هزینه‌ها برای شما اولویت بالاتری دارد. با هزینه‌های ضروری شروع کنید. این موارد معمولا شامل مواردی مانند مسکن، آب و برق، مواد غذایی و پس انداز می‌شود. پس از مشخص کردن میزان نیاز خود برای آن دسته‌ها، موارد دیگری را ایجاد کنید که باقیمانده توان مالی شما می‌تواند به آن‌ها اختصاص یابد. برای مثال هزینه سرگرمی و سفر در این دسته قرار می‌گیرند.

6- تغییر رفتار به نفع سلامت مالی

دلیل بسیاری از ناسلامتی‌های مالی افراد از رفتارهای نادرست آنها در برخورد با پول نشات می‌گیرد. برای مثال غذا خوردن در بیرون از خانه یکی از رفتارهایی است که اگر حد و حدود آن رعایت نشود به راحتی سلامت مالی ما را به خطر می‌اندازد. بیرون رفتن و غذا خوردن سرگرم کننده است و همه ما آن را دوست داریم. به علاوه لازم نیست بعد از آن ظرف‌ها را بشوییم. همه این موارد صحیح است، اما برای بدست آوردن آنها باید پول پرداخت کرد. چه ایرادی دارد اگر با اندکی تدبیر و مدریت زمان سعی کنیم در خانه بمانیم و غذاهای بیشتری را در خانه تهیه کنیم؟ به معنای واقعی کلمه هزاران دستور العمل خوشمزه از طریق اینترنت وجود دارد که نه تنها در هزینه‌های ما صرفه جویی می‌کند، بلکه  از منوی غذاهای رستورانها و فست فودها بسیار سالم تر می‌باشد.

کلام آخر

ما در این نوشته در مورد 6 نکته که در بهبود سلامت مالی افراد می‌تواند موثر باشد صحبت کردیم. از تصفیه کردن بدهی‌ها بعنوان عاملی که نقش مهمی در جلوگیری از افزایش بدهی‌ها یاد کردیم. در مورد ایجاد درآمد جانبی صحبت کردیم و گفتیم که یادگیری یک مهارت تخصصی می‌تواند یک روش کارامد برای افزایش درآمد افراد باشد. به برنامه‌ریزی برای دوران بازنشستگی اشاره کردیم و اشاره کردیم که هیچ موقع برای برنامه ریزی این دوران زود نیست. در ادامه در مورد افزایش آگاهی نسبت به مسائل مالی نوشتیم و همان گونه که بیان شد استفاده از یک ابزار برای مدیریت حساب شخصی روی گوشی موبایل می‌تواند کمک زیادی به مدیریت مالی شخصی افراد داشته باشد. تهیه فهرست اولویت‌های خرجکرد در زندگی و بودجه بندی از دیگر موارد مطرح شده در نوشته بالا بود. و در آخر به اهمیت تغییر رفتار خود در برخی از زمینه‌ها در جهت بهبود سلامت مالی اشاره کردیم.

ممنونیم که تا پایان این نوشته همراه ما بودید. امیدواریم 6 راهکار ارائه شده در نوشته بالا در بهبود سلامت مالی شما عزیزان موثر باشد. خواهشمندیم در صورتی که روش یا نکته خاصی که در بهبود سلامت مالی شما مفید است در زیر این نوشته قید فرمایید.

سایر نوشته‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن