فقر اقتصادی چیست و چه پیامدهایی دارد؟

فقر اقتصادی

فقر اقتصادی چیست؟ فقیر به چه کسانی گفته می‌شود؟ آیا فقرا تنها به کسانی گفته می‌شود که برای گذراندن امور زندگی خود محتاج به کمک دیگران‌ هستند؟ اما فقر چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟ فقر اقتصادی در جوامع معمولاً درمعنای مطلق آن به کار می‌رود که بیش از همه نشانگر نیازمندی و ناتوانی فرد در تامین نیازها می‌باشد. فردی که فقیر است در امرارمعاش و رفع نیازهای روزمره‌ی خود ناتوان است. طبق تعریف ارائه شده از سوی بانک جهانی فقیر به کسی گفته می‌شود که از دو عامل گرسنگی و نداشتن سرپناه رنج می‌برد.

وضعیت فقر درارزیابی وضعیت اقتصاد کشورها یک شاخص مهم و مورد توجه است. به همین دلیل است که علم اقتصاد سعی در ارائه یک تعریف مشخص از فقر نموده و با وجود موانع موجود در اندازه گیری این شاخص، تلاش می‌کند آن را اندازه گیری کند. در این مقاله سعی داریم تصویر روشنی از فقر اقتصادی را به خوانندگانمان ارائه دهیم.

فقر اقتصادی

انواع فقر اقتصادی

  • فقر مطلق
  • فقر نسبی

فقیر مطلق کیست؟

شاخص فقر نشانگر نسبت میزان دسترسی افراد به منابع موجود برای برآوردن نیازهایشان است. نیازهای انسان در پایین‌ترین سطح ممکن نیاز به خوراک، پوشاک، آب و سرپناهی برای زندگی است. به کسی که از این منابع محروم باشد فقیر مطلق می‌گویند.

طبق تعریف بانک‌جهانی: فقیر مطلق کسی است که نمی‌تواند روزانه ۲۱۰۰ کیلو کالری غذا تهیه و مصرف کند و گرسنه می‌ماند.

فقیر نسبی به چه کسی گفته می‌شود؟

افرادی که به طور نسبی فقیر هستند تنها توانایی برآوردن نیازهای اولیه‌ی خود را دارند، اما در مقایسه با افراد غیرفقیرقادر به تامین بخشی از نیازهای خود نیستند. برای مثال کارمندی که برای خرید امکانات معمول در جامعه مجبور باشد بیشتر ازحد کار کند فقیر به‌حساب می‌آید. کسی که در تامین هزینه‌های معمولی زندگی خود نظیر خرید تلویزیون، کامپیوتر، تامین هزینه سفر و یا برگزاری یک مهمانی ساده ناتوان باشد، فقیر نسبی بحساب می‌آید.

درواقع این فرد نسبت به افرادی که درآمد آنها برای تأمین این نیازها کافی است فقیر به‌حساب می‌آید. فقر نسبی در هر کشور متناسب با فرهنگ و شرایط اجتماعی آن کشور متفاوت است. برای مثال فردی را در نظر بگیرید که در یک کشور کوچک آفریقایی زندگی می‌کند و قادر است نیازهای اولیه‌ی خود را تامین کند. امکانات آموزشی و بهداشتی نیز در سطح تقریباً مناسبی برایش فراهم است. چنین شخصی در آن کشور فقیر به‌حساب نمی‌آید. اما چنین فردی‌ با همین امکانات زندگی در اطراف لندن فقیر محسوب می‌شود.

بخوانید: هشت راه‌کار برای حل مشکلات مالی

فقر اقتصادی

خط فقر اقتصادی چیست؟

در علم اقتصاد با هدف جدا کردن افراد فقیر از بقیه‌ی افراد از شاخصی به‌نام خط فقر استفاده می‌کنند. خط‌ فقر میزان درآمدی است که برای دسترسی به حداقل سطح‌زندگی پذیرفته‌شده در یک جامعه‌ی برای دسته بندی نوع افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که درآمدشان کمتر از این حد باشد، سلامت جسمی، روانی و آموزشی آنها تحت تاثیر قرار گرفته و تضمینی برای آن وجود ندارد. برای مثال وقتی گفته می‌شود خط فقر در کشور به ازای هر فرد ۳۰۰۰.۰۰۰ هزار تومان است، سرپرست یک خانواده ۴ نفره باید حداقل درآمد ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ تومانی داشته باشد. در غیر این صورت فقیر به‌حساب می‌آید.

خط فقر خشن یا گرسنگی، پایین‌ترین رده‌های درآمدی یک جامعه را شامل می‌شود. 

چرا اندازه‌گیری فقر اقتصادی مهم است؟

تعیین میزان خط فقر در هر کشور در مقایسه با کشور دیگر متفاوت است. اندازه‌گیری فقر اقتصادی از جهات مختلفی اهمیت دارد. برای مثال از آنجا که فقر برای جامعه هزینه‌هایی را در پی دارد، اندازه گیری میزان فقر در تعیین دقیق‌تر هزینه‌های کلی کشور نقش مهمی دارد. از طرفی آسیب‌های احتمالی که فقر به افراد جامعه می‌زند، دلیل دیگری است که ایجاب می‌کند میزان فقر را اندازه گیری نمود. برای مثال افرادی که توان تحصیل را ندارند و نمی‌توانند جذب بازارکار شوند، ممکن است جهت امرارمعاش خود دست به کارهای غیرقانونی بزنند و این رفتارها صدمات جدی به جامعه وارد و هزینه‌هایی برای جامعه دارد.

بخوانید: حساب بانکی برای زندگی مالی بهتر

فقر اقتصادی

فقر اقتصادی و سرمایه انسانی

یکی از عوامل موثر در رشد اقتصادی، عامل سرمایه انسانی است. رشد اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته تا حد زیادی وابسته به سرمایه انسانی آن کشورها می‌باشد. منظور از سرمایه‌ی انسانی، بویژه آن دسته از افراد هستند که در یک زمینه خاص توانایی‌، دانش و مهارت دارند و بر اساس آن می‌توانند به افزایش تولید و بهره‌وری کمک نمایند. همچنین بالا بودن آمار فقر در یک جامعه‌ نشان می‌دهد درصد زیادی از سرمایه‌ی انسانی موجود در آن کشور به درستی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بنابراین یکی از راهکارهای مبارزه با فقر این است که دولتها به بخش سرمایه انسانی توجه ویژه ای داشته باشند.

کلام آخر:

در این نوشته به طور بسیار خلاصه در مورد انواع فقر اقتصادی یعنی فقر مطلق و نسبی و همچنین در مورد خط فقر و اهمیت اندازه گیری وسنجش آن صحیت کردیم. هدف از نوشتن این نوشته ارتقاء آگاهی کاربران اپلیکیشن حسابداری نیوُ از مفهوم فقر و به تدریج در نوشته‌های آتی سعی خواهیم کرد این موضوع را عمیق‌تر مورد بررسی قرار داده و در مورد آن بنویسیم.

سایر نوشته‌ها:

یک پاسخ

  1. الان داشتم سایتای فروش اقلام دست دومو نگاه میکردم تا قبل ازین نگاه نمیکردم چون دنبال عروسک انتیک میگردم دو روزه ک سرچ میکنم .. بخدا ک ادم دلش میگیره چقدر وضعیت مالی مردم البته خوب مشخص افراد ضعیف و کم درامد ..افتضاحه چیدر فقیرن .. دلم میخاست شماره حساب بعضیاشونو بپرسم واسشون پولیو ک میخان واریز کنم اما نیان اون وسایل ناچیزو بزارن واس فروش بقران ک دلم اتیش گرفت ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن