مدیریت مالی شخصی و سازمانی

مدیریت مالی شخصی و سازمانی

در دنیای پر‌چالش و رقابتی امروزی، تامین نیازهای مالی و توجه به امور مرتبط با آن یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین الزاماتی است که باید به آن توجه شود. بی‌شک تمام فعالیت‌ها، برنامه‌ها و اهداف سازمان‌ها و افراد تحت تاثیر امور‌مالی قرار دارند و وابسته به آن هستند و در صورتی که اشکال و خللی در امور‌مالی ایجاد شود، تمام ابعاد زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و حیات سازمان‌ها را نیز ممکن است به خطر بیندازد. در نتیجه در دنیای امروزی، شناخت صحیح مفاهیم و تعاریف امور‌مالی و نحوه مدیریت مالی شخصی و سازمانی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در دنیای امروزی، شناخت صحیح مفاهیم و تعاریف امور‌مالی و نحوه مدیریت مالی شخصی و سازمانی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعاریف و مفاهیم مدیریت مالی شخصی

تعاریف مختلفی می توان از مدیریت مالی شخصی بیان کرد، تعریف علمی از مدیریت علمی چنین خواهد بود : « مدیریت مالی یعنی برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت و کنترل فعالیت‌ها و امور‌مالی در جهت برنامه‌ریزی مالی و بودجه‌بندی صحیح »

همچنین به شکل دیگر، مدیریت مالی شخصی را می توان کاربرد اصول و مفاهیم اقتصادی در فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها دانست؛ به بیان ساده‌تر، مدیریت مالی شخصی همان اقتصاد کاربردی است که با به کار‌گیری مبانی و مفاهیم اقتصاد خرد و کلان و دیگر مسائل مرتبط با آن، به مسائل مالی شما سر و سامان می‌دهد. به طور کلی، مفهوم “مدیریت مالی” به سه حوزه کلان و در عین حال مرتبط با هم تفکیک می‌شود.

 1. مدیریت مالی کسب‌و‌کار : این حوزه تحت عنوان Corporate/Business Finance”” نامیده می شود. این حوزه بر فعالیت‌های مالی کسب و کار‌ها متمرکز است و به تصمیم گیری‌های مالی واحد‌های تجاری مختلف کمک می کند. حفظ و کنترل نقدینگی شرکت، مدیریت امور مرتبط با استقراض از بانک و انتشار اوراق قرضه و سهام از اصلی‌ترین وضایف یک مدیر‌مالی است.
 2. سرمایه‌گذاری : این حوزه بیشتر با قیمت‌گذاری بر روی اوراق بهادار و فعالیت‌های بازارهای مالی سر و کار دارد. وظایف یک مدیر بخش سرمایه‌گذاری شرکت می تواند شامل اوراق بهادار برای صندوق بازنشستگی، ارزش‌گذاری سهام شرکت و با بررسی عملکرد سبد سرمایه‌گذاری باشد.
 3. مؤسسات مالی : این حوزه تا حدودی گسترده‌تر از دیگر حوزه‌ها است و همچنین بیشتر به شرکت‌های مالی مثل بانک‌ها مربوط می‌شود

فارغ از حوزه مدیریت مالی شخصی و تفاوت‌های کوچک و بزرگی که وجود دارد، فرآیندهای عمومی در تمامی موارد دیگر مشابه بوده و برای مدیریت صحیح آن به دانش یکسانی نیاز است. از مهم‌ترین ویژگی‌های مدیریت مالی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشی است که نیاز به تحلیل دارد و مبنای اقتصادی دارد
 • از اطلاعات‌مالی و حسابداری به‌عنوان راهنمایی برای تصمیم‌گیری‌ها استفاده می‌نماید
 • هدف اصلی آن مدیریت صحیح و تبیین چگونگی استفاده بهینه از دارایی‌های مالی و افزایش بازده سرمایه‌گذاری است.
 • مدام در حال تغییر و تحول و بهینه تر شدن است
 • یک حوزه ی کلان و جهانی است

تاریخچه مدیریت مالی

حوزه مدیریت مالی در اوایل قرن بیستم به عنوان یک حوزه‌ی مدیریتی و یک رشته‌ی علمی و دانشگاهی شناخته شد. در حالی که در دهه‌ی 1890 و 1900 میلادی، مدیریت مالی جزئی از اقتصاد کاربردی به شمار می‌رفت. ادغام شرکت‌های بزرگ آمریکایی در این دوره باعث شده بود تا سرمایه‌گذاری‌های عظیم صورت گرفته و در نتیجه مدیریت مالی این سرمایه‌ها بیش از هر وقت دیگری اهمیت پیدا کند و به یک موضوع حیاتی و مهم تبدیل شود. مدیریت و برنامه‌ریزی این حساب‌ها و سرمایه‌گذاری های کلان بر عهده مدیران مالی شرکت ها بود و این امر باعث شده بود تا نیاز به ایجاد تحول و ابداع شیوه های بهینه تر مدیریت حساب حس شود. این دوره زمانی را می توان آغاز تحولی در مدیریت مالی شرکت ها و تولد مدیریت مالی نوین به حساب آورد. در این دوره بود که کم کم تدوین دقیق و منظم صورت حساب‌های مالی و تجزیه و تحلیل آنها متداول شد و به عنوان جزئی از مدیریت مالی نوین شناخته شد. در حدود سال 1920 با افزایش و شدت گرفتن رقابت شرکت های بزرگ صنعتی مثل شرکت های خودروسازی و صنایع شیمیایی، حاشیه سوددهی شرکت ها افزایش یافت و در نتیجه عامل دیگری شد تا ساختار مالی شرکت ها اهمیت بیشتری پیدا کند. در این زمان، کیفیت کار مدیران مالی یکی از دلایل برتری یک شرکت نسبت به شرکت دیگر بود و کار مدیران مالی اهمیت بیشتری پیدا کرده بود. در ادامه و در سال 1929 با به وجود آمدن بحران اقتصادی در آمریکا که در نوع خود در تاریخ این کشور کم نظیر بود، بسیاری از شرکت ها و سهام‌داران ورشکسته شده و باعث شد موجی از ایجاد تغییرات در ساختار های مالی در شرکت ها به وجود بیاید. در ادامه بحران ها، نقدینگی به شدت کاهش یافت و شرکت ها با هزینه های هنگفتی رو به رو شدند و این عامل باعث شد بار دیگر نیاز به جایگزینی سیاست های مالی سنتی و تغییر و تحول احساس شود. در دهه 1940و با آغاز جنگ‌جهانی دوم صنایع به سمت سرمایه‌گذاری در تامین نیازهای صنایع جنگی و دفاعی از طریق جذب منابع و حمایت های مالی از سمت دولت سوق داده شدند و این خود شرایط و بحران های جدیدی را به وجود می آورد که حوزه مدیریت مالی شخصی یا سازمانی را با پیچیدگی ها و چالش های جدید تری همراه می ساخت.

در طی  40 سال اخیر نیز در حوزه مدیریت مالی شخصی و سازمانی تغییر و تحولات بسیاری رخ داده است که بیشتر مربوط به افزایش رقابت‌ در عرصه جهانی، پیشرفت های فناوری، بهینه برخی روش ها و حذف شیوه ها ناکارامد می باشد. در مجموع، در صنعت با پیدایش رقبای جدید که دیگر از تجربه شرکت های قدیمی تر درس گرفته بودند و با برنامه های مدیریت مالی دقیق تر و به روز تر و مدیران مالی خبره تر وارد بازار رقابت شده بودند، توجهات به سمت حوزه مدیریت مالی شخصی و سازمانی افزایش پیدا کرده و باعث شکوفایی و پیشرفت بیشتر آن می شد. با پیشرفت تکنولوژی، مدیریت مالی شخصی و سازمانی نیز به مانند دیگر حوزه ها با ابزار و امکانات جدید تر مجهز تر شد و کار را برای مدیران مالی آسان تر و بهینه تر کرد. به کارگیری متود های جدید ریاضیاتی، استفاده از برنامه های هوشمند کامپیوتری، پژوهش های عملیاتی و نظریه های نوین اقتصادی مواردی هستند که حوزه مدیریت مالی شخصی و سازمانی را در سال های اخیر متحول کرده اند و همچنان نیز به بهبود کارکرد آن کمک می کنند.

با پیشرفت تکنولوژی، مدیریت مالی شخصی و سازمانی نیز به مانند دیگر حوزه ها با ابزار و امکانات جدید تر مجهز تر شد و کار را برای مدیران مالی آسان تر و بهینه تر کرد

با توجه به مطالب فوق، روند تکامل مدیریت مالی دارای سه مشخصه زیر است :

 1. مدیریت مالی به شکل امروزی، حوزه ای نسبتا جدید در دنیا به حساب می آید و از زیر شاخه های علم مدیریت به حساب می اید.
 2. مدیریت مالی امروزی، از حالت تئوری و نظریه خارج شده و به صورت عملیاتی درآمده و در بیشتر تصمیم گیری ها و سیاست ها و هدف گذاری های مدیران تاثیر گذار است. همچنین از راه تجزیه و تحلیل داده ها، بهینه ترین انتخاب هارا تشخیص می دهد.
 3. با توجه به پیشرفت های روزانه در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، پیشبینی می شود حوزه مدیریت مالی شخصی و سازمانی نیز در سال های آینده از اهمیت بیشتری برخوردار شود و به مانند دهه های اخیر، سرعت پیشرفت بالایی داشته باشد.

محدوده و عناصر کلیدی مدیریت مالی

مدیر مالی یک کسب و کار، تصمیمات مختلفی پیرامون چگونگی بهره‌برداری از منابع مالی، کنترل نقدینگی و استراتژی های موثر در روند سرمایه‌گذاری ها اتخاذ می کند. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین اجزای مدیریت مالی شخصی و سازمانی می پردازیم:

 • تصمیمات سرمایه‌گذاری : مدیریت سرمایه‌گذاری ها و تعیین اولویت ها جهت تخصیص بودجه های مناسب در هر زمینه از مهم ترین مواردی است که در مدیریت مالی شخصی و سازمانی باید رعایت شود. همچنین تبیین برنامه ای برای سرمایه‌گذاری بر روی دارایی های فعلی نیز بخشی از تصمیمات سرمایه‌گذاری به حساب می آید.
 • تصمیمات مالی : این مورد به چگونگی بهره برداری درست از منابع جهت افزایش بودجه می پردازد و با توجه به شاخص هایی مانند نوع منبع، دوره تامین مالی، هزینه تامین مالی و بازگشت سرمایه انجام می گیرد.
 • سیاست گذاری در مورد تقسیم سود : یکی از وضایف مدیر مالی، تصمیم گیری در مورد توزیع سود خالص می باشد. سود خالص به دو بخش “توزیع سود سهامداران” و “سود متعارف” تقسیم می شود. در تصمیمات مربوط به بخش اول، مقدار سود و چگونگی توزیع آن مطرح می شود. در بخش دوم نیز مبلغ سود خالص تعیین می شود. میزان سود خالص نیز کاملا وابسته به سیاست های توسعه ای و میزان موفقیت آن ها و تغییر و تحولات درون سازمانی می باشد.

اهداف مدیریت مالی شخصی و سازمانی :

به طور کلی هدف اصلی مدیریت مالی، استفاده از روش ها و راهکارهایی جهت سیاست گذاری صحیح مالی، استفاده بهینه و درست از منابع مالی و انجام درست بودجه بندی جهت افزایش سود حاصل از بنگاه های اقتصادی می باشد. بر همین اساس اهداف مدیریت مالی شخصی و سازمانی را می توان چنین بیان کرد :

 • نظارت بر ارائه جامع و درست منابع مالی مختلف
 • نظارت بر تامین منطقی سود سهامداران، با توجه به میزان درآمد، ارزش سهام و توقعات سهامداران
 • پیشبینی جریان نقدینگی و کنترل تب بازارهای مرتبط
 • قیمت کذاری منطقی
 • مدیریت منابع مالی داخلی و اطمینان از استفاده بهینه از منابع
 • کنترل هزینه ها و جلو گیری از ولخرجی و صرف هزینه های غیر ضروری
 • اندازه گیری بازده مورد نظر و تخمین سود
 • تخمین ریسک های سرمایه‌گذاری و تضمین ایمنی سرمایه‌گذاری با توجه به نرخ بازگشت سرمایه

تاثیر فناوری در مدیریت مالی (FinTechs):

زندگی امروزی در تمام ابعاد تحت تاثیر پیشرفت سریع فناوری های نوین قرار گرفته و تاثیر فناوری و ابزار جدید در بازار های رقابتی در جهان غیر قابل انکار است.  امروزه همگام شدن یک سازمان یا شرکت با پیشرفت فناوری، از اصلی ترین عناصر موفقیت آن در مقابل رقبای خود است. مشخصا ورود فناوری به دنیای کسب و کار، در صورت استفاده صحیح از آن باعث افزایش بازده و کارایی می شود و  کاهش هزینه ها و زمان را در پی خواهد داشت.

امروزه همگام شدن یک سازمان یا شرکت با پیشرفت فناوری، از اصلی ترین عناصر موفقیت آن در مقابل رقبای خود است

مدیریت مالی نیز بی تاثیر از فناوری نبوده و نخواهد بود. ورود ترفند ها و نظریه های جدید اقتصادی در این حوضه، ورود محاسبات کامپیوتری، برنامه ریزی های ریاضی و استفاده از ابزار ها و برنامه های  مدیریت مالی نمونه هایی از این تاثیر می باشد. برنامه های نوین مدیریت مالی شخصی، ابزار های بسیار کارامدی هستند که مدیریت مالی شخصی و یا سازمانی را ساده تر می سازد. یک نمونه از این برنامه های مدیریت مالی پیشنهادی، برنامه مدیریت مالی “نیوُ” می باشد.

اپلییکیشن حسابداری شخصی نیوُ
اپلییکیشن حسابداری شخصی نیوُ

با توجه به این که از نظر اکثر کارشناسان و تحلیل گران، آینده حوضه مدیریت مالی شخصی و سازمانی در گرو پیشرفت های فناوری می باشد، توجه به فین تک ها سرمایه‌گذاری روی آنها در سال ها افزایش یافته است. طبق آمار جهانی، سرمایه‌گذاری به روی “فناوری مالی” بین سال های 2008 تا 2014 حدودا 12 برابر شده است. با توجه به رشد استارتاپ های نوپا در سال های اخیر که از روش های نوین و به روز در مدیریت مالی خود بهره می گیرند، صنعت مالی در حال تغییر و دگرگونی می باشد و این تحولات، در سال های آینده شدت خواهند گرفت.

در ادامه به معرفی 5 فناوری که توانایی ایجاد تحول در صنعت مالی را دارند به شما معرفی میکنیم :

 • رایانش ابری : رایانش ابری به معنای ارایه سرویس های پردازشی تحت بستر اینترنت و اکثرا با پرداخت هزینه انجام می شود. رایانش ابری به معنای ارایه سرویس‌های رایانشی برای سرورها، ذخیره‌سازی، دیتابیس‌ها، شبکه، نرم‌افزار، آنالیزها و غیره است.
 • بلاک چین : به صورت کلی بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گذارشات است. تفاوت عمده آن با سیستم های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است
 • داده های بزرگ (بیگ دیتا): این فناوری‌ها در مواقعی که دسترسی به اطلاعات شهودی و تحلیل آن‌ها امکان‌پذیر نباشد، بسیار مفید خواهند بود. سیستم‌های هوش مصنوعی نقش بزرگی در آینده توسعه این فناوری در صنعت بانکداری و خدمات مالی خواهند داشت.
 • سیستم های پیشرفته پردازش تراکنش های مالی : این سیستم‌ها می‌توانند به متمایز کردن خدمات ارائه‌شده توسط مؤسسات و استارت‌آپ‌های فین‌تک کمک نمایند.
 • سیستم‌های فوق همگرا: از طریق این سیستم‌ها می‌توان ذخیره‌سازی، پردازش موجودی کالا و شبکه‌های تجهیزات را در هم ادغام نموده و به این ترتیب امکان ارائه خدمات بهتر و منسجم‌تری را در زمینه مدیریت مالی شخصی و سازمانی فراهم نمود

برای دانلود رایگان برنامه حسابداری نیوُ، روی لینک‌ زیر کلیک کنید:
دانلود برنامه حسابداری شخصی نیوُ
رو نیوُ حساب کن!

منابع:
nivoapp.com
arzdigital.com
rayasepehr.com
nanomatch.ir
falnic.com

این پست دارای 6 نظر است

 1. سلام و خدا قوت خدمت همه
  آقا من اپتون رو امروز گرفتم.بنظرم خوبه ، دستتون درد نکنه، اما یه چند تا مشکل داره:
  اول اینکه وقتی پس انداز جدید میزنی و اطلاعات رو وارد میکنی ثبت نمیکنه.ینی وقتی دوباره میخوای پس اندازتو باز کنی و ویرایش کنی میبینی نیست و باید از اول بزنی.
  دوم اینکه مبالغ رو بعضی وقتا آپدیت نمیکنه باید چندبار بزنی تا مبلغ جدید رو ثبت کنه.
  از مزایاشم میشه به کار کردن آسون و راحت باهاش و امکاناتش نام برد.
  بازم ممنون

 2. با بلاک شدن این اپ برنامه شما چیه؟
  من کل حساب کتاب هام توی اپ شماست و الان دستم ازش کوتاهه

 3. سلام و تشکر از زحمت شما
  پس از اعمال تحریمها و راه اندازی مجدد سیب اپ من نیو را نصب کردم و برای وارد کردن هزینه ها فقط یک بار امکان پذیر است و برای بار دوم باید از برنامه خارج و دوباره وارد شد.

 4. سلام من چهار ساله با نیوو کار میکنم عالیه گوشیمو ریست فکتوری کردم ولی متاسفانه بک اپم بالا نمیاد والام کل حسابام پرید
  اطلاعات ابری هم دارم ولی نمیدونم چطوری ریکاوریش کنم واقعا حسابام نیاز دارم ممنون میشم ب ایمیلم پاسخ بدید

پاسخی بگذارید

بستن منو