نوسان درآمد و مدیریت مالی شخصی

بسیاری از افراد حقوق ثابت دارند و با توجه به مقدار درآمد ماهانه خود به راحتی می‌توانند متناسب با آن بودجه بندی کنند. بعبارت دیگر می‌توان گفت داشتن حقوق ثابت ماهانه یک امنیت خاطر را فراهم می‌آورد که با توجه به آن، شخص می‌تواند برنامه‌ریزی داشته باشد. اما در مورد افرادی که شغل آزاد و نوسان درآمد دارند، معین نبودن مقدار دقیق درآمد آنها و ناتوانی در برنامه ریزی و بودجه بندی می‌تواند یک جنبه منفی برای این نوع از مشاغل باشد. هرچند ممکن است میانگین درآمد سالانه یک فرد با شغل آزاد نسبت به فردی با حقوق ثابت، بیشتر باشد. در این نوشته می‌خواهیم در مورد مدیریت حساب شخصی در افرادی که حقوق ثابت نداشته و درآمد متغیر دارند صحبت کنیم.

نوسان درآمد و مدیریت مالی شخصی:

بسیاری از افرادی که به صورت فریلنس (Freelance) مشغول هستند نوسان زیادی در مقدار درآمد خود دارند. برای مثال یک برنامه نویس و یا یک هنرمند ممکن است با دریافت یک پروژه در بازه زمانی یک ماهه درآمد بسیار خوبی را به دست بیاورد و اصطلاحا زندگی‌اش رونق بگیرد.

نوسان درآمد

از طرفی ممکن است تا دو ماه بعد هیچ پروژه‌ کاری را دریافت نکند و در آمد او به حداقل میزان ممکن برسد. از طرفی بسیاری از توصیه‌های بودجه بندی و برنامه‌ریزی مالی شخصی مبتنی بر ثابت بودن مقدار درآمد ماهانه افراد است. حال این پرسش پیش می‌آید که افرادی که به صورت آزاد یا فریلنس کار می‌کنند چگونه باید برای امور مالی خود مدیریت داشته باشند. در ادامه چند راهکار برای مدیریت مالی شخصی در حالتی که درآمد متغیر داریم آورده‌ایم:

تشکیل صندوق روز بارانی:

از آنجایی که آماده بودن برای رویدادهای اضطراری (روز مبادا) یکی از اصول مدیریت مالی شخصی و سواد مالی بحساب می‌آید، پیشنهاد اول در نظر گرفتن یک صندوق پولی برای روز مبادا و مواقع اضطراری است. پیشنهاد می‌شود دراولین فرصت یک حساب بانکی مستقل برای این صندوق در نظر بگیرید.

نوسان درآمد

مقدار پیشنهادی برای موجودی این صندوق پولی معادل 3 تا 6 برابر هزینه زندگی ماهانه شماست. مهم‌ترین مزیت وجود این صندوق ایجاد امنیت خاطر برای شماست. بعبارت دیگر اگر این صندوق را داشته باشید، به مدت 3 تا 6 ماه باید بتوانید هزینه‌های ثابت و متغیر خود را پوشش دهید. یادمان باشد فقط هنگامی به سراغ این صندوق(حساب بانکی) می‌رویم که هیچ راه حل دیگری برای پرداخت هزینه‌هایمان نداشته باشیم و ناگزیر باشیم. داشتن چنین صندوقی به افراد با درآمد متغیر( فریلنسر) کمک می‌کند در شرایطی که بیکار هستند یا پروژه‌ای برای کار کردن ندارند بتوانند تا مدت 3 تا 6 ماه هزینه‌های ضروری خود را مدیریت کنند.

پس انداز در روز آفتابی:

از طرفی ممکن است، در بازه‌های زمانی طولانی برای مثال به مدت 2 سال و به صورت پیوسته، درآمد بسیار خوبی را داشته باشیم. در چنین بازه‌ی زمانی که درآمد بسیار خوبی داریم دو راه پیش روی ما وجود دارد. راه اول این است که سبک زندگی خود را تغییر دهیم و تمام آنچه را که به عنوان مازاد دستمزد دریافت می‌کنیم، برای ایجاد سبک زندگی جدید مصرف کنیم.

نوسان درآمد

راه دوم انجام سرمایه گذاری در یک کسب و کار با سود دهی معقول است. به طوری که علاوه بر حفظ سبک زندگی قبلی خود، مازاد درآمد خود را در یک کسب و کار با ریسک حساب شده سرمایه گذاری کنیم. بدین روش بعد از مدت معینی خواهیم توانست به استقلال مالی که هدف نهایی مدیریت مالی شخصی است، دست پیدا کنیم.

اتوماتیک کردن پس انداز:

منظم بودن و انجام دادن کارهای تکراری از آن دسته از کارهاست که مغز ما آن را دوست ندارد. زیرا معمولا مغز دوست دارد کارهای معنا‌دار و جدید انجام دهد و رابطه خوبی را انجام کار تکراری ندارد. انتقال پول به یک حساب مستقل به صورت منظم و ماهانه نیز با وجود اهمیت زیاد آن، ممکن است به یک کار تکراری و ملال آور تبدیل شود.

اما با وجود دنیای تکنولوژی و نرم افزار‌ها، این مسئله حل شده است. بسیاری از نرم‌افزارهای مدیریت حساب بانکی این قابلیت را دارند که به صورت مستمر و ماهانه مبلغی را از یک حساب به حساب دیگر واریز کنند. بنابراین به راحتی از این قابلیت می‌توان استفاده نمود و مبلغ مشخصی را به صورت ماهانه به یک حساب مستقل دیگر واریز کرد.

کلام آخر:

ما در این نوشته در مورد مدیریت مالی شخصی در زمان‌هایی که درآمد ثابت نداریم، صحبت کردیم. همانگونه که گفتیم یکی از چالش‌های افرادی که به صورت آزاد یا فریلنس فعالیت کاری دارند، مدیریت مالی آنهاست. چالش آنها این است که نمی‌دانند دقیقا چه مبلغی را در هر ماه دریافت می‌کنند. اصلی‌ترین راهکاری که در این نوشته برای حل این چالش مطرح کردیم، به سادگی تشکیل صندوق حساب مستقل و پس انداز کردن در آن بود. بعبارت دیگر هیچ راهکار پیچیده ای برای این مسئله وجود ندارد جز اینکه در زمان‌هایی که فراتر از میزان نیاز خود درآمد داریم، مازاد درآمد خود را در یک حساب (صندوق) مستقل پس انداز کنیم. تشکیل چنین صندوقی باعث می‌شود از ولخرجی کردن و خرید‌های هیجانی دوری کنیم.

امیدواریم که راهکارهای ارائه شده در این نوشته برای شما مفید بوده باشد.خواهشمندیم در صورت داشتن ایده یا پیشنهادی برای مدیریت مالی شخصی در حالتی که نوسان درآمد داریم،  در زیر این نوشته با ما در میان بگذارید.

دانلود اپلیکیشن مدیریت حساب شخصی نیوُ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن