چطور از خریدهای هیجانی جلوگیری کنیم؟

خریدهای هیجانی یا عاطفی

خرید هیجانی یا خرج کردن عاطفی به نوعی از خرج کردن پول در دوره ای از احساسات شدید مانند استرس یا غم و اندوه گفته می‌شود. این عمل اغلب منجر به خرید اقلامی می‌شود که واقعاً به آنها نیازی نداریم. متخصصان سلامت روان بر این باورند این عمل نوعی مکانیسم دفاعی در برابر احساسات نامطلوب (استرس، غم، اندوه و …) است. اگرچه این نوع خریدها ممکن است در لحظه حس خوبی برای ما داشته باشد، اما در بلند مدت باعث تهدید سلامت مالی ما خواهند بود. راه‌های زیادی برای مقابله با خریدهای هیجانی وجود دارد که در این نوشته مطابق با فهرست زیر به آن می‌پردازیم:

  • خرید هیجانی یا عاطفی
  • ریشه یابی عواطف و احساسات
  • روبرو شدن با احساسات
  • تعیین بودجه تفریح و سرگرمی
  • سوال کردن قبل از خرید
  • تعویق 24 ساعته قبل از خرید
  • تهیه لیست خرید
خرید هیجانی

ریشه یابی عواطف و احساسات

اولین قدم در تغییر هر الگوی رفتاری نامطلوب (نظیر خرید هیجانی)، ریشه یابی و شناخت دلایل ریشه‌ای بروز آن رفتار است. اگر بتوانیم با کسب آگاهی، تشخیص دهیم که یک الگوی رفتاری سودی برای ما ندارد، با احتمال بیشتری می‌توانیم آن را تغییرداده یا اصلاح کنیم. در واقع هنگامی که شروع به شناخت یک الگوی رفتاری می‌کنیم، احتمال اینکه به سراغ درمان‌های کاذب برویم، بسیار کم خواهد بود. برای مثال اگر بدانیم که انجام خرید هیجانی ما تنها به دلیل داشتن استرس در زندگی است، بهتر است به سراغ ریشه یابی استرس و درمان آن باشیم تا اینکه با درمان کاذبی مانند خرید هیجانی آن را درمان کنیم.

خرید هیجانی

اگر بخواهیم با انجام خرید هیجانی سطح استرس خود را کاهش دهیم، ممکن است باعث ایجاد یک چرخه عمل و پاداش مضر در سیستم عصبی خود شویم. به طوری که انجام خرید هیجانی به یک عادت مخرب برای تسکین استرس در ما تبدیل شود. طبیعتا چنین عادتی در بلند مدت اثرات مخربی خواهد داشت. در چنین مواردی توصیه می‌شود به جای انجام خرید هیجانی با روش‌هایی نظیر یادداشت‌برداری(برون ریزی افکار)، مدیتیشن و یا صحبت با یک درمانگر برای مقابله با احساسات بد اقدام کنید. در ادامه بیشتر در مورد روبرو شدن با احساسات صحبت خواهیم کرد.

روبرو شدن با احساسات

روان شناسان همواره توصیه می‌کنند به جای اجتناب از احساسات نامطلوب خود، با آنها روبرو شوید. بگذارید آن‌ها ظاهر شوند و یا به عبارت دیگر “احساسات خود را احساس کنید. ” بر خلاف تصور بسیاری از افراد، احساسات گذرا هستند و به طورموقتی در ما ظاهر می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود با انجام خرید هیجانی باعث سرکوب احساسات خود نشوید. زیرا سرکوب یک احساس باعث ایجاد اختلال درسایر ابعاد زندگی ما خواهد شد.

خرید هیجانی

راه حل‌های زیادی برای عدم سرکوب یک نیاز احساسی وجود دارد. برای مثال گریه کردن یا فریاد زدن در بالش یا در یک فضای مناسب(مانند باشگاه ورزشی) از روش‌های خوب برای تخلیه احساسات هستند. همچنین توجه به فعالیت‌های مفرح و ایجاد سرگرمی اهمیت زیادی دارند که در ادامه در مورد آن نوشته ایم.

تعیین بودجه تفریح و سرگرمی

یکی از راه‌های جلوگیری از خریدهای هیجانی که شاید کمی تعجب‌آور باشد این است که به خود اجازه دهید، کمی برای چیزهای سرگرم‌کننده هزینه کنید. باید در بودجه شما، بخشی بعنوان هزینه تفریح و سرگرمی در نظر گرفته شود. در نظر گرفتن بودجه برای فعالیتهای مربوط به سرگرمی، روشی است که در کاهش خریدهای هیجانی شما موثر خواهد بود.

خرید هیجانی

در واقع با پرداختن به تفریح و سرگرمی سطح اضطراب و تنش‌های روحی و روانی خود را کم کرده و در نتیجه تمایل شما به خریدهای هیجانی کم خواهد شد. شهربازی و انواع بازی‌های هیجان انگیز در شهر بازی نمونه‌هایی هستند که ممکن است درفهرست گزینه‌های تفریح و سرگرمی شما قرار گیرند.

سوال کردن قبل از خرید

اکثر افرادی که در دام خرید هیجانی می‌افتند اکثرا خود را در حالی می‌بینند که مشغول خرید چیزهایی هستند که حتی قصد خرید آن‌ها را هم نداشته‌اند؟ گاهی حتی با وجود اینکه می‌دانیم هزینه یک کالا بیش از بودجه بندی و توان خرید ما برای کالا می‌باشد، اقدام به خرید م‌کنیم. اگر به دنبال پرهیز از خریدهای هیجانی و خرج‌های بیش از حد هستید، ابتدا از خود این سوال را بپرسید که ” چرا می‌خواهید خرید کنید؟ ” یا اینکه “این خرید کدام نیاز من را برطرف می‌کند؟” درست است که مقاومت در برابر حراج‌های بزرگ یا پیشنهادهای «یکی بخر، دوتا ببر» سخت و دشوار است اما سوال پرسیدن قبل از خرید می‌تواند به ما در پرهیز از خرید‌های هیجانی کمک کند.

خرید هیجانی

برای بسیاری از افراد پاسخ شفاف و مشخصی برای سوالات فوق ندارند. بررسی‌های دقیق روانشناسانه نشان می‌دهد اکثر اوقات، خرید کردن در پاسخ به یک نیاز عاطفی صورت می‌گیرد. برای مثال پس از یک روز کاری سخت و پر تنش و در حالی که سطح انرژی و انگیزه شما به شدت افت کرده باشد، ممکن است راحت تر اقدام به خرید هیجانی کنید. حال این سوال پیش می‌آید که آیا واقعا این خرید باعث می‌شود شما احساس بهتری داشته باشید یا خیر؟ بیشتر اوقات جواب منفی است. به عبارت دیگردر خرید هیجانی یک حس کاذب و نوعی تلقین به حال خوب وجود دارد که در لحظه ی خرید شدت زیادی دارد. اما بعد از مدتی کوتاه متوجه خواهیم شد که واقعا به آن کالا نیاز نداشته ایم و در دام خرید هیجانی افتاده ایم.

تعویق 24 ساعته خرید

یک روش دیگر برای مدیریت حساب جیبتان این است که برای هزینه‌های خود قانون و استراتژی داشته باشید. یک استراتژی این است که همیشه قبل از هر خریدهای قابل توجه و پر هزینه، به خودتان یک فرصت ۲۴ ساعته بدهید. این دوره انتظار به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که آیا واقعا به آن چیز احتیاج دارید یا خیر؟ با این روش تا حد خوبی می‌تواند از خریدهای غیر ضروری و هیجانی جلوگیری کرد.

خرید مینیمال

تهیه لیست خرید

از دیگر روش‌های جلوگیری از خرید هیجانی، تهیه فهرست خرید است. زمانی که ما فهرست خرید داشته باشیم به احتمال بسیار کمتری تمایل به خرید هیجانی خواهیم داشت. زیرا با داشتن این فهرست عملا داریم به خود یاد آوری می‌کنیم که تنها مواردی که واقعا به آنها نیاز داریم را خرید خواهیم کرد. بنابراین تعیین لیست خرید نیز به سادگی در جلوگیری از خریدهای هیجانی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

سایر نوشته‌های مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن