در حالی که کنار گذاشتن یک صندوق اضطراری برای هزینه‌های غیرمنتظره یک روش مالی خوب است، اما این روش همیشه کافی و جوابگو نیست. گاهی اوقات ممکن است با هزینه‌های هنگفتی روبرو شوید که توانایی پرداخت آن را از حساب بانکی خود نداشته باشید. اینجاست که دریافت وام بعنوان یک راه حل مورد استفاده قرار میگیرد. در این نوشته میخواهیم در مورد اینکه چطور وام بگیریم صحبت کنیم.

فواید دریافت وام

وام پول قرض شده‌ای است که می‌تواند برای خریدهای بزرگ، هزینه‌های اضطراری و موارد دیگر استفاده شود. این وام‌ها به صورت اقساط ماهانه در طول چند ماه یا بیشتر از چند سال بازپرداخت می‌شوند. معمولا مقدار بازپرداخت از مقدار وام دریافت شده بیشتر می‌باشد که به آن بهره میگویند. در این نوشته میخواهیم بگوییم وام گرفتن چه فایده ای دارد و چگونه میتواند به ما در زندگی کمک کند صحبت کنیم. اما ابتدا انواع وام را معرفی میکنیم.

انواع وام‌ها کدامند؟

در بانکهای ایرانی وامهای متعددی وجود دارد. برای مثال وام ازدواج ، وام تعمیر مسکن، وام راه اندازی کسب و کار از انواع وام‌های رایج در بانکهای ایرانی هستند. پس از تایید وام ، وجوهی که دریافت می‌کنید به صورت یکجا به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

معمولا با دریافت وام، باید پرداخت اقساط آن را از ماه بعد شروع کنید. البته در مواردی یک فاصله بین دریافت وام و شروع اولین قسط وجود دارد که به آن (فرصت تنفس) میگویند. برای مثال اگر شما امروز وام را دریافت کنید ممکن است پرداخت اولین قسط شما از سه ماه آینده باشد. در ادامه به تشریح مختصر هر کدام میپردازیم.

 • وام تعمیر مسکن : این وام به کسانی تعلق میگیرد که محل سکونت آنها نیاز به تعمیرات داشته باشد. بانک مسکن معمولا این وام را ارائه میدهد. این وام به دو روش اوراق ممتاز ( به مبلغ 80 ملیون تومان) و به روش سپرده گذاری (به مبلغ 5 میلیون تومان) واگذار میگردد.

همچنین بانک سامان از جمله بانکهایی است که تسهیلات تعمیر مسکن را ارائه می‌دهد. که ویژگی‌های آن به شرح زیر می‌باشد:

 • امکان دریافت تسهيلات حداکثر به میزان 50 میلیون تومان
  • امکان بازپرداخت بدهی به بانک به‌صورت قسطی و ماهیانه
  • امکان بازپرداخت تسهيلات حداکثر در 5 سال
  • امکان دریافت تسهيلات به پشتوانه سپرده، گواهی سپرده، اوراق مشارکت دولتی و اوراق مشارکت بانک مرکزی

فواید دریافت وام
 • خرید مسکن: این وام نیز معمولا توسط بانک مسکن (وام خرید مسکن) ارائه میشود. مبلغ این وام بسته به شهرهای بزرگ و کوچک متفاوت است. برای مثال در شهر تهران مبلغ این وام بیشتر از شهرهای کوچک و با جمعیت کمتر است. دریافت این وام شرایط خاصی دارد که چند مورد از آن به شرح زیر است:
 • این تنها به کسانی تعلق میگیرد که مالک خانه نباشند.
  • متقاضی از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد.
  • متقاضی این وام باید حداقل 18 ساله باشد.
  • متقاضی و همسر وی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید،احداث واحد مسکونی یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

فواید دریافت وام
 • خرید خودرو: این وام توسط اکثر بانکها ارائه میشود و همانگونه که از اسم آن مشخص است وام دریافت شده باید به خرید خودرو منتهی شود. بانک سامان یکی از بانک‌هایی است که تسهیلات وام خرید خودرو را ارائه میدهد. در این طرح شما میتوانید تا سقف 100 میلیون تومان وام دریافت کنید. شرایط دریافت این وام به شرح زیر است:

 • شخص متقاضی دارای 18 سال تمام باشد؛
  • عدم سابقه چک برگشتی یا مطالبات غیر جاری در سیستم بانکی کشور؛(یعنی خوش سابقه باشد)
  • تأیید نتیجه ارزیابی اعتباری و اعتبارسنجی توسط بانک.
فواید دریافت وام

 • وام ازدواج: این وام تنها یک بار در طول زندگی به افراد تعلق میگیرد. زوجهای جوان معمولا در ابتدای پیوند ازدواج خود به سراغ این وام میروند و بخشی از هزینه‌های ابتدایی زندگی مشترک خود را پوشش میدهند. بازپرداخت این وام معمولا ده ساله و با سود پایین می‌باشد.

لینک‌های مرتبط به بانک‌ها جهت دریافت وام ازدواج:

چطور وام بگیریم
 • وام خرید کالا: این وام در ازای خرید کالای خانگی پرداخت میشود. یعنی فرد وام گیرنده ابتدا باید فاکتور خرید را به بانک ارائه دهد و نشان دهد که هدف از دریافت وام ، خرید کالا می‌باشد. بانک مهر ایران و بانک سامان از جمله بانکهایی است که خدمات وام خرید کالا را ارائه میدهد.
چطور وام بگیریم
 • وام کار آفرینی یا اشتغال: با دریافت این وام ، فرد وام گیرنده باید کسب و کاری را راه اندازی نماید و مستندات آن را به کارشناسان بانک ارائه نماید . برای مثال یک فرد ممکن است با دریافت این وام یک گلخانه راه اندازی کند و محصولات کشاورزی از نوع گلخانه ای در آن پرورش دهد. بانک‌های متعددی این وام را ارائه میدهد.

وام گرفتن چه فایده ای دارد؟

تا اینجا فهمیدیم که چطور وام بگیریم . اما حالا میخواهیم بدانیم فایده وام گرفتن چیست . یکی از فواید دریافت وام در ایران ، مربوط به موضوع تورم است. در ایران به دلیل وجود تورم استفاده از تسهیلات وام یک اقدام پرطرفدار بحساب می‌آید. افراد زیادی وامی با بهره مشخص دریافت میکنند و با استفاده از شرایط حاصل از وجود تورم منفعتی بدست می‌آورند.

در واقع با وجود نرخ تورم ، بهره ی وام کاهش می‌یابد و حتی در مواردی منفی میشود. بهره منفی یعنی اینکه برای مثال شما 100 ملیون وام بگیرید و بازپرداخت شما کمتر از صد میلیون باشد.

چطور وام بگیریم

“اگر نرخ بهره وام 10 درصد باشد و نرخ تورم 15 درصد باشد، در واقع ما وامی دریافت کرده ایم که بهره ی آن 5 درصد بوده است. “

در ایران در برخی از بازه‌های زمانی نرخ تورم از نرخ بهره وام بیشتر میشود. در این حالت شرایطی پیش می‌آید که اصطلاحا بهره وام منفی میشود. در این حالت برای مثال اگر شما وامی به مبلغ 100 ملیون تومان (با نرخ بهره 10 درصد) دریافت کنید و با آن یک قطعه زمین را تهیه کنید بعد از مدت یکسال (با فرض تورم 15 درصد) قیمت آن 115 ملیون تومان خواهد بود. در صورتیکه در بازپرداخت وام خود 110 ملیون تومان می‌پردازید. بنابراین به همین سادگی به دلیل بهره منفی وام 5 ملیون تومان بدست آورده اید.

چطور وام بگیریم

در این نوشته بیان کریدم که چطور وام بگیریم و همچنین به معرفی انواع وام و فواید دریافت وام پرداختیم. البته همیشه باید علاوه بر مزایا ، به معایب نیز توجه داشت. به هر حال، گرفتن وام به معنای گرفتن بدهی است و باید برای چند سال آماده پرداخت آن بدهی باشید. اگر بودجه ماهانه برای پرداخت اصل به اضافه بهره نداریم، باید در دریافت وام تجدید نظر کنیم.

بسیار ممنونیم که تا پایان این نوشته را مطالعه نمودید. لطفا نظر خود را در مورد دریافت وام و یا اینکه چطور وام بگیریم با ما در میان بگذارید.

نوشته‌های مرتبط:

چگونه استقلال مالی داشته باشیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن