برای شناخت هوش مالی اول از همه باید اهمیت پول رو بدونیم. ما پول رو به عنوان یک معیار برای خرید و فروش و تامین کالا و نیازهای زندگیمون میشناسیم. همچنین همه ما میدونیم که زندگی بدون پول میتونه خیلی سخت باشه و داشتن پول میتونه خیلی از مشکلات مارو حل کنه.

ما برای بدست آوردن پول تلاش میکنیم، فکر و برنامه‌ریزی میکنیم و فعالیت‌های کاریمون رو جوری تنظیم میکنیم تا بتونیم در آینده بیشتر پول دربیاریم. همه‌ی ما از اهمیت بالای پول در زندگی خبر داریم . بنابراین با تمام این تفاسیر، بهتره که در مواجهه با همچین موضوع مهمی در زندگی عاقلانه، علمی و منطقی رفتار کنیم. هوش مالی به ما کمک میکنه که عملکرد بهتری توی این زمینه داشته باشیم.

هوش مالی چیست؟

هوش مالی چیست؟

هوش مالی یک فرد، در واقع معیاری برای سنجش اینه که چقدر اون فرد مسائل مالی و پولش رو درست مدیریت میکنه. چه مقدار تصمیمات درست و هوشمندانه مالی میگیره و طبق چه برنامه و نقشه‌ای پولش رو مدیریت و پس‌انداز میکنه. باید دقت داشت که صرف داشتن درآمد زیاد یا ثروتمند بودن نشانه داشتن هوش مالی بالا نیست.

هوش مالی این امکان رو به ما میده تا در مسائل مالی هوشمندانه رفتار کنیم، اصول اون رو رعایت کنیم، توانایی‌های مالیمون رو تقویت کنیم و دانش اقتصادیمون رو به روز نگهداریم. هوش مالی چیزی نیست که شخص به ارث ببره و از زمان تولدش اونو در درون خودش داشته باشه. هوش مالی یک امر کاملا اکتسابی و قابلیتی است که با تمرین، مطالعه و تجربه بدست میاد.

توجه : شمّ اقتصادی ، هوش مالی نیست!!!

گاهی ممکنه هوش مالی با “شمّ اقتصادی” اشتباه گرفته بشه. در صورتی که شمّ اقتصادی بر خلاف هوش مالی وابستگی زیادی به محیط رشد شخص و افراد نزدیک اون داره. همچنین شمّ اقتصادی بر خلاف هوش مالی پایه علمی نداره و بیشتر بر اساس آزمون و خطا و تجربه بدست میاد. هوش مالی از 3 بخش تشکیل میشه که توی ادامه بیشتر در موردش صحبت میکنیم:

 • کاری که با پولت انجام میری
 • طرز فکرت در مورد پول چیه؟
 • دانش شما در مورد پول چقدر است؟

1- کاری که با پولت انجام میدی :

افراد در بسیاری از مواقع از درآمد کمشون گله و شکایت میکنند. این افراد تقصیر تمام مشکلات مالی و مشکلات زندگیشون رو گردن درآمد کمشون میندازن. اما ما در طول تاریخ افراد خیلی زیادی رو میشناسیم که بدون داشتن درآمد زیاد و شرایط مالی مناسب، از کمترین فرصت های پیش اومده در زندگیشون بیشترین استفاده رو کردن و برای خودشون شرایط مالی خوبی رو به وجود آوردن. از طرفی، خیلی از افراد هم هستن که همیشه نقش یک مصرف‌کننده رو داشتن و همیشه از لحاظ مالی درجا زدن.

هوش مالی چیست؟

ما باید این رو بدونیم که میزان درآمدتون شما رو در مسیر ثروتمند شدن قرار نمیده، بلکه کاری که با پولتون میکنید و چیزی که با اون بدست میارید، آینده مالیتون رو میسازه.“به قول رابرت کیوساکی:” خرید یک دسته چوب گلف جدید بازیتو بهتر نمیکنه. بلکه هزینه کردن برای کلاسای آموزشی این کارو میکنه “

2- طرز فکرت در مورد پول:

برای اینکه بتونیم امور مالیمون رو سر و سامون بدیم و هوش مالی خودمون رو ارتقاء بدیم، اول از همه باید به درک درستی از مفهوم پول برسیم و دید درستی نسبت به زندگی و آیندمون داشته باشیم. اینکه ما پولمون رو صرف چه چیزی میکنیم و چطور اونو خرج میکنیم، بستگی به طرز فکر ما نسبت به پول و زندگی داره.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 30.jpg است

طرز فکر ما نسبت به پول، مشخص کننده راه‌ها و مسیرهاییست که برای رسیدن به اون امتحان میکنیم. برای مثال اگر تنها دغدغه مالیتون رفع نیاز های اولیه زندگیتون باشه، قطعا خیلی به بدست آوردن پول زیاد فکر نخواهید کرد.

کسانی که هوش مالی بالایی دارند، پول رو به عنوان وسیله‌ای برای بیشتر کردن درآمدشون میدونن.یک مثال معروف هست که میگه: ((اگر به یه آدم معمولی 1000 دلار بدی، اون باهاش یه آیفون میخره. اما اگر به یک آدم ثروتمند 1000 دلار بدی، اون بعد یه مدت با 10.000 دلار برمیگرده!))

خلاصه اینکه اگر میخواین هوش مالیتون رو تقویت کنید، اولین قدم اینه که طرز فکرتون رو تغییر بدید و باور داشته باشید که “پول باید پول بیاره!

3- دانش شما راجع به پول:

دانش در زمینه پول، افکار و دید مالی شما رو ارتقاء میده. باورهای مالیتون رو میسازه و فعالیت هاتون رو شکل میده. اگر میخواین هوش مالی خودتون رو ارتقاء بدین، حتما باید برای ارتقاء و به روز کردن دانش مالیتون وقت بزارید. یادتون باشه که: “برای بدست آوردن چیزی که قبلا نداشتی، باید کارایی بکنی که قبلا نکردی” یا بهتره بگیم “باید چیزایی رو بدونی که قبلا نمیدونستی!”

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 1.jpg است

مدیران مالی موفق هیچوقت بدون پشتوانه علمی تصمیمی نمیگیرن. این که بدونید چطور باید سرمایه‌گذاری کنید، چه مقدار پول پس‌انداز کنید و اینکه تعریف شما از دارایی و سرمایه چیه، به شما کمک میکنه تا در تصمیم گیریاتون همیشه یک قدم از بقیه جلوتر باشید! برای مثال کسی که از مزایای خرید اقساطی کالا استفاده میکنه مطمئننا دانش بیشتری در مورد پول داره.

در مورد تاریخ پول و اقتصاد مطالعه کنید، کتاب ها و مقالات مدیریت‌مالی بخونید و پادکست ها و نوشته‌های افراد مطرح در زمینه اقتصادی و مالی رو دنبال کنید.

چطور هوش مالی داشته باشیم ؟

تا اینجا در مورد اینکه هوش مالی از چه بخش هایی تشکیل شده صحبت کردیم. حالا توی ادامه در مورد این صحبت میکنیم که چه کارهایی باعث میشه هوش مالی ما بهتر بشه:

 • پس انداز کردن
 • داشتن برنامه و نقشه مالی
 • داشتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مالی
 • خرج کردن با فکر قبلی
 • استفاده از تجربه افراد موفق
 • کنترل مخارج
 • مطالعه در مورد مسائل مالی
 • شجاعت داشتن

1- پس انداز کردن:

شاید شرایط بد اقتصادی که الان هممون درگیرشیم باعث شده که نقش پس انداز کردن کمرنگ تر از قبل باشه. اما این به این معنا نیست که به هیچ وجه پس اندازی نداشته باشیم. بهتره که هر ماه، درصدی از درآمد کلمون رو برای پس‌انداز کردن کنار بزاریم. این درصد، در بین اقتصاددان ها و مشاوران مالی، در حدود 10% پیشنهاد میشه.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4-1.jpg است

مهم ترین تاثیر داشتن پس انداز، اینه که باعث کمتر شدن هزینه های غیر ضروری میشه.

2- داشتن برنامه و نقشه :

افرادی که هوش مالی بالایی دارند، همیشه برای کاری که میکنند و کاری که در آینده خواهند کرد، برنامه و نقشه دارند. طبق برنامه‌ریزی پیش رفتن باعث میشه فعالیت هاتون هدفمند باشه و ورودی و خروجی مشخصی داشته باشه. بهتره که برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و روزانه داشته باشید و هر روز مشخص کنید که قراره چه کارهایی انجام بدید. روند این برنامه‌ریزی‌ کوتاه مدت باید طوری باشه که در بلند مدت شما رو به یک هدف بزرگ و بلند مدت برسونه.
در مورد ضرورت برنامه‌ریزی بیشتر بخوانید.

هوش مالی

3- داشتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مالی:

داشتن هدف باعث ایجاد انگیزه در شما میشه. باعث میشه که بدونین فعالیت هاتون باید چه جهت‌گیری داشته باشن و قدم بعدیتون چیه.دقت داشته باشین که اهدافتون نه باید خیلی بلند مدت باشن که کم کم فراموش بشن، نه باید خیلی کوتاه مدت باشن که تبدیل به کارهای روز‌مره و بی‌ارزش بشن.

برای مثال، مشخص کنید درصدی از درآمدتون رو در ماه بعد پس انداز کنید. این رو برای خودتون یک هدف کوتاه مدت در نظر بگیرین. یک هدف بلند مدت 6 ماهه هم داشته باشید که آخر این مدت، حتما فلان مقدار پس انداز کرده باشین.

4-خرج کردن با فکر قبلی:

افرادی که هوش مالی بالایی دارند، با فکر و برنامه خرج میکنند.

مدیران مالی موفق، از تاثیرات بلند مدتی که کوچک ترین هزینه ها میتوانند داشته باشند مطلع اند. اونا به این فکر میکنند که هر هزینه، چه تاثیری در آینده خواهد داشت. آیا براشون سودآور خواهد بود یا فقط حسابشون رو خالی میکنه؟

این افراد آینده نگرن و سعی میکنند همیشه چند قدم جلو‌تر رو ببینن. نسبت به تصمیمات مالیشون وسواسی عمل میکنند و اونارو بر اساس اصل سودآوری میسنجن. از نظر این افراد، هزینه‌ای که سود نداشته باشه ضرره…!

5- استفاده از تجربه افراد موفق:

افرادی که هوش مالی بالایی دارند، میدونن که همه چیز رو نمیدونن! این افراد همیشه سعی میکنند از تجربه افراد موفق چه در زمینه مالی و چه در زمینه‌ی کاریشون استفاده کنند. استفاده کردن از تجربه افراد موفق، هم باعث صرفه‌جویی در زمان میشه و هم باعث میشه اشتباهات این افراد رو تکرار نکنید.

6- کنترل مخارج:

ما تو جهان مصرف‌کننده محوری زندگی می کنیم که در اون بطور مداوم ملزم به هزینه کردنیم. عادات بد مالی، آینده مالیتون رو به شدت تحت تاثیرات منفی قرار خواهند داد. هزینه هاتون رو پیگیری کنید و قبل از پرداخت هر گونه هزینه به اون فکر کنید.

انجام این کار در ابتدا سخت خواهد بود به خصوص اگر عادت به ولخرجی داشته باشید. ولی این کار در طول مدت به شما این امکان رو میده که بتونید دخل و خرجتون رو مدیریت کنید. یکی از راه های مدیریت مالی، استفاده از اپلیکیشن حسابداری شخصی نیوُ است.

7-مطالعه در مورد مسائل مالی:

مدیران مالی موفق هیچوقت از مطالعه کردن در مورد امور مالی، پول، سرمایه‌گذاری، دارایی، سهام و… دست برنمیدارن. برای این افراد تلاش برای رسیدن به پول، مثل نفس کشیدن میمونه، ضروری و همیشگی!

 این افراد در طول روز معمولا یا در حال گوش کردن به یک پادکست در مورد ثروت هستند، یا در حال صحبت کردن با دیگران در مورد مسائل مالی هستن. یا دارن یک کتاب احتمالا با مضمون “چگونه ثروتمند شویم…!” میخونن.

8-شجاعت داشتن:

افراد موفق، به دنبال تقلید کورکورانه و پشت سر افراد دیگه راه رفتن نیستن. این افراد بدون دلیل و مدرک چیزی رو قبول نمیکنند و همیشه به دنبال پیدا کردن راه‌های جدید و سودمند‌تر هستند. افراد موفق، شجاعت و جسارت شنا کردن در خلاف جریان و ریسک کردن رو دارند.

توی این مقاله در مورد هوش مالی چیه و چطوری میتونیم اون رو تقویت کنیم ، صحبت کردیم. همچنین یه اپلیکیشن مدیریت مالی شخصی هم معرفی کردیم. امیدوارم مطالب ذکر شده توی این مقاله در زمینه بهبود مدیریت مالی به شما کمک کنه.

لطفا نظرات خودتون رو در مورد این مقاله با ما در میون بذارید.

3 نظرات
 1. مهدی می گوید

  عالی هستید

  1. admin می گوید

   سلام و درود بر شما
   ممنونیم که مقاله رو مطالعه کردید. امیدوارم مفید بوده باشه براتون

 2. […] که هوش مالی بالایی دارند به هزینه های روزانه غذای خود دقت […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن