گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها

شاید برای شما هم اندکی عجیب باشد که گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها چه ارتباطی با هم‌ دارد. تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم گیاهخواری در هنگام سفارش آنلاین غذا می‌تواند ارزان تر از سایر رژیم‌ها باشد. همچنین رژیم غذایی گیاهی به دلیل سالم‌تر بودن و با پیشگیری از بیماری‌ها باعث کاهش هزینه‌های غیرمستقیم مربوط به خورد و خوراک میشود.

مطابق با نتایج تحقیقات انجام شده، درهنگام سفارش غذای آنلاین، هزینه غذاها در رژیم گیاهی (Vegetarian) به طور متوسط حدود 2 دلار کمتر از سایر رژیم‌های غذایی است. درادامه این نوشته مطالبی در مورد گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها آورده‌ایم که با هم میخوانیم.

 • آیا واقعا گیاهخواری ارزانتر است؟
 • رژیم غذایی گیاهی و سالم بودن
 • گیاه خواری و وپس انداز
 • یک باغچه کوچک داشته باشید
 • گیاهخواری و سلامت عروق
 • هر گیاهخواری الزاما سالم نیست
 • چگونه گیاهخوار شویم

آیا واقعا گیاهخواری ارزانتر است؟

طبق مطالعه‌ای که توسط دانشمندان مرکز تحقیقات نستله در سوئیس انجام شده، سه نوع رژیم‌ غذایی زیر باهم مقایسه شدند:

 • گیاهخواری
 • مدیترانه‌ای
 • رژیم‌های غذایی آمریکایی

در حالی که رژیم گیاهخواری کاملاً گیاهی است، رژیم مدیترانه‌ای اجازه می‌دهد تا گوشت قرمز را به مقدار کم مصرف کنید، و دستورالعمل‌های رژیم غذایی آمریکایی یک رژیم غذایی کامل با گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب یا بدون چربی را توصیه می‌کند. در ادامه چند نکته از نتایج این تحقیق را مرور میکنیم. در این تحقیق با وجود اینکه گوشت و مرغ در برنامه گیاهخواری گنجانده نشده بودند، نمرات کیفیت تغذیه در همه رژیم‌ها مشابه بود. با این حساب نتایج مهم زیر بدست آمد:

 • رژیم گیاهخواری به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر از سایر برنامه‌های غذایی بود.
 • میانگین هزینه گیاهخواری روزانه 15.4 دلار برای هر نفر بود.
 • میانگین هزینه رژیم آمریکایی روزانه 17 دلار برای هر نفر بود.
 • میانگین هزینه رژیم مدیترانه ای روزانه 17.3 دلار برای هر نفر بود.

افرادی که هوش مالی بالایی دارند به هزینه‌های روزانه غذای خود دقت میکنند.

هیلاری گرین، از محققان نستله، می‌گوید: «حتی اگر یک برنامه منوی گیاهی مقرون به صرفه‌تر از سایر برنامه‌های منوی سالم باشد، 15.4 دلار در روز برای هر نفر هنوز گران است.» وزارت کشاورزی ایالات متحده قبلاً تخمین زده است که هزینه روزانه غذا برای یک برنامه غذایی سالم می‌تواند 6.5 دلار در روز باشد.

رژیم غذایی گیاهی و سالم بودن

گیاهخواری یا رژیم غذایی مبتنی بر گیاه می‌تواند به بسیاری از مردم‌ها کمک کند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را برای سلامتی بیشتر دریافت کنند. آمارها نشان می‌دهد حدود 75 درصد از مردم به اندازه کافی میوه، سبزیجات یا لبنیات دریافت نمی‌کنند. در عوض، بسیاری از مردم کالری مود نیاز خود را از شکر، چربی‌های اشباع شده و غذاهای شور دریافت می‌کنند. بنابراین رژیم غذایی گیاهی علاوه بر هزینه کمتر ، به حفظ سلامتی شما نیز کمک زیادی می‌کند.

گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها

گیاه خواری و پس‌انداز


طبق تحقیقات، گیاهخواری، به خصوص با در نظر گرفتن استفاده از محصولات گیاهی فصلی و اجتناب از خرید غذاهای لذیذ و مکمل‌ها، می‌تواند در کنترل هزینه‌ها بسیار موثر باشد. یک مطالعه در سال 2015 در یکی از مجلات معتبر حوزه تغذیه نشان داد که یک رژیم گیاهخواری می‌تواند حدود 750 دلار در سال برای آمریکایی‌ها صرفه جویی بهمراه داشته باشد.

شارون پالمر، RDN، نویسنده کتاب “Plant-Powered for Life”، در نتیجه مطالعات خود نشان میدهد که رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاه می‌توانند ارزان‌تر باشند. یک دلیل آن این است که پروتئین‌های حیوانی گران‌ترین اقلام موجود در بشقاب هستند. خوردن لوبیا بسیار ارزان‌تر از گوشت است. اگر خوب برنامه ریزی کنید، یک رژیم غذایی گیاهی می‌تواند هزینه کمتری داشته باشد.

گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها

اما از طرفی استفانی مک کرچر، متخصص و مشاور تغذیه معتبر جهانیی در The Grateful Grazer، نظر دیگری دارد. او میگوید ” انتظار نداشته باشید با داشتن رژیم گیاهی در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید” او این عقیده را دارد که « گیاهخواری به طور خودکار هزینه‌های مواد غذایی شما را کاهش نمی‌دهد.” زیرا ولخرجی در رژیم غذایی گیاهخواری نیز ممکن است رخ دهد. برای مثال ممکن است فردی رژیم غذایی گیاهی داشته باشد اما همواره بدنبال غذاهای گران قیمت، پودرهای پروتئین و میوه‌ها و سبزیجات عجیب و غریب و گرانقیمت باشد.

یک باغچه کوچک داشته باشید:

برای اینکه بیشترین استفاده را از بودجه مربوط به خورد وخوراک ببرید، محصولات محلی، فصلی و مواد اولیه مقرون به صرفه مانند برنج و لوبیا را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برای صرفه‌جویی بیشتر در صورت ممکن یک باغچه کوچک راه‌اندازی کنید و برخی از سبزی‌ها را خودتان پرورش دهید. بسیاری از افراد سبزیها و حتی میوه‌هایی را در باغچه خود پرورش میدهند و با این کار بسیاری از هزینه‌های سالانه خود را کاهش میدهند.

گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها

گیاهخواری و سلامت عروق

رژیم‌های گیاه‌خواری با کاهش بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و خطر چاقی مرتبط هستند. داشتن رژیم غذایی گیاهی فواید بسیاری برای سلامتی دارد، اما کیفیت غذا برای دستیابی به این فواید سلامتی بسیار مهم است. در یکی از مطالعات ارائه شده، افرادی که پروتئین‌های گیاهی بیشتری نسبت به پروتئین‌های حیوانی مصرف می‌کردند، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب کمتری داشتند. در مطالعه دیگری، شرکت‌کنندگانی که پروتئین‌های گیاهی بیشتری مصرف کردند، پلاکت کمتری در شریان‌های خود داشتند.

گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها

تحقیقات بیشتر نشان داد که گیاهخواران شاخص توده بدنی کمتر، دور کمر کمتر، مقادیر کمتر چربی شکمی، کاهش کلسترول و قند خون در مقایسه با افرادی که در همان گروه جمعیتی گوشت مصرف می‌کردند، داشتند. بر اساس مطالعه دیگری رژیم غذایی گیاهی سالم، حتی مرگ و میر را تا 27 درصد و مرگ ناشی از سرطان را تا 37 درصد کاهش می‌دهد.

هر گیاهخواری الزاما سالم نیست


اکثر مردم می‌دانند که خوردن یک رژیم گیاهخواری نیاز به توجه دقیق دارد تا اطمینان کنید که گوشت نمی‌خورید. به عنوان مثال، سیب زمینی سرخ کرده یک نوع غذای گیاهی است، اما نباید بخشی ثابت از یک رژیم غذایی سالم باشد. تحقیقاتی که به بررسی تغییرات وزن در 125 هزار بزرگسال در یک بازه زمانی 4 ساله پرداخته است، نشان می‌دهد افرادی که غذاهای گیاهی با کیفیت بالا (مانند غلات ، آجیل، میوه‌ها و سبزیجات) مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که غذاهای گیاهی مانند شیرینی مصرف می‌کنند، افزایش وزن کمتری داشته‌اند.

گیاه خواری و کاهش هزینه‌ها

پیروی کردن از یک رژیم غذایی گیاهی با غذاهای کیفیت پایین نیز ممکن است اما فایده ای برای شما نخواهد داشت. غذاهایی مانند کراکر، نوشابه‌های گازداربه نوعی گیاهی هستند، اما این غذاها یا بسیار فرآوری شده و یا پرچرب هستند. یک رژیم غذایی سالم گیاهی میتواند شامل مواردی مثل لوبیا، نخود، آجیل، سویا، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات باشد.

چگونه گیاهخوار شویم؟


یک تصور غلط و رایج این است که غذاهای گیاهی طعم خوبی ندارند. همچنین گاهی می‌شنویم که مردم شکایت می‌کنند که غذاهای گیاهی به اندازه کافی سیر کننده نیستند. واقعیت این است که غذاهای گیاهی می‌تواند خوشمزه و رضایت بخش باشد اگر به روش درستی آنها را تهیه کنیم. وبسایت‌های زیر اطلاعات خوبی در مورد نحوه گیاه‌خواری در اختیار شما قرار میدهند.

ممنونیم که تا پایان این نوشته همراه ما بودید. لطفا نظرات خود را در مورد گیاه خواری با ما در میان بگذارید.

منبع +

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن