چطور یک نام تجاری موفق انتخاب کنیم؟

چطور یک نام تجاری موفق انتخاب کنیم؟

چطور یک نام تجاری موفق انتخاب کنیم؟

نام تجاری یکی از جنبه‌های مهم هر کسب و کارِ بزرگ، کوچک یا متوسط است. داشتن یک استراتژی موثر برندینگ، جایگاه مهمی در بازارهای رقابتی برای شما ایجاد می کند. اما “نام تجاری” دقیقا چیست؟ چگونه برند روی یک کسب و کار کوچک تاثیر می‌گذارد؟

به بیان ساده، نام تجاری وعده شما به مشتریانتان است. نام تجاری به آنها می‌گوید که چه انتظاری می توانند از محصولات و خدمات شما داشته باشند، پس برند به نوعی شما را متمایز می‌کند. نام تجاری شما نشان‌دهنده این است که شما که هستید، چه کسی می خواهید بشوید و مردم انتظار دارند چه کسی بشوید.

آیا شما در صنعت خود شرکت سریع و نوآوری هستید؟ یا محتاط و قابل اطمینان؟ آیا محصول شما گران و باکیفیت است یا ارزان و با ارزش؟ شما نمی‌توانید هر دو ویژگی را با هم داشته باشید و همه چیز را برای مردم بسازید. هویت شما باید چیزی باشد که مشتریان شما می‌خواهند و نیاز دارند.

پایه و اساس برند شما هم لوگوی شماست مه آن را از طریق وب سایت، مواد تبلیغاتی و بسته‌بندی محصولات خود معرفی می‌کنید.

انتخاب نام تجاری

انتخاب نام تجاری مانند ماجراجویی برای کشف کسب و کار است. در عین حال می‌تواند دشوار، وقت‌گیر و خسته‌کننده باشد. برای انتخاب نام تجاری حداقل نیاز دارید که به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • مأموریت شرکت شما چیست؟
  • مزایا و ویژگی‌های محصولات یا خدمات شما چیست؟
  • مشتریان و چشم اندازهای شما در حال حاضر درمورد شرکت شما چه فکری می‌کنند؟
  • انتظار دارید شرکت را به چه کیفیتی برسانید؟

تحقیق و جستجو کنید. آگاهی از نیازها، عادت‌ها و خواسته‌های مشتریان فعلی و آینده شما بسیار عامل مهمی است. بنابراین به آنچه خود فکر می کنید اکتفا نکنید، حتما باید بدانید مشتریان چه فکری می کنند.

از آنجا که انتخاب نام تجاری و یک استراتژی تجاری می‌تواند پیچیده باشد، می‌توانید از گروه مشاوره تخصصی کسب و کار یا مرکز توسعه کسب و کارهای کوچک کمک بگیرید.

هنگامی که به سولات بالا پاسخ دادید چگونه می‌توانید نام تجاری خود را بیابید؟ به چند مورد راهنمایی ساده در رابطه با ویژگی های یک برند خوب زیر توجه کنید:

یک لوگو عالی تهیه کنید و آن را همه جا نصب کنید: پیامها و کلمات کلیدی که از طریق برند شما منتقل خواهد شد را یادداشت کنید. همه کارمندان باید از ویژگی‌های برند خود آگاهی داشته باشند.

ویژگی ها را ادغام کنید: نام تجاری شما می‌تواند مربوط به هر قسمتی از کسب و کار شما باشد، مثلا چگونگی پاسخ به تلفن، نحوه لباس پوشیدن فروشندگانتان یا امضای ایمیلی شما و یا هر چیز دیگری. اما دقت داشته باشید که نامی را انتخاب کنید که در عین داشتن تناسب با ماهیت کسب و کار شما در ذهن‌ها هم ماندگار شود، بطور مثال نام‌ها می‌توانند مزه، نور یا صدا داشته باشند. این نوع نام‌ها همیشه در ذهن افراد خواهد ماند. مثلا نام فشفشه، نور را تداعی می‌کند.

لحن منحصر به فردی برای برندتان ایجاد کنید: این لحن باید در تمام موارد تبلیغاتی و ارتباطی سعمی و بصری شما وجود داشته باشد. اگر برند شما دوستانه است لحن گفتگو محاوره داشته باشید. اگر برند لاکچری دارید لحن رسمی‌تر انتخاب کنید.

یک شعار داشته باشید: جمله‌ای کوتاه، معنی‌دار و به یاد ماندنی بنویسید که ماهیت کسب و کار شما را دربرگیرد.

قالب ها و استاندارد‌های برند خود را برای مواد تبلیغاتی طراحی کنید: در همه جا از یک رنگ، لحن و لوگو یکسان استفاده کنید، لازم نیست حتما فانتزی باشید، فقط سازگار و پایدار باشید.

برند خود را صادق و قابل اعتماد طراحی کنید: اگر قول‌هایی که داده اید را عملی نکنید مشتریان اعتماد خود را نسبت به شما از دست می دهند و دیگر شما را به کسی معرفی نمی کنند.

و در آخر مقاوم باشید و دست از تلاش برندارید: هیچ موفقیتی بدون تلاش مداوم بدست نمی‌آید، پس توجه داشته باشید هر چقدر هم برند و محصول حرفه‌ای و با کیفیتی ارائه دهید باز هم نیاز به پشتکار و تلاش پایدار دارید وگرنه زحمات به جایی نمی‌رسد.

 

استراتژی و ارزش برند

استراتژی نام تجاری شما باید شامل این موارد باشد که شما قرار است پیام‌های ارتباطی خود را به چه کسانی، چگونه، کجا و چه زمانی برسانید. اینکه کجا تبلیغات می کنید و حتی محتوای گفتاری یا ویدیویی شما نیز یک بخش از استراتژی برند شماست. کانال‌های توزیع هم بخشی از استراتژی نام تجاری محسوب می شوند.

نام تجاری پایدار و استراتژیک ارزش ویژه‌ای برای برند می‌آفریند که به معنی ارزش افزوده محصول یا خدمات شرکت شما است و به شما اجازه می‌دهد تا برند خود را بیشتر از یک محصول یکسان و ناشناخته قیمت گذاری کنید. واضح ترین مثال در این رابطه کوکاکولا در مقابل یک نوشابه معمولی است. از آنجایی که کوکا کولا دارای یک برند ویژه است، می‌تواند برای محصول خود قیمت بیشتری بگذارد و مشتریان قیمت بیشتر را با رضایت پرداخت خواهند کرد.

ارزش افزوده‌ای که منجر به افزایش ارزش سهام یک برند می‌شود، از طریق کیفیت درک شده یا وابستگی احساسی بوجود می‌آید. به عنوان مثال، نایک محصولاتش را با ستارگان ورزشی تبلیغ می‌کند، از این طریق نایک می‌خواهد مشتریان وابستگی احساسی خود را از ورزشکار به محصول منتقل کنند. برای نایک، فقط ویژگی‌های کفش نیست که کفش را به فروش می‌رساند بلکه برانگیختن احساسات مشتریان نیز شرط بزرگی برای فروش محسوب می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید