مفهوم حسابداری مالی و تفاوت آن با حسابداری بهای تمام شده

مفهوم حسابداری مالی و تفاوت آن با حسابداری بهای تمام شده

مفهوم حسابداری مالی

مفهوم حسابداری مالی فرایند ثبت، خلاصه‌سازی و گزارش هزاران معامله در یک کسب‌و‌کار است. تصویر دقیقی از وضعیت مالی و عملکرد یک کسب‌و‌کار را مجسم می‌سازد. حسابداری شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • امور پرسنلی و اداری
  • تهیه‌ی صورت‌های مالی
  • بستن حساب‌ها
  • کنترل، تجزیه‌وتحلیل حساب‌ها
  • تهیه‌ی ترازنامه و دفاتر قانونی

مفهوم حسابداری بهای تمام‌شده

به حسابداری بهای تمام‌شده، حسابداری هزینه هم گفته می‌شود. در اصل نوعی از فرایند حسابداری است. هدف حسابداری بهای تمام‌شده به تصرف درآوردن هزینه‌های یک شرکت در تولید است. این کار با ارزیابی هزینه‌های ورودی هر مرحله از تولید و همچنین هزینه‌های ثابت انجام می‌شود. حسابداری بهای تمام‌شده، ابتدا عملیات اندازه‌گیری را انجام داده و هزینه را ضبط می‌کند. سپس هزینه را به صورت جداگانه برای مقایسه‌ی نتایج ورودی و انتقال آن به خروجی مورد استفاده قرار می‌دهد. از خروجی واقعی برای کمک به مدیریت شرکت در اندازه‌گیری عملکرد مالی استفاده می‌شود. به‌طور خلاصه می‌توان موارد زیر را برای کاربرد حسابداری هزینه در کسب‌وکار برشمرد:

  • اندازه گیری هزینه ها
  • مقایسه‌ی نتایج ورودی و به خروجی
  • اندازه‌گیری عملکرد مالی

تاریخچه‌ی حسابداری بهای تمام‌شده

طبق پژوهش‌های محققان، حسابداری بهای تمام‌شده برای نخستین بار در جریان انقلاب صنعتی آغاز شد. شکل‌گیری عرضه و تقاضای صنعتی، کارخانه‌داران را مجبور ساخت تا هزینه‌های خود را ردیابی کنند. این کار به منظور کاهش هزینه‌ی ذخایر موجود و همچنین کاهش تولید انجام می‌گرفت.
در اوایل قرن نوزدهم، دیوید ریکاردو و مالتوس در حال بسط زمینه‌های تئوری اقتصادی بودند. آن زمان نویسندگانی چون چارلزببیج نخستین کتاب‌ها را برای راهنمایی تجار برای کنترل حسابداری هزینه‌ی داخلی به نگارش درآوردند. در آغاز قرن بیستم، حسابداری بهای تمام‌شده به یک موضوع بسیار گسترده در ادبیات مدیریت تجارت تبدیل شد.

مفهوم حسابداری مالی

تفاوت مفهوم حسابداری مالی و حسابداری بهای تمام‌شده

بسیاری از شرکت‌ها مفهوم حسابداری مالی و حسابداری بهای تمام‌شده را با هم اشتباه می‌گیرند. حسابداری مالی چیزی است که جامعه‌ی سرمایه‌گذار خارجی آن را می‌بیند. حسابداری مالی نمایندگی‌های مختلف از هزینه‌ها و عملکرد مالی یک شرکت است. شامل دارایی‌ها و بدهی‌های آن‌هاست. درحالی‌که حسابداری بهای تمام‌شده می‌تواند به‌عنوان مفیدترین ابزار برای مدیریت در بودجه‌بندی شناخته شود. از تفاوت‌های کلیدی بین مفهوم حسابداری مالی و حسابداری بهای تمام‌شده این است که در حسابداری مالی بسته به نوع معامله هزینه می‌شود. این شامل حسابداری طبقه‌بندی با توجه به نیازهای اطلاعاتی مدیریت است.

حسابداری بهای تمام‌شده در حقیقت یک روش حسابداری است که در آن تمام هزینه‌های متحمل شده ثبت می‌شوند. این هزینه‌ها برای انجام یک فعالیت یا رسیدن به یک هدف خاص هستند. باید از ابتدا جمع‌آوری، طبقه‌بندی و ثبت شوند. سپس نتایج نهایی خلاصه شده و پس از تجزیه‌وتحلیل به یک قیمت فروش می‌رسند. یا برای تعیین جایی که پس‌انداز در آن امکان‌پذیر باشد آماده می‌شوند. از حسابداری بهای تمام‌شده در شرکت برای کمک به تصمیم‌گیری استفاده می‌شود.

در حسابداری بهای تمام‌شده، از هزینه به‌عنوان یک ابزار داخلی توسط مدیریت استفاده می‌شود. به همین دلیل است که برای ارتباط با هر استاندارد خاص تعیین شده توسط اصول عمومی پذیرفته می‌شود. سپس به‌عنوان نتیجه در بخش‌های مختلف یک شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان ساده در حسابداری مالی، پول به‌ عنوان معیار عملکرد اقتصادی دیده می‌شود. درحالی‌که حسابداری بهای تمام‌شده (هزینه)، پول را به‌عنوان عامل اقتصادی تولیدی در نظر می‌گیرد.

مفهوم حسابداری مالی

حسابداری مالی با برنامه حسابداری نیوُ

برای داشتن تصویر مالی و گزارشات دقیق می‌توانید از برنامه حسابداری نیوُ پلاس استفاده کنید.
در اپلیکیشن حسابداری نیوُ پلاس ثبت، خلاصه‌سازی و گزارش‌گیری هر معامله‌ی خرید یا فروش به سادگی انجام می‌شود.
وضعیت مالی شرکت خود را از نظر میزان سود و زیان، هزینه‌های جاری شرکت، خرید و فروش و …  ارزیابی کنید. این کار با چند کلیک ساده در برنامه حسابداری نیوُ پلاس انجام می‌گیرد.

برای دانلود رایگان برنامه حسابداری نیوُ، با توجه به نیازتان روی لینک‌های زیر کلیک کنید:
دانلود برنامه حسابداری کسب‌وکار نیوُ پلاس
دانلود برنامه حسابداری شخصی نیوُ
رو نیوُ حساب کن!

این پست دارای 2 نظر است

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو