برنامه ریزی ، همون پازل گمشدس!

فرشته‌ی نجات خودت باش!

همه ما در شروع هر سال دوست داریم تا اون سال بهترین سال زندگیمون باشه و برای اطرافیانمون هم همین آرزو رو داریم. اما برای رسیدن به این هدف قرار نیست همه چیز بدون برنامه ریزی ، خود به خود اتفاق بیفته و یا فرشته‌ی آرزو‌ها یک شب تو خوابمون بیاد و فردای اون به همه اهدافمون رسیده باشیم!

برای من و آدمایی مثل من که اصولاً تو شروع یه کار یکم تنبلیم، شنیدن این که قرار نیست فرشته‌ی آرزوهایی بیاد و همه کارارو خودش انجام بده، یکم ناامید کنندس. اما خب متاسفانه این واقعیت داره … .
البته که نباید هم فراموش کنیم که هروقت یکاریو شروع میکنیم و واقعا برای رسیدن به اون تلاش میکنیم، اتفاقای خوبی که انتظارشون رو نداریم برامون میفته و تو روزای سخت خیلی بهمون انرژی و امید میده! من شخصاً بارها این حس رو تجربه کردم و بهش اعتقاد دارم.

هروقت یکاریو شروع میکنیم و واقعاً برای رسیدن به اون تلاش میکنیم، اتفاقای خوبی که انتظارشون رو نداریم برامون میفته

پس امسال هم قرار نیست خیلی با سال‌های دیگه فرق کنه، اگر خودمون نخوایم!

قهرمان بودن یعنی تسلیم نشدن

اگر طرفدار فیلم‌های اکشن و ماجراجویی باشین، میدونین که تمام جذابیت فیلم به اینه که توی داستان کلی اتفاق پیشبینی نشده‌ی ناگوار بیفته و قهرمان فیلم با کلی سختی با این مشکلا بجنگه و آخرش هم پیروز بشه و ما از اون لذت ببریم.
اما اگر شما خودتون رو بزارید جای شخصیت اصلی یا قهرمان فیلم، اصلاً از اینجور اتفاقای غافل‌گیر کننده که آخرشم معلوم نیست به چه چیزی ختم بشن و شمارو از یه پایان خوش و رسیدن به هدفتون نا‌امید کنن، خوشتون نخواهد آمد. پس اتفاقات غافل‌گیر کننده و پیش‌بینی نشده کار شمارو برای رسیدن به هدفتون سخت خواهند کرد!

قهرمان

همچنین همه ما تجربه کردیم که یه کاری رو شروع کردیم اما وقتی به وسطای اون رسیدیم، حس کردیم دیگه شور و هیجانی که اولای کار داشتیم رو نداریم. از طرفی هدف و چیزی که میخوایم بهش برسیم برامون یکم گنگ و بی ارزش شده و جذابیت اولیشو از دست داده. اینا همش باعث میشه که از خودمون بپرسیم که:

  • اصلاً شروع این کار از اول درست بوده یا نه؟
  • نکنه که وقتمو براش هدر داده باشم و هزینه الکی کرده باشم؟
  • اصلا چرا نمیتونم هیچ کاریمو کامل تموم کنم؟

و بعدش از خودمون بدمون بیاد و نا‌امید شیم و کلاً بیخیال ادامه اون کار و شروع کارای دیگه بشیم. اینجاست که برای پیشگیری از ایجاد این مشکلات، نیاز به ایجاد تغییرات تو خودمون داریم!

اتفاقات غافل‌گیر کننده و پیش‌بینی نشده کار شمارو برای رسیدن به هدفتون سخت خواهند کرد!

برنامه ریزی ، همون پازل گمشدس!

تنها راه‌حل همه این مشکلات و فرار از این نا امیدی‌هایی که مارو از رسیدن به هدفمون دور میکنه، برنامه ریزی کردنه. برای روشن شدن مسیر رسیدن به یک چیز تو طول سال، قبل از شروع باید اون مسیرو تصور کنیم و تو ذهنمون بسازیمش. برای خودمون هدف‌های کوچیک تر تو بازه‌های زمانی کمتر تعریف کنیم. چالش‎ها، فرصت‌ها و تهدید‌هاشو پیش‌بینی کنیم و براشون برنامه داشته باشیم. چیزهایی که برای رسیدن به هدفمون نیاز داریم رو لیست کنیم، براشون بودجه‌بندی کنیم. دلیل و انگیزه رسیدن به هدفمون رو یادداشت کنیم تا تو طول مسیر رسیدن، هیچوقت احساس گنگ بودن و بی انگیزگی نکنیم و بدونیم قراره چی بدست بیاریم و به چی برسیم.

برای روشن شدن مسیر رسیدن به یک چیز تو طول سال، قبل از شروع باید اون مسیرو تصور کنیم و تو ذهنمون بسازیمش

برنامه ریزی

نگران نباشید؛ ما پیشگو نیستیم

از برنامه ریزی کردن نترسید! در آخر، قرار نیست همه چیز دقیقا طبق برنامه ریزی که کردین پیش بره، ما پیشگو نیستیم و اصلا هدف برنامه ریزی کردن هم پیشگویی اتفاقات نیست. داشتن برنامه، مسیرتونو روشن‌تر میکنه و باعث میشه یک پیش‌زمینه و آمادگی از روند کاری که باید بکنید و چیزی که قراره به اون برسید داشته باشید. برنامه ریزی، نگرانی‌ها و دغدغه‌های فکری شمارو کم میکنه و تمام تمرکزتون رو میاره روی نحوه انجام کارها. با برنامه بودن، شرایطی رو برای شما به وجود میاره که بتونین تا حدودی اتفاقات و چالش‌های مسیرتون رو شناسایی کنید و برای مقابله با اونها آمادگی داشته باشید. برنامه ریزی، شما رو از مواجهه با چالش های غافل گیر کننده و غیر منتظره، دور نگهمیداره.

اپلیکیشن حسابداری شخصی نیوُ، یکی از ابزاریست که به شما در برنامه‌ ریزی و مدیریت‌ مالی کمک میکنه.

هدف برنامه ریزی کردن هم پیشگویی اتفاقات نیست

سخن آخر

آدم های مختلف در مقابله با پدیده‌های مختلف واکنش‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی دارن. “برنامه‌ ریزی” کردن هم مثل بقیه پدیده‌هاست. هر کدوم از ما وقتی اسم “برنامه‌ ریزی کردن”  یا “برنامه داشتن” به گوشمون میخوره، ممکنه حس متفاوتی نسبت به اون داشته باشیم.
بعضی‌ها شاید کاملا با اون آشنا باشن و از اون استقبال کنن و از تغییرات نترسن. شاید بعضی دیگه “با برنامه” بودن رو دوست داشته باشن اما هیچوقت حوصله‌ی اون رو نداشتن یا از تغییر خودشون ترسیده باشن. یا شاید هم از نظر خیلیا برنامه ریزی کردن کار بیهوده‌ای باشه و فقط وقت آدمو تلف کنه!

در مقاله بعدی، به معرفی و توضیح انواع واکنش‌ها و دیدگاه‌ها نسبت به برنامه‌ ریزی کردن و ایجاد تغییرات در افراد مختلف خواهیم پرداخت. پس در ادامه همراه ما باشید!

3 نظرات
  1. […] مورد این که چطور قهرمان خودتون باشید، اینجا بیشتر […]

  2. […] در مورد ضرورت برنامه‌ریزی بیشتر بخوانید. […]

  3. علی جاودان می گوید

    عالی بود چشمم به دنیای اطرافم دگرگون شد به امید روزی که همه با هم هم اهنگ باشیم دوستان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.