چگونه برای تغییرات مثبت در زندگی آماده باشیم؟

تغییر، قانون طبیعته!

همه ما میدونیم که رها کردن یک چیز به حال خودش و درواقع “هیچ کاری نکردن” بی دردسرترین و آسون ترین کاره! این یک اصل طبیعیه که در این دنیا، هر عنصر و هر جزئی تمایل به رسیدن به یک ثبات و حالت پایدار داره. اما همچنین میدونیم که طبیعت همیشه در حال تغییر دادن خودشه! فصل‌ها تغییر میکنند، گیاهان تغییر میکنند، حیوانات متناسب با هر فصل، آب و هوا و شرایط محیطی، خودشون رو تغییر میدن و… . درواقع انجام این تغییرات ضروری و برای حیات و رشد طبیعت لازمه. ما آدما هم برای رشد و پیشرفت در زندگیمون، نیازمند انجام تغییرات مثبت هستیم.

ما آدما هم برای رشد و پیشرفت در زندگیمون، نیازمند انجام تغییرات مثبت هستیم.

تغییرات طبیعت

آب وقتی میگنده که راکد بمونه…

همونطور که اول گفتیم، تغییر کردن از تغییر نکردن دشوار تره! عموماً آدما با یکنواخت بودن شرایط و اوضاع احساس راحت‌تری دارن. مثلا معمولا وقتی به یه رستوران میریم، ترجیح میدیم به جای امتحان کردن یک غذای جدید، همون غذایی که همیشه سفارش میدیم رو سفارش بدیم.

اما در هرصورت ما به تغییرات مثبت نیاز داریم و به یاد داشته باشید که “آب وقتی میگنده که راکد بمونه”. ما وقتی می‌تونیم در زندگیمون تغییر مثبتی ایجاد کنیم که واقعاً خواهان اون باشیم! ما آدما هرکدوم شخصیت‌های متفاوتی داریم و نسبت به تغییرات، دیدگاه و عکس العمل‌های گوناگونی داریم.

واکنش شما دربرابر تغییرات چیه؟

 

واکنش‌های مختلف نسبت به تغییرات

فرض کنید درکنار خانواده در حال شام خوردن هستید. ناگهان مادر خانواده از جابه‌جایی و تغییر خونه صحبت میکنه و قراره که تا ماه آینده به خونه‌ی جدیدی نقل مکان کنید.
عکس العمل افراد مختلف در مقابل چنین شرایطی به شکل‌های زیر خواهد بود:

 • وحشت: معمول ترین واکنش به تغییر، وحشته. این حس به این دلیل ایجاد میشه که شما نمی‌دونید که مرحله بعد از تغییرات چه خواهد بود و با چه شرایطی روبرو خواهد شد. شخصی که از تغییر کردن ترسی نداشته باشه، به راحتی میتونه روند تغییرات مثبت رو مدیریت کنه و در آرامش، بهترین تصمیم رو بگیره.
 • سردرگمی: سردرگمی یک واکنش بسیار رایجه.‌ افراد ممکنه که قبل از تصمیم گرفتن به تغییر، سوال‌های مختلفی ذهنشون رو مشغول کنه.

– آیا انجام تغییرات مثبت لازمه؟

– چه چیزهایی باید تغییر کنند و تا چه حد باید تغییر کرد؟

– این تغییرات ارزش صرف وقت و انرژی و هزینه رو دارند؟

و…

این سوالات و نیافتن پاسخ مناسب برای اونها، باعث سردرگمی و اغتشاش فکری میشه که ممکنه حتی فرد رو از تصمیم برای تغییر منصرف کنه.

 • شادی: این افراد یا از وضعیت فعلی رضایت کافی ندارند و یا همیشه به دنبال بهتر شدنند. این نوع افراد نکات مثبت هر موضوع رو در نظر میگیرند، از تغییرات مثبت لذت میبرند و از اون استقبال میکنند. این افراد تلاش میکنند با مثبت‌نگری و امید داشتن، کارهاشون رو به سمت رشد و پیشرفت سوق بدن.
 • انکار: برخی از افراد عادت دارند یک راه یکنواخت و یک شکل رو پیش بگیرند و دوست ندارند روال معمول خودشون رو تغییر بدن. این افراد هرگونه تغییرات رو انکار میکنند و از اون سر بازمیزنند.
 • امتناع از تغییر: انکار تغییر بده، اما امتناع از تغییر خطرناکه!

این دسته افراد، نسبت به هرگونه تغییرات جبهه میگیرند و از آن فرار میکنند. همکاری با این افراد در زمینه‌های شغلی بسیار سخت خواهد بود چون اونا ترجیح میدن نسبت به همه تغییرات بی خیال باشند.

 • درماندگی: این دسته افرادی هستند که وقتی تغییری را تجربه می کنند احساس ناراحتی و نارضایتی می کنند. این افراد، مجموعه‌ای از احساسات رو تجربه میکنند. اونا احساس نگرانی، ترس، ناامیدی و سایر احساسات منفی رو همزمان خواهند داشت. این افراد نیاز به حمایت و تشویق افراد دیگه دارن تا بتونن با افکار منفیشون کنار بیان و به تغییرات مثبت ادامه بدن.

چطور با تغییرات دوست باشیم؟!

برای اینکه جزو افرادی باشیم که عکس العمل خوشایندی در برابر تغییرات دارند باید به نکات زیر توجه کرد:

 • درک کنید که تغییر بخشی از زندگی است.

هیچ چیز بدون تغییر وجود نخواهد داشت، حتی خود ما وجود نداشتیم اگر تغییرنبود و پدر و مادرما تغییر نمیکردند. (بزرگ نمیشدند و تصمیم به ازدواج نمیگرفتند)

هیچ چیز بدون تغییر وجود نخواهد داشت

 • احساسات خودتون رو بپذیرید؛ با خودتون روراست باشید.

خجالت نکشید! اگر نیاز به حمایت و همراهی داشتید با نزدیکانتون صحبت کنید. صبور باشید، زمان زیادی رو صرف طبقه بندی احساسات خودتون کنید. خیلی از ما از این مرحله گذر میکنیم، در صورتی که پذیرش و هضم احساسات سبب عکس العمل بهتر میشود.

دوست

 • شرایط رو بازنویسی کنید و نکات مثبت شرایط جدید رو پیدا کنید.

برای مثال اگر میخواهید خونه‌ی خودتون رو تغییر بدین، به این فکر کنید که تو خونه‌ی جدید میتونید دکوراسیون جدید مورد نظرتون رو پیاده سازی کنید. و یا مثلا به این فکر کنید که خونه‎‌ی جدید کمی به مرکز شهر نزدیک تره و دیگه لازم نیست برای خرید اقلام مورد نیازتون راه زیادی رو برید.

 • اراده داشته باشید، اقدام کنید.

این لازمه که تصمیماتون رو به جلو و بااعتماد به نفس باشه. دیدگاه مثبت داشته باشید و ترس‌های بیخود رو دور بریزید. نگرش مثبت شما نسبت به مسائل، شما رو به سمت تصمیم‌گیری جسورانه و آینده‌ای بهتر سوق میده. این رو فراموش نکنید که افکار مثبت،

اتفاقات مثبت رو در پی خواهند داشت!

دیدگاه مثبت داشته باشید و ترس‌های بیخود رو دور بریزید

سخن آخر این که…

همیشه توجه داشته باشید که هر درختی برای رشد، نیاز داره تا شاخ و برگ‌های قدیمی خودش رو از دست بده، اصلاح و هرس بشه. تغییر رو در آغوش بگیرید و تلاش کنید به فردی تبدیل بشید که همیشه دوست داشتید!

هروقت از انجام تغییرات مردد شدید، به یاد بیارید که تغییر نکردن و یکنواخت بودن چه تاثیر منفی در زندگیتون خواهد داشت و روند پیشرفت شما رو کند‌تر خواهد کرد.

(در مورد این که چطور قهرمان خودتون باشید، اینجا بیشتر بخونید!)

رو نیوُ حساب کن!

1 نظر
 1. […] مقاله بعدی، به معرفی و توضیح انواع واکنش‌ها و دیدگاه‌ها نسبت […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.