هوش مالی چیست؟

اهمیت پول

برای شناخت هوش مالی اول باید اهمیت پول رو بدونیم. همه ما با پول آشناییم. ما پول رو به عنوان یک معیار برای خرید و فروش و تامین کالا و نیازهای زندگیمون میشناسیم. همه ما میدونیم که زندگی بدون پول میتونه خیلی سخت باشه و از طرفی، داشتن پول میتونه خیلی از مشکلات مارو حل کنه. ما برای بدست آوردن پول تلاش میکنیم، فکر و برنامه‌ریزی میکنیم و فعالیت‌های کاریمون رو جوری تنظیم میکنیم تا بتونیم در آینده بیشتر پول دربیاریم.

همه ما از اهمیت بسیار بالای پول در زندگی خبر داریم و نیازی به توضیحات بیشتر نیست. پس با تمام این تفاسیر، بهتره که در مواجهه با همچین موضوع مهمی در زندگی عاقلانه، علمی و منطقی رفتار کنیم.

پول

هوش مالی چیست؟

هوش مالی یک فرد، درواقع یک معیار برای سنجش اینه که چقدر اون فرد مسائل مالی و پولش رو درست مدیریت میکنه. چه مقدار تصمیمات درست و هوشمندانه مالی میگیره و طبق چه برنامه و نقشه‌ای پولش رو مدیریت و پس‌انداز میکنه. باید دقت داشت که صرف داشتن درآمد زیاد یا ثروتمند بودن نشانه داشتن هوش مالی بالا نیست.

هوش مالی این امکان رو به ما میده تا در مسائل مالی هوشمندانه رفتار کنیم، اصول اون رو رعایت کنیم، توانایی‌های مالیمون رو تقویت کنیم و دانش اقتصادیمون رو به روز نگهداریم.

هوش مالی چیزی نیست که شخص به ارث ببره و از زمان تولدش اونو در درون خودش داشته باشه. هوش مالی یک امر کاملا اکتسابی و قابلیتی است که با تمرین، مطالعه و تجربه بدست میاد. گاهی ممکنه هوش مالی با “شمّ اقتصادی” اشتباه گرفته بشه. در صورتی که شمّ اقتصادی بر خلاف هوش مالی وابستگی زیادی به محیط رشد شخص و افراد نزدیک اون داره. همچنین شمّ اقتصادی بر خلاف هوش مالی پایه علمی نداره و بیشتر بر اساس آزمون و خطا و تجربه بدست میاد.

هوش مالی از 3 بخش تشکیل میشه:

کاری که با پولت انجام میدی:

افراد در بسیاری از مواقع از درآمد کمشون گله و شکایت میکنند. اونا تقصیر تمام مشکلات مالی و به دنبال اون مشکلات زندگیشون رو گردن درآمد کمشون میندازن. اما ما در طول تاریخ افراد خیلی زیادی رو میشناسیم که بدون داشتن درآمد زیاد و شرایط مالی مناسب، از کمترین فرصت های پیش اومده در زندگیشون بیشترین استفاده رو کردن و برای خودشون شرایط مالی خوبی رو به وجود آوردن. از طرفی، خیلی از افراد هم هستن که همیشه نقش یک مصرف‌کننده رو داشتن و همیشه از لحاظ مالی درجا زدن.

ما باید این رو بدونیم که میزان درآمدتون شما رو در مسیر ثروتمند شدن قرار نمیده، بلکه کاری که با پولتون میکنید و چیزی که با اون بدست میارید، آینده مالیتون رو میسازه.

به قول رابرت کیوساکی:” خرید یک دسته چوب گلف جدید بازیتو بهتر نمیکنه. بلکه هزینه کردن برای کلاسای آموزشی این کارو میکنه “

طرز فکرت راجع به پول:

برای اینکه بتونیم امور مالیمون رو سر و سامون بدیم و هوش مالی خودمون رو ارتقاء بدیم، اول از همه باید به درک درستی از مفهوم پول برسیم و دید درستی نسبت به زندگی و آیندمون داشته باشیم. اینکه ما پولمون رو صرف چه چیزی میکنیم و چطور اونو خرج میکنیم، بستگی به طرز فکر ما نسبت به پول و زندگی داره.

طرز فکر ما نسبت به پول، مشخص کننده راه ها و مسیرهاییست که برای رسیدن به اون امتحان میکنیم. برای مثال اگر تنها دغدغه مالیتون رفع نیاز های اولیه زندگیتون باشه، قطعا خیلی به بدست آوردن پول زیاد فکر نخواهید کرد.

کسانی که هوش مالی بالایی دارند، پول رو به عنوان وسیله‌ای برای بیشتر کردن درآمدشون میدونن.

یک مثال معروف هست که میگه: ((اگر به یه آدم معمولی 1000 دلار بدی، اون باهاش یه آیفون میخره. اما اگر به یک آدم ثروتمند 1000 دلار بدی، اون بعد یه مدت با 10.000 دلار برمیگرده!))

خلاصه اینکه اگر میخواین هوش مالیتون رو تقویت کنید، اولین قدم اینه که طرز فکرتون رو تغییر بدید و باور داشته باشید که “پول باید پول بیاره!”

دانش شما راجع به پول:

دانش، افکار و دید مالی شما رو ارتقاء میده. باورهای مالیتون رو میسازه و فعالیت هاتون رو شکل میده. اگر میخواین هوش مالی خودتون رو ارتقاء بدین، حتما باید برای ارتقاء و به روز کردن دانش مالیتون وقت بزارید. یادتون باشه که: “برای بدست آوردن چیزی که قبلا نداشتی، باید کارایی بکنی که قبلا نکردی” یا بهتره بگیم “باید چیزایی رو بدونی که قبلا نمیدونستی!”

مدیران مالی موفق هیچوقت بدون پشتوانه علمی تصمیمی نمیگیرن. این که بدونید چطور باید سرمایه‌گذاری کنید، چه مقدار پول پس‌انداز کنید، تعریف دارایی و سرمایه چیه و…

به شما کمک میکنه تا در تصمیم گیریاتون همیشه یک قدم از بقیه جلوتر باشید!

در مورد تاریخ پول و اقتصاد مطالعه کنید، کتاب ها و مقالات مدیریت‌مالی بخونید و پادکست ها و نوشته‌های افراد مطرح در زمینه اقتصادی و مالی رو دنبال کنید. همچنین در این زمینه، میتونید از مجلات و نرم افزارهای مدیریت مالی مثل “نیوُ” استفاده کنید.

دانش مالی

چطور هوش مالی داشته باشیم

پس انداز کنید:

شاید شرایط بد اقتصادی که الان هممون درگیرشیم باعث شده باشه که نقش پس انداز کردن کمرنگ تر از قبل باشه. اما این به این معنا نیست که به هیچ وجه پس اندازی نداشته باشیم. بهتره که هر ماه، درصدی از درآمد کلمون رو برای پس‌انداز کردن کنار بزاریم. این درصد، در بین اقتصاددان ها و مشاوران مالی عددیه در حدود 10%

مهم ترین تاثیر داشتن پس انداز، اینه که باعث کمتر شدن هزینه های غیر ضروری میشه.

با برنامه و نقشه جلو برید:

افرادی که هوش مالی بالایی دارند، همیشه برای کاری میکنند و کاری که در آینده خواهند کرد برنامه و نقشه دارند. با برنامه پیش رفتن باعث میشه فعالیت هاتون هدفمند باشه و ورودی و خروجی مشخصی داشته باشه. بهتره که برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و روزانه داشته باشید و هر روز مشخص کنید که قراره چه کارهایی انجام بدید. روند این برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت باید طوری باشه که در بلند مدت شما رو به یک هدف بزرگ و بلند مدت برسونه.

در مورد ضرورت برنامه‌ریزی بیشتر بخوانید.

برنامه ریزی

اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مالی داشته باشید:

داشتن هدف باعث ایجاد انگیزه در شما میشه. باعث میشه که بدونین فعالیت هاتون باید چه جهت‌گیری داشته باشن و قدم بعدیتون چیه.

دقت داشته باشین که اهدافتون نه باید خیلی بلند مدت باشن که کم کم فراموش بشن، نه باید خیلی کوتاه مدت باشن که تبدیل به کارهای روز‌مره و بی‌ارزش بشن.

برای مثال، یک درصدی از درآمدتون رو مشخص کنید تا در ماه بعد پس اندازش کنید. این رو برای خودتون یک هدف کوتاه مدت در نظر بگیرین. یک هدف بلند مدت 6 ماهه هم داشته باشید که آخر این مدت، حتما فلان مقدار پس انداز کرده باشین.

با فکر خرج کنید:

افرادی که هوش مالی بالایی دارند، با فکر و برنامه خرج میکنند.

مدیران مالی موفق، از تاثیرات بلند مدتی که کوچک ترین هزینه ها میتوانند داشته باشند مطلع اند. اونا به این فکر میکنند که هر هزینه، چه تاثیری در آینده خواهد داشت. آیا براشون سودآور خواهد بود یا فقط حسابشون رو خالی میکنه؟

این افراد آینده نگرن و سعی میکنند همیشه چند قدم جلو‌تر رو ببینن. نسبت به تصمیمات مالیشون وسواسی عمل میکنند و اونارو بر اساس اصل سودآوری میسنجن. از نظر این افراد، هزینه‌ای که سود نداشته باشه ضرره…!

از تجربه افراد موفق استفاده کنید:

افرادی که هوش مالی بالایی دارند، میدونن که همچیز رو نمیدونن!

این افراد همیشه سعی میکنند از تجربه افراد موفق چه در زمینه مالی و چه در زمینه‌ی کاریشون استفاده کنند. استفاده کردن از تجربه افراد موفق، هم باعث صرفه‌جویی در زمان میشه و هم باعث میشه اشتباهات این افراد رو تکرار نکنید.

مخارجتون رو کنترل کنید:

ما تو جهان مصرف‌کننده محوری زندگی می کنیم که در اون بطور مداوم ملزم به هزینه کردنیم. عادات بد مالی، آینده مالیتون رو به شدت تحت تاثیرات منفی قرار خواهند داد. هزینه هاتون رو پیگیری کنید و قبل از پرداخت هر گونه هزینه به اون فکر کنید. انجام این کار در ابتدا سخت خواهد بود به خصوص اگر عادت به ولخرجی داشته باشید. ولی این کار در طول مدت به شما این امکانو میده که بتونید دخل و خرجتون رو مدیریت کنید.

یکی از راه های مدیریت مالی، استفاده از اپلیکیشن حسابداری شخصی نیوُ است.

در مورد مسائل مالی مطالعه کنید:

مدیران مالی موفق هیچوقت از مطالعه کردن در مورد امور مالی، پول، سرمایه‌گذاری، دارایی، سهام و… دست برنمیدارن. برای این افراد تلاش برای رسیدن به پول، مثل نفس کشیدن میمونه، ضروری و همیشگی!

 این افراد در طول روز معمولا یا در حال گوش کردن به یک پادکست در مورد ثروت هستند، یا در حال صحبت کردن با دیگران در مورد مسائل مالین و یا دارن یک کتاب احتمالا با مضمون “چگونه ثروتمند شویم…!” میخونن.

مطالعه

شجاع باشید:

افراد موفق، به دنبال تقلید کورکورانه و پشت سر افراد دیگه راه رفتن نیستن. این افراد بدون دلیل و مدرک چیزی رو قبول نمیکنند و همیشه به دنبال پیدا کردن راه‌های جدید و سودمند‌تر هستند. افراد موفق، شجاعت و جسارت خلاف جریان شنا کردن و ریسک کردن رو دارند.

در مورد هوش مالی بیشتر بخوانید

کتاب هوش مالی از کارن برمن:

کتاب هوش مالی نوشته‌ی کارن برمن (و البته همکارش جو نایت) نمونه‌ی خوبی از تعریف هوش مالی از از زاویه‌ای متفاوت است.
عنوان فرعی کتاب، تا حد زیادی تعریف هوش مالی از نگاه برمن و نایت را مشخص می‌کند (راهنمایی برای مدیران، برای اینکه بدانند معنای واقعی عددها چیست)

کتاب

کتاب کج رفتاری از ریچارد تایلر:

کتاب کج رفتاری (Misbehaving) نوشته‌ی ریچارد تایلر برنده جایزه نوبل، کتابی ساده اما دقیق و معتبر در زمینه‌ی روانشناسی پول و اقتصاد رفتاری است.

ریچارد تایلر در این کتاب با مثال‌های ساده و جذاب، مباحث اقتصاد رفتاری را به‌خوبی تشریح می‌کند.

کج رفتاری

کتاب تفکر، سریع و کند از دنیل کانمن:

کتاب تفکر، تند و سریع نوشته دنیل کانمن را می‌توان یکی از چند کتاب کلاسیک حوزه تصمیم گیری دانست.
در حدی که بدون خواندن آن، نمی‌توانید ادعا کنید کتاب‌های اصلی مربوط به تصمیم گیری را مطالعه کرده‌اید.
این کتاب، مدلی ارائه می‌کند که بر اساس آن، دو شیوه‌ی موازی تصمیم گیری در ذهن ما وجود دارند و فعالیت می‌کنند.

کتاب

– motamem.org (معرف کتاب‌ها)

 

5 نظرات
 1. mohammad می گوید

  سلام چجوری میتونم ریز تراکنش های ماهیانه رو در نرم افزارل ببینم ؟ و اینکه کلاینت وب هم اگه طراحی کنید که بشه اطلاعات موبایل رو با وب سینک کرد عالی میشه

  1. admin می گوید

   سلام دوست عزیز
   در صفحه تراکنشها میتوانید تراکنشهای ماهیانه خود را مشاهده کنید. علاوه بر این در قسمت جستجو میتوانید با جزییات بیشتری تراکنشهای خود را فیلتر کنید.
   از همراهی شما با تیم نیوُ سپاسگزاریم

 2. […] کردن نیازمند داشتن هوش‌مالیه و داشتن هوش مالی نیازمند اطلاع داشتن از دارایی […]

 3. […] بیشتر بخوانید: هوش مالی چیست؟ […]

 4. […] بیشتر بخوانید: هوش مالی چیست؟ […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.