سیستم اقتصادی دستوری (کمونیستی)

در سیستم اقتصادی دستوری ، دولت دارای قدرت گسترده ای برای خدمت به منافع عمومی است. اینها شامل تصمیم گیری برای تعیین محصولات و چگونگی ساخت آنها است. مصرف کنندگان آزاد هستند که پول خود را بر روی آنچه که در دسترس است صرف کنند. اما تصمیمات آنها در مورد آنچه تولید می شود است بنابراین، آنچه در دسترس است، توسط برنامه‌ریزان دولتی صورت می گیرد. از آنجا که تقاضا بیش از عرضه است، عناصر ترکیب بازاریابی به عنوان متغیرهای استراتژیک استفاده نمی شود. وابستگی کم به تمایز محصول، تبلیغات و ترفیعات بازاریابی وجود دارد. توزیع توسط دولت انجام می شود تا “بهره‌برداری” توسط واسطه ها از بین برود. بازار آزاد در این سیستم اقتصادی نقشی ندارد. این نظام اقتصادی معمولا در کشورهای کمونیستی یافت می شود.

بیشتر بخوانید: سیستم اقتصادی سنتی

نمونه‌های سیستم اقتصادی دستوری

سه کشور پرجمعیت در جهان – چین، اتحاد جماهیر شوروی سابق و هند – در دهه‌های گذشته سیستم‌ اقتصادی دستوری را به خود اختصاص داده‌اند. در حال حاضر همه سه کشور درگیر اصلاحات اقتصادی هستند که به تغییر سیستم کمک می کنند. در مقابل، کوبا به عنوان یکی از آخرین بسطهای سیستم اقتصادی دستوری است.
سیستم اقتصادی کمونیستی

کشورهایی که دارای مقدار زیادی منابع ارزشمندی هستند بیشتر احتمال دارد که این نوع از سیستم اقتصادی را به کار گیرند. چرا که دولت قصد دارد آنها را تنظیم کند. بنابراین، این بدان معناست که یک سیستم اقتصادی برنامه ریزی شده با ساختار فرماندهی متمرکز اغلب کنترل عناصر با ارزش اقتصادی بالا مانند طلا و نفت دارد. سایر جنبه‌های اقتصادی مانند کشاورزی معمولا توسط جمعیت عمومی کنترل می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه برای تغییرات مثبت در زندگی آماده باشیم؟

معایب سیستم اقتصادی دستوری

این سیستم اقتصادی یک نظام اقتصادی برنامه‌ریزی شده است که تنها دولت از منابع و قدرت موجود به نفع کل جامعه استفاده می کند. متاسفانه، این واقعیت اصلی نیست. همچنین، اقتصادهای فرمانی نسبت به دیگر سیستم‌های اقتصادی کمتر انعطاف‌پذیر هستند. همچنین با توجه به ماهیت متمرکز آنها، باید در مورد تصمیم خاصی که انجام می شود، توافق حاصل شود. بنابراین واکنش آنها به تغییرات بازار به طور کلی آهسته است.

بیشتر بخوانید: پولدار یا ثروتمند؟ آیا هردو یکی هستند؟

سیستم اقتصادی سنتی

مزیت اصلی سیستم اقتصاد دستوری

مزیت اصلی این سیستم اقتصادی این است که توانایی ایجاد منبع دلخواه خود را دارد. همچنین می تواند شهروندان خود را با قیمت‌های مقرون به صرفه‌ای از کالاها و خدمات بهره‌مند سازد. زیرا مقررات تنظیم قیمت تحت مسئولیت دولت قرار می گیرد. همچنان با سیستم اقتصادی دستوری ، کمبود شغلی به ندرت اتفاق می افتد زیرا دولت به همان شیوه عمل می کند؛ چرا که اقتصاد بازار به این ترتیب می خواهد رشد اثرات مثبت را به طور کلی ادامه دهد.

رو نیوُ حساب کن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.