سیستم اقتصادی بازار محور (سرمایه‌داری)

به‌طور ساده در سیستم اقتصادی بازار محور هر چه کالا، خدمات یا تکنولوژی خاصی کمیاب‌تر باشد در این اقتصاد در سطح بالایی قیمت‌گذاری می‌شود و با افزایش میزان آن بالطبع قیمت آن کمتر می‌شود. رقابت در این نوع اقتصاد عنصر اصلی در استفاده کارا و بهره‌ور از منابع موجود در دست بشر است. انگیزه افراد برای ورود به بازارهای مختلف و عرضه محصولات جدید نقش کلیدی در این نوع سیستم ایفا می‌کند.

بیشتر بخوانید: نیو و سوالات متداول برای استفاده از آن!

سرمایه داری

اما تجربه نشان داده به‌رغم تمامی منافع این نوع سیستم اقتصادی در برخی موارد نیاز به دخالت دولت در بازارها و وضع پاره‌ای از قوانین و مقررات وجود دارد. در ساده‌ترین حالت منفعت‌طلبی افراد در تولید برخی کالاها می‌تواند عواقب زیست محیطی خطرناکی برای یک کشور داشته باشد یا در مورد کالاهای عمومی نظیر جاده‌ها، پارک‌ها و… عدم دخالت دولت موجب هرز منابع می‌شود. همچنین وضع مالیات برای توزیع و انتقال درآمد از افراد ثروتمند به قشرهای فقیر که سرمایه اصلی در رشد اقتصاد محسوب می‌شوند ازسوی دولت ضروری است. به همین دلیل است که امروزه هیچ کشور صنعتی به‌طور محض از یک سیستم اقتصادی بازار محور استفاده نمی‌کند و در عوض سیستم اقتصادی آنها ترکیبی از بازار و دولت است.

سیستم اقتصادی بازار محور آزاد است و هیچگونه نفوذ دولتی بر تجارت  وجود ندارد. در این نوع اقتصاد، دولت بر هیچ گونه منابع یا بخش اقتصادی کنترل ندارد. کل سیستم اقتصادی توسط مردم و قوانین تقاضا و عرضه تنظیم شده است.

بیشتر بخوانید: پولدار یا ثروتمند؟ آیا هر دو یکی هستند؟

کمپانی های بزرگ

سیستم اقتصادی بازار محور، یک مفهوم نظری

سیستم اقتصادی بازار محور در واقع یک مفهوم نظری است. این بدان معنی است که هیچ نمونه واقعی از اقتصاد متنی بر بازار در جهان فعلی وجود ندارد. این به این علت است که در تمام اقتصادهای شناخته شده دخالت دولت وجود دارد. هیچ کشوری وجود ندارد که در آن دولت قوانینی را در مورد تجارت منصفانه و انحصارتصویب نکند.

مزایای سیستم اقتصاد مبتنی بر بازار

  • بنابراین، به طور نظری، سیستم اقتصادی مبتنی بر بازار به اقتصاد اجازه می دهد نرخ رشد بالاتری نسبت به سه سیستم اقتصادی دیگر داشته باشد.
  • علاوه بر این، تضمین می‌کند که دولت و اقتصاد دو نهاد جداگانه هستند. باز هم، با این حال، یک اقتصاد مبتنی بر بازار منجر به افزایش رشد در بخش خصوصی برای کسانی می گردد که ثروت خود را در این سیستم  بکار گرفته‌اند. بنابراین، این بدان معنی است که توزیع ثروت ممکن نیست برای کل جامعه سودمند باشد.
  • بزرگترین مزیت سیستم اقتصادی بازار محور این است که دولت در بازار دخالت نمی کند. این به این معنی است که منابع به طور نابرابر توزیع نشده است.

رو نیوُ حساب کن!

منابع: 

donya-e-eqtesad.com

marketingirantalent.com

2 نظرات
  1. […] بیشتر بخوانید: سیستم اقتصادی بازار محور (سرمایه‌داری) […]

  2. […] اتحادیه اروپا و OECD برای کاهش اسرار بانکی تأثیر کمی بر اقتصاد داشته […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.