سیستم اقتصادی ترکیبی (میانه رو)

این سیستم اقتصادی اشاره به هر نوع اقتصادی است که بین سیستم دستوری(کمونیستی) و سیستم اقتصادی بازار محور است. همچنین اقتصاد دوگانه نامیده می شود. تصمیم در مورد نحوه، مقدار و چگونگی فروش محصولات در سیستم اقتصادی ترکیبی ، حاصل تعامل دولت و مردم است. در کنار وضع قوانین برای ساز و کار مناسب بازارها، دولت وظیفه نظارت بر بازارها و تامین حقوق مردم در تعاملات تجاری و محافظت از آنها در مقابل رقیبان خارجی را بر عهده دارد.

بیشتر بخوانید: هوش مالی چیست؟

سیستم اقتصادی ترکیبی

سهم دولت

علاوه بر این مسائل حیاتی که لازمه دخالت دولت در اقتصاد هستند شامل رفاه و سطح مطلوب زندگی مردم، تامین حقوق مستمری، دفاع از کشور، آموزش و مراقبت سلامت است. ارزش کالا و خدمات تولید شده در طول یک سال یا همان درآمد کشور، همواره سهمی نزدیک به‌هم برای دولت و مردم دارد. برای مثال در سال ۲۰۱۴ در ایسلند ۵۷ درصد درآمد سهم دولت و ۴۳ درصد سهم مردم یا صنایع خصوصی بود، همچنین سهم دولت در سوئد ۵۲ درصد، در بریتانیا ۳/ ۴۷ درصد و در ایالات‌متحده ۹/ ۳۸ درصد بوده است. هرچه سهم دولت کوچکتر باشد بیانگر درجه باز بودن بازارها و پویایی و تنوع اقتصاد است.

بیشتر بخوانید: بحران مالی و مشکلات اقتصادی

سیستم اقتصادی ترکیبی، سیستم موفق

اکثر اقتصادهای غربی تحت این سیستم اقتصادی قرار دارند. این بدین علت است که اکثر شرکت‌ها یا صنایع هنوز خصوصی هستند، اما تحت کنترل دولت هستند. این بدان معنی است که نه بخش دولتی و نه بخش خصوصی به تنهایی قادر به حفظ اقتصاد نیستند. وجود هر دو آنها برای حفظ یک اقتصاد موفق ضروری هستند.

بیشتر بخوانید: فصل بازگشت به مدرسه و هزینه های آن

سیستم اقتصادی ترکیبی

مزایای سیستم اقتصادی ترکیبی

در دنیای کنونی، سیستم اقتصادی ترکیبی در بین سیستم‌های دیگر ایده‌آل ترین است. از لحاظ نظری، این سیستم از مزایای سیستم های بازار و فرمانی استفاده می کند. با این حال، در عمل، این شکل سیستم اقتصادی همیشه آسان نیست زیرا کنترل دولت ممکن است متفاوت باشد . چرا که برخی از دولت‌ها تمایل دارند قدرت خود را بیشتر از آنچه لازم است افزایش دهند.

  • سیستم اقتصادی ترکیبی می تواند منجر به نتایج بسیار خوبی در زمینه رشد اقتصادی و استقلال شود. با این حال، این نوع اقتصاد گرایش انعطاف‌پذیری کمتر از نظر اعمال قوانین و مقررات دارد.
  • مزایای سیستم اقتصادی ترکیبی صنایع خصوصی کاراتر، دخالت کم و موثر دولت که نتیجه آن اطمینان مردم از شرایط بازار و تقویت انگیزه آنان برای ورود به بازارها است و هدایت منافع کلی حاصل از اقتصاد در جهت بهبود وضع استاندارد زندگی مردم است.

رو نیوُ حساب کن!

منابع: 

www.marketingirantalent.com

donya-e-eqtesad.com

1 نظر
  1. […] اقتصادهای اتحادیه اروپا دوره سختی را پشت سر می گذارند. درمیان عدم قطعیت‌های مربوط به برکسیت (Brexit) ، افزایش قیمت نفت و مشکلات اقتصادی ایتالیا ، مقامات منطقه یورو مجبور شدند پیش بینی رشد خود را برای 19 کشور عضو به 1.1٪ کاهش دهند. با این حال، اقتصاد ایرلند تازه در حال رشد است. در سال 2019، بیش از 4 درصد گسترش یافته است و نقش خود را به عنوان سریعترین اقتصاد بلوک پس از بحران مالی 2008 تثبیت می کند. […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.