پول تنها درباره‌ی امور مالی نیست!

پول در مورد امور مالی نیست ، بلکه در مورد احساسات است، تغییر در وضعیت مالی ما با تغییر در نحوه تفکر درباره آ«آغاز می‌شود. پاک کردن افکار منفی در این مورد، موانعی را که مانع از ورود آن به سمت ما می‌شود، از بین می‌برد. سال گذشته در حالی که مشغول کار در فروشگاهی که لوازم آشپزخانه گران قیمت به فروش می‌رساند بودم ، کارت بانکی مشتری را از او گرفتم تا فاکتورش را پرداخت کند که با پیام خطا روبرو شد. پاسخ سریع او این بود: “اما پول دارم. من یک میلیون در آن حساب بانکی دارم.”
آیا این اولین واکنش ماست وقتی که کارت‌ بانکی ما در یک فروشگاه رد می‌شود؟ می‌ترسیم صندوق‌دار فکر کند که پول نداریم؟! در این حالت، او حتی احساس می‌كرد كه باید به من بگوید كه چقدر پول داشته است!

سوزی ارمان، کارشناس مالی اظهار داشت که ترس، شرم و عصبانیت رایج‌ترین احساسات مربوط به پول است. همه ما فکر می‌کنیم که پولدار بودن مربوط به موجودی بانکی ماست. بله، همین‌طور است، اما به شدت با احساسات ما مرتبط است و قبل از اینکه فکر کنیم که وابستگی عاطفی به آن نداریم، بهتر است دوباره فکر کنیم.

 

احساسات ما دربرابر پول

وقتی متوجه شدید که به آخرین سکه‌ی خود رسیده‌اید ، چه حسی دارید؟ ترس ، وحشت ، افسردگی و حتی عصبانیت؟ بعضی اوقات احساسات ما نسبت به پول به حدی قوی است که ما شروع به نفرت از آن می‌کنیم زیرا معتقدیم که علت همه مشکلات ما پول است. نفرت یک احساس قوی است. پول حتی دلیلی بوده است که برخی افراد به خاطر آن اقدام به خودکشی کرده اند.

از طرف دیگر، به من بگویید اگر ناگهان اخباری مبنی‌بر برنده شدن در قرعه‌کشی به گوشتان برسد، یا مبلغ زیادی را به ارث برده باشید، چه احساسی خواهید داشت؟ احساس برنده بودن؟ درست است؟ این پایانیست برای مشکلات مالی شما! می‌گویید که من آزادم! یا شاید فقط اینطور فکر می‌کنید؟

بدست آوردن مقدار زیادی پول نیز افراد را تغییر می دهد. پول اوضاع آن‌ها را تغییر می‌دهد و باعث می شود احساس قدرت کنند و همچنین ناگهان غرور تمام وجودشان را فرا می‌گیرد.

پول همچنین بر نحوه برخورد مردم با شما تأثیر می‌گذارد. یک فرد بی‌خانمان وارد یک فروشگاه گران قیمت می‌شود و با تحقیر او را از آن جا بیرون می‌کنند. یک مرد خوش‌لباس که BMW سوار می‌شود با خوش آمدگویی از او استقبال می‌کنند. مردم احترام بیشتری به افراد ثروتمند می‌گذارند.این امر غم‌انگیز اما واقعیت است.

این قدرت پول است.

چه چیزی شکل دهنده‌ی اعتقادات ما در مورد پول است؟

واضح است كه پول احساسات شدیدی را برانگیخته و همه اعتقادات عمیق و غالباً ناخودآگاه درباره آن دارند. اما احساس ما در این مورد از کجا ناشی می‌شود؟
 افکار ما در این مورد اغلب ناشی از کودکی ماست. اینکه مدیریت مالی والدین ما به چه شکلی بوده است، پایه و اساس این را فراهم می‌کند که چگونه ما می‌توانیم مدیریت مالی داشته باشیم. به همین دلیل نسل فقیر و نسل ثروتمند وجود دارد. افراد فقیر عادات و باورهای بد را به فرزندانشان منتقل می‌کنند و از سوی دیگر، افراد ثروتمند تمایل دارند فلسفه‌ها و راهکارهای خود را در مورد ایجاد ثروت به فرزندان خود آموزش دهند.
این یک نوع عدم توانایی برای مردم فقیر در تأمین بودجه آموزش بیشتر مدیریت مالی برای فرزندان خود و مزیتی برای فرزندان از خانه های ثروتمند است و این چرخه همچنان ادامه خواهد داشت.

آموزش مالی

علاوه بر این دوران تحصیلی هم شامل آموزش مالی نیست و بنابراین ما با سیستم آموزشی ضعیف و یا کاملا بدون هیچ آموزشی پا به دنیای واقعی می‌گذاریم و به‌زودی تصمیم‌های مالی بدی می گیریم، بدهی بالا می‌آوریم و خودمان را درگیر مشکلات مالی می‌کنیم.

روانشناسان مالی ، بردلی کلونتز و تد کلونتز برای توصیف عقاید اصلی ما در مورد پول ، اصطلاح “ژن مالی” را به کار می‌برند. آنها می گویند “ژن‌های مالی” معمولاً ناخودآگاه هستند ، که در کودکی توسعه یافته اند، از نسلی به نسل دیگر در خانواده ها و فرهنگ‌ها منتقل می‌شوند، از نظر محتوایی محدود می‌شوند و اغلب فقط حقایق جزئی هستند.

حقیقت در مورد پول

حقیقت این است که مشکل بی‌پولی نیست. مشکل برخورد ما با آن است، چگونه در این مورد فکر می‌کنیم و چگونه با آن کار می‌کنیم. افرادی که دائماً درباره مسائل مالی منفی فکر می‌کنند، معمولاً در تمام زندگی خود دچار مشکلات مالی می‌شوند. افرادی که معتقدند پول چیزی است که تحت‌کنترل آنهاست، کسانی هستند که موفق‌تر هستند و در نهایت ثروتمند می‌شوند. این افراد هستند که به جای شکایت از بی‌پول ، خود را در مورد آن آموزش می‌دهند. هوش مالی پایه و اساس رشد ثروت است.

دانیل لاپورت در مقاله ای درباره احساسات نسبت به پول نوشت: “من تمایل دارم به همان روشی که به زمان فکر میکنم به آن فکر کنم. این نوعی انرژی است. مطابق مقاصد من می‌آید و می‌رود. هرچه اهداف من روشن‌تر باشد، پول بیشتری جریان می‌یابد.

تغییر در وضعیت مالی ما با تغییر در نحوه تفکر درباره پول شروع می‌شود. پاک کردن افکار منفی در این مورد، موانع رسیدن ما به ثروت را از بین می‌برد.

تعقیب فاجعه‌بار پول

وقتی جدیدترین آیفون را داریم یا با لباس‌های مارک‌دار قدم میزنیم، احساس بهتری از خودمان داریم. ما می‌خواهیم مردم را با مقدار پولی که داریم تحت تأثیر قرار دهیم. ثروت به ما اعتبار می‌دهد و باعث می‌شود احساس کنیم کسی هستیم. اگر این رابطه شما با پول است، در یک شیب لغزنده قرار دارید. اینها دلایل اشتباهی برای تعقیب ثروت است. پول باید زندگی ما را بهتر کند، نه آن را اداره کند. اگر دنیای شما حول این مسئله می‌چرخد، چشم از آنچه که در زندگی بسیار مهم است پوشیده‌اید. آنچه بسیاری از درک آن ناکام هستند اینست که چیزهای بدتری در زندگی وجود دارد تا بی‌پولی. نداشتن عزیزان، نداشتن سلامتی، نداشتن دوستی برای روزهای سخت، نداشتن ارتباط معنوی و نداشتن هدف در زندگی.

احساسات ما

در حالی که باید احساسات خود را نسبت به پول بررسی کنیم و برای مدیریت بهتر آن تلاش کنیم، نباید اجازه دهیم که پول ما را کنترل کند. همه ما برای زندگی نیاز به پول داریم، پولدار بودن زندگی را آسان‌تر و راحت‌تر می کند و به ما امکان دسترسی به خدمات بهتر را می‌دهد.
متأسفانه در دنیای امروزی، پول به ضرر سلامتی، خانواده و کیفیت زندگی بسیاری از افراد است. ماتریالیسم و مصرف گرایی مردم را کنترل می‌کند. همه سعی می‌کنند بهترین ابزار، ماشین‌ها و خانه‌ها را برای خود داشته باشند. نیاز به تأثیرگذاری آنچنان عمیق است که احساس شرمندگی می‌کنیم که به دوستان خود بگوییم پول نداریم تا با آنها به رستوران گران‌قیمت برویم.

و باز هم، چه چیزی منجر به این اتفاق شده است؟ 

تغییر نگرش ما به سمت پول

آنچه ما باید برای آن تلاش کنیم این است که رابطه سالم‌تری با پول ایجاد کنیم.
پول چنان تأثیر قدرتمندی بر افراد گذاشته است که افزایش یا از بین رفتن ناگهانی آن می‌تواند تأثیر عمیقی بر شخصیت و نگرش برخی افراد داشته باشد؛ می‌تواند یک شخص خوب را بدبخت یا فرد خوشبخت را بدبخت کند. حتی می‌تواند الهام بخش حرص و آز و خودخواهی باشد. ثروت بیشتر در واقع می‌تواند برای برخی از افراد بسیار بد باشد.
اما در بیشتر موارد، اساساً پول نمی‌تواند شما و اعتقاداتان را تغییر دهد. شما در درون خود هنوز هم همان فرد خواهید بود؛ پولدار یا بی‌پولی. به همین ترتیب، اگر در مدیریت پول‌های کم بد هستید، برای مقدار زیاد آن هم بد خواهید بود.

شوق اولیه به پول

این شوق اولیه ناگهانی به سرعت محو می‌شود و شما به همان حالت همیشگی که بوده‌اید برمی‌گردید. به همین دلیل عبارت “پول نمی‌تواند برای شما خوشبختی بخرد” ابداع شد. این شادی اولیه زودگذر است. ثروتمندان بسیار ناراضی وجود دارند. نکته اصلی یافتن آرامش و رضایت است، چه با پول چه بدون آن. برای یکبار هم که شده تمرکز خود را در زندگی واضح کنیم و اجازه ندهیم پول بر ما تسلط داشته باشد، هرگونه تغییر در وضعیت مالی ما تأثیر مخرب کمتری بر احساسات ما خواهد گذاشت.

مردم واقعاً بعضی اوقات هیچ ایده‌ای ندارند. آنها فکر می کنند دلیل بدبختی در شکست عاطفی بی‌پولی است. آنها فکر می‌کنند که اگر ثروتمند بودند، مشکلات کمتری هم داشتند. مشکل این است که این امر واقعیت ندارد!

 دلیل این که آنها پول بیشتری ندارند این است که نمی‌دانند درباره زندگی خود چه احساسی دارند و چه کسی هستند. شما کسی هستید که تعیین می‌کنید چه چیزی را نگه دارید و باید نگه دارید. شما پول را برای خود تعریف می‌کنید. چیزهای اطراف خود را تعریف می‌کنید؛ اما پول و چیزهای اطراف شما هرگز نمی‌توانند حقیقت را تعریف کنند که واقعاً چه کسی هستید.

احساسات خود را درباره پول با کمک نیوُ مدیریت کنید

هر وقت که پولی میگیرید یا چیزی میخرید یک حس همراه آن وجود دارد.

مثلاً زمانیکه حقوق میگیرید خوشحال هستید، برای یکی از عزیزانتان هدیه میخرید حس عشق و محبت را تجربه میکنید.

با اپلیکیشن حسابداری شخصی نیوُ می‌توانید در زمان ثبت هر تراکنش یک ایموجی هم برای ثبت این حس اضافه کنید.

در قسمت برچسب‌ها حس‌هایی که بیشتر دارید ثبت کنید و موقع ثبت تراکنش به آن اضافه کنید.

درباره ساخت و استفاده از برچسب‌ها اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.