پنج اشتباهی که یک سرمایه گذار هرگزنباید انجام دهد!

اشتباهات، بخشی از روند سرمایه گذاری هستند. حتی اگر در دفعات اول موجب هزینه شده باشند، در نهایت می‌توانند به نفع شما باشند و درس گرفتن از آن‌ها می‌تواند به موفقیت شما به عنوان یک سرمایه‌ گذار کمک کند. درادامه به چند مورد از اشتباهات رایج در سرمایه گذاری اشاره می‌کنیم:

نداشتن یک برنامه مشخص سرمایه گذار

شما برای سرمایه گذاری ازهمان ابتدا باید یک برنامه مشخص داشته باشید، تا تصمیمات خود را در قالب همان برنامه شکل دهید. شما باید دقیقا بدانید با سرمایه خود چه کار می‌خواهید بکنید و تا چه اندازه تحمل پذیرش نوسانات بازار را دارید. بهتر است یک استراتژی سرمایه گذاری برای خود داشته باشید که به راحتی بتوانید با تغییرات بازارسازگار شوید.

اعتماد به حرف دیگران

صرفا با اعتماد به حرف اشخاص دست به سرمایه گذاری نزنید!

یکی دیگر از اشتباهات رایجی که یک فرد سرمایه گذارمی‌تواند مرتکب شود، اعتماد به حرف دیگران بدون آگاهی است. در دنیای سرمایه گذاری، ریسک اصلی خود سرمایه‌ گذار است تا مدل سرمایه گذاری، پس زمانی که بدون دانش و تجربه فقط با اتکا به حرف دیگران اقدام به سرمایه گذاری کنید، چیزی جز شکست نصیبتان نخواهد‌ شد. اما اگر می‌خواهید جلوی این شکست را بگیرید، مهارت‌ها  و دانش خود را بالا ببرید.

فراموش نکنید که دانش قدرت است. یک ذهن آموزش دیده بیش ازهردارایی دیگری می‌تواند برای شما پول بسازد.

خرید و فروش‌های مکرر

هرچه کمتر سرمایه خود را جا‌به‌جا کنید، در نهایت سود بیشتری نصیبتان می‌شود. به طورمثال؛ طبق مطالعاتی که توسط دو تن ازاستادان دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، بین سال های 1996-1991  64 هزار نفر از افرادی که در یک کارگزاری سرمایه گذاری کرده بودند، بدون در نظر گرفتن هزینه معاملات، 1/17 درصد سود حاصل از سرمایه گذاری داشتند. اما با در نظر گرفتن هزینه معاملات، سود حاصل از سرمایه گذاری 8/1 درصد نزول پیداکرد. برای یک سرمایه‌ گذارمبتدی، نگهداری سهام  بهتر از خرید و فروش مکررآن است.

نداشتن صبر و بردباری سرمایه گذار

بگذارید زمان کار خودش را بکند. روند آهسته و پایدار، در تمام زمینه‌ها همیشه بهترین نتیجه را داشته است. دیدگاه شما باید نسبت به سهامی که خریداری کرده اید، با توجه به زمان طی شده  و رشد صورت گرفته واقع بینانه باشد. پس با هدف ره صد ساله را یک شبه طی کردن اقدام به سرمایه گذاری نکنید!

سرمایه گذاری از روی احساسات

واکنش احساسی در برابر پول طبیعی است، اما نباید اجازه دهید احساسات تصمیمات سرمایه گذاری شما را تعیین کنند. سعی کنید واقع بین باشید و براساس ترس یا طمع خرید و فروش نکنید. فراموش نکنید که دلیل سرمایه گذاری شما این است که می‌خواهید اهداف مالی خود را تامین کنید، هدف این نیست که بازار را شکست دهید یا د‌رآمد بیشتری از دوستان یا همکارانتان کسب کنید. وقتی قیمت به هدف خود رسید سود خود را بگیرید و بازده را دنبال نکنید. هرگز تسلیم طمع خود نشوید زیرا اگر بازار ناگهان معکوس شود، چیزی جز پشیمانی برای شما باقی نمی‌ماند.

سرمایه گذاری از روی احساسات
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.