یک بودجه‌بندی اصولی چطوری ما رو به موفقیت مالی می‌رسونه؟

بودجه‌بندی مالی

اهمیت نیازبه بودجه‌بندی با شیوع ویروس کرونا ازهردوره دیگری بالاتررفته است. طبق گزارش بانک جهانی، اقتصاد جهانی امسال 5 درصد رکود خواهد داشت و این عمیق‌ترین رکود از زمان جنگ جهانی دوم است. بودجه مانند سندی است که نشان می دهد شما چه مقدار پول دریافت می‌کنید و چگونه این پول خرج می شود. بودجه یکی از مهم‌ترین ابزارها برای ساختن یک آینده مالی موفق است، زیرا به شما کمک می کند بیشترین بهره‌وری را از پول خود داشته باشید .

چرا باید بودجه‌بندی داشته باشیم ؟

دستیابی به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت

فرض کنید می‌خواهید پولی را برای خرید خانه یا ماشین پس‌اندازکنید؛ بودجه یک راه اساسی است که شما را در راه هرینه‌هایتان مجبوربه فداکاری می‌کند. درواقع بودجه باعث می‌شود که ازهزینه‌های غیر ضروری خود بکاهید. همچنین برای پیش بینی برخی هزینه‌های پراکنده مثل هزینه پزشکی، هزینه اتوموبیل ویا هزینه‌هایی مانند قبض آب و برق و تلفن نیز به شما کمک می‌کند.

کنترل منابع محدود

“فیش حقوقی” یک عبارت آشنا در بین خانوار‌ها است. به این معنی که هرماه اعضای خانواده مقدار ثابتی درآمد کسب می‌کنند و مقدار ثابتی از آن نیز صرف هرینه‌های گوناگون می‌شود. حال اینکه چه مقدارازآن پول برای کالا وخدمات پرداخت شود و چه مقدار آن پس انداز شود مشتقیم به تصمیم‌گیری افراد بستگی دارد. بودجه‌بندی به کارآمد بودن تصمیم‌گیری و استفاده صحیح ازمنابع محدود مالی کمک به شما می‌کند.

کاهش‌ استرس مالی

مسائل مالی برای بسیاری از ما امری استرس‌آوراست. بودجه بندی برای این در نظر گرفته نشده که جلوی سرگرمی یا تفریحات شما را بگیرد؛ بلکه برعکس بودجه‌بندی صحیح با رهایی شما ازبدهی آزادی مالی، امکان پس‌اندازمناسب را برای شما فراهم می‌آورد، در نتیجه فرصت‌های بیشتری پیش رویتان قرارمی‌گیرد تا ازاسترس مالی رها شوید و پولتان را همانطور که دوست دارید خرج کنید.

پیش بینی دقیق مالی با کمک بودجه‌بندی

بعد ازاولین بودجه‌بندی، ممکن است بخواهید برنامه مالی طولانی مدت 6 ماه یا یک ساله برای خود تعیین کنید. با این کار به راحتی می‌توانید پیش بینی کنید که در کدام ماه‌های سال منبع مالی محدود و در کدام دوره سال پول بیشتری در اختیار دارید. سپس می‌توانید به دنبال راهی برای برقراری تعادل در برنامه مالی خود باشید.استفاده از یک بودجه واقع بینانه برای پیش بینی هزینه‌های سال، می‌تواند به شما در برنامه ریزی مالی طولانی مدت کمک کند. همین‌طورامکان برنامه ریزی واقع بینانه برای اهداف طولانی مدت را نیز به شما می‌دهد.

از حدس و گمان هزینه‌ها خودداری کنید!

احتمالا در دفعات اول که بودجه‌بندی می‌کنید، شاید به طور دقیق ندانید که چه مقدار هرینه را باید برای مسکن، حمل و نقل و غذا تعیین کنید، در نتیجه برای برآورد هزینه‌های خود به حدس و گمان متوسل شوید. این باعث می‌شود یا هزینه‌ها را دست بالا بگیرید یا دست پایین! پس به جای حدس و گمان هزینه‌های خود را در طول یک ماه پیگیری کنید و مجموع هزینه‌ها را به عنوان مبلغ پایه برای بودجه‌بندی در نظر بگیرید. طی چند ماه آینده سعی کنید به تدریج هزینه‌های خود را کاهش دهید.

سخن پایانی اینکه، بودجه بهترین سلاح برای غلبه برمشکلات مالی است. یک بودجه‌بندی مناسب از بروز مشکلات مالی جلوگیری می‌کند و تصمیمات شما را در مورد هزینه‌ها به بهترین شکل هدایت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید