پرداخت به شیوه نقد بهتراست یا الکترونیک؟ هرکدام چطور بر هزینه‌های ما تاثیر می‌گذارند؟

 متأسفانه یا خوشبختانه، رشد روز افزون فناوری، به سرعت درحال تغییر دادن سبک زندگی ما می‌باشد. عادت‌های مالی نیز از این تغییرات مصون نمانده است. پرداخت به شیوه غیرنقدی یکی از این تغییرات است. با گسترش پرداخت به شکل الکترونیک، روز به روز به منسوخ شدن پرداخت پول نقد نزدیک‌تر می‌شویم. بسیاری از کشور‌ها به دلیل تحمیل هزینه‎‌های وجه نقد به اقتصاد، به دنبال ترغیب افراد به استفاده از ابزار‌های پرداخت غیر نقد هستند. با این حال هنوز هیچ کشوری بدون پول نقد نشده است. شما پرداخت با کدام شیوه را ترجیح می‌دهید؟ بیایید قبل از پاسخ به این سوال برخی از مزیت‌ها و معایب هرکدام را نسبت به یکدیگر بررسی کنیم:  

سهولت در پرداخت و مسائل بهداشتی

بزرگ‌ترین مزیت پرداخت الکترونیک یا همان پرداخت غیرنقد، راحتی و سهولت آن نسبت به پرداخت نقدی است. چون برای این شیوه پرداخت، تنها کاری که باید انجام دهید فشردن یک دکمه است. دیگر وقت ارزشمند شما برای شمردن پول یا منتظرماندن برای گرفتن بقیه پولتان از فروشنده هدر نمی‌رود. علاوه برسهولت، پرداخت غیر نقدی محیط کار بهداشتی‌تری را برای صندوق‌دا‌ران فراهم می‌کند که اهمیت این موضوع با شیوع ویروس کرونا بیشتر از گذشته نیزشده است.

سهولت پرداخت الکترونیک نسبت به پرداخت نقدی

امنیت

حمل پول نقد درخیابان یا امکان عمومی می‌تواند شما را یک هدف آسان برای سارقان قراردهد. ومشکل اصلی اینجاست که اگر پولی از کیف شما برداشته شود و در کیف یک مجرم قرار بگیرد، اثبات اینکه آن پول برای شما است دشوار خواهد بود.

پیگیری آسان‌ هزینه‌ها

یکی دیگر از مزیت‎‌های پرداخت الکترونیک، امکان ایجاد سوابق از هزینه‌هایتان است. دیگر روزگار کتابچه‌های دست‌نویس گذشته است. اکنون با تلفن همراه خود به سادگی می‌توانید حساب خرج و مخارجتان را داشته باشید، در حالی که پیگیری هزینه‌ها با پول نقد به مراتب دشوار‌تراست.

پرداخت‌های بین‌المللی

هنگام مسافرت، لازم است ارز کشور خود را با کشور مقصد عوض کنید. کارت اعتباری یک جایگزین عالی برای پول نقد است. با توجه به اینکه خطر سرقت از گردشگران بیشتراز مردم بومی است، پس با کارت اعتباری میزان پول نقدی که باید حمل کنید و خطرات اختمالی آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

پرداخت‌های بین المللی

پرداخت نقدی از بعد روانشناحتی

یک ترفند روانشناختی وجود دارد که می‌گوید: برای هزینه‌ کردن کمتر، از پول نقد استفاده کنید. چرا؟ چون شما از طریق پرداخت با پول نقد، هزینه کردن را به صورت فیزیکی تجربه و حس می‌کنید؛ درنتیجه به پرداخت‌های خودتان بیشترفکر می‌کنید‌. کارت‌های اعتباری به دلیل سهولت پرداخت و ازهمه مهم‌تر ندیدن اینکه پول‌های شما به کجا می‌رود، باعث می‌شنود در تله هزینه‌های غیرضروری یا حتی بدهی قرار بگیرید. به زبان ساده؛ با هزینه کردن با پول نقد راحت‌تر می‎توانید به نفس خودتان غلبه کنید. مطالعات نشان می‌دهد افراد هنگام استفاده از کارت اعتباری 12 تا 18 درصد بیشترهزینه می‌کنند.

پرداخت به شیوه نقد

 

سرقت اینترنتی

صرف هزینه با کارت‌های اعتباری، داده‌هایی را ایجاد می‌کند که احتمال دسترسی هکرها به این داده‌ها وجود دارد. مهم‌ترین فاکتورمثبت وجه نقد این است که امن وغیرقابل ردیابی است، وهیچ سابقه‌ای ازاینکه چه کسی در چه زمانی هزینه کرده باقی نمی‌گذارد.    

امنیت پرداخت نقدی

 همان‌طورکه دیدیم؛ پرداخت به شیوه نقد وغیرنقد هرکدام نسبت به یکدیگر دارای مزیا و معایبی می‌باشند، که برخی ازمهم‌ترین آن‌ها را بررسی کردیم. این بستگی به نوع نگاه شما دارد که کدام را سودمند و کدام را مشکل ببینید. شما از کدام نوع پرداخت بیشتراستفاده می‌کنید ؟

 

دیدگاهتان را بنویسید