5 فاکتور مهم اقتصادی که برای یک برنامه‌ریزی مالی شخصی باید در نظر بگیرید

برنامه‌ریزی مالی شخصی شما تا حد زیادی وابسته به اقتصاد جامعه شما است. در واقع، استراتژی مالی به کار گرفته شده در برنامه‌ریزی مالی شما، بسته به فضای اقتصادی که در آن زندگی می‌کنید شکل می‌گیرد. توجه به عوامل جمعی و اقتصادی در تمام تصمیمات اساسی و برنامه‌ریزی‌های مالی شخصی شما از جمله: سرمایه‌گذاری، پس انداز و خرید خانه نقش مهمی ایفا می‌کند. در این پست پنج عامل کلیدی اقتصادی که برای برنامه مالی خود باید به آن‌ها توجه ویژه داشته باشید را بررسی می‌کنیم

برنامه‌ریزی مالی شخصی

نرخ بهره

اگر با فرایند دریافت وام آشنا باشید، می‌دانید که بانک بابت وامی که به شما می‌دهد، مبلغی را دریافت می‌کند. این همان نرخی است که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز، ودریافتی در آینده از وام گیرنده دریافت می‌شود. توجه به نرخ بهره برای برنامه ریزی مالی امری حیاتی است. به عنوان مثال، نرخ بهره نقش زیادی در قیمت خانه دارد. نرخ بهره بالا به این معنی است که خریداران مسکن با وام مسکن می‌توانند پول کمتری را وام بگیرند و فشار رو به پایین بر قیمت خانه وارد کنند و بالعکس. این امر به نوبه خود بر نوع خانه و جایی که استطاعت زندگی دارید نیز تاثیر می‌گذارد. پس هزینه‌های وام را در نظر بگیرید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

تغییرات در سیاست مالیاتی

به تغییرات در سیاست‌های مالیاتی و نحوه تاثیر گذاری آن بر درآمد و هزینه‌هایتان توجه کنید. معمولا بهتر است با یک مشاورمالیاتی مورد اعتماد مشورت کنید تا به شما در درک سیاست‌های جدید مالیاتی و چگونگی بهینه سازی استراتژی مالیاتی  کمک کند. از آن‌جایی که قوانین مالیاتی هر سال درحال تغییر هستند، برنامه مالی شما نیاز به تداوم در بازنگری دارد.

تاثیر بازارسهام در برنامه‌ریزی مالی شخصی

اقتصاددانان قیمت سهام را به عنوان شاخص اصلی طبقه بندی می‌کنند. حرکت مداوم بازار سهام در یک جهت، می‌تواند بینش خوبی‌ در مورد روند حرکت اقتصاد در شش ماه آینده به شما بدهد. دلیل این امر آن است که نقدینگی سهام نسبت یه سایر شاخص‌های اقتصادی کندتر است. بازار سهام بازتاب تغییرات اقتصادی را نشان می‌دهد، پس بررسی آن به شما کمک می‌کند تا محتاطانه‌تر تصمیم بگیرید.

تاثیر بازار سهام بر برنامه‌ریزی مالی شخصی

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی، یک مفهوم شناخته شده برای هر سرمایه‌گذار است. تولید ناخالص داخلی فقط یک فاکتور کلان نیست بلکه در سطح خرد نیز تاثیر گذاراست. کندی بازار و افزایش بیکاری موجب کاهش ناخالص داخلی می‌شود و این سرمایه‌گذار را با مشکل روبه رو می‌کند. بدیهی است که در چنین شرایطی برنامه‌ریزی‌ مالی شخصی شما نیز با چالش مواجه می‌شود. در این روند بی ثباتی، بهتر است به روش‌های سنتی پس‌انداز کرد.

برنامه‎ریزی مالی شخصی

تاثیر مغیر‌های کلان اقتصادی جامعه بر برنامه‌ریزی مالی شخصی

هدف اصلی همه مشاغل کسب سود است و آنچه انگیزه سرمایه‌گذاری را ایجاد می‌کند نرخ بازده مورد انتظار است. اگر متغیر‌های کلان تهدیدی برای کاهش نرخ بازده باشند، در نتیجه سرمایه‌گذاری‌ها کاهش می‌یابند، بیکاری و تورم افزایش پیدا می‌کنند و بسیاری از برنامه‌ها و پروژه‌های سرمایه‌‌گذاری لغو می‌شوند.

 

برنامه‌ریزی مالی شخصی

به طور خلاصه؛ نوسانات اقتصادی، قدرت خرید و استراتژی سرمایه‌گذاران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما استفاده بهینه از شرایط حاکم دقیقا همان چیزی است که یک برنامه مالی ایده‌آل باید از آن برخوردار باشد . شما  برای برنامه‌ریزی مالی شخصی خود به کدام عامل اقتصادی توجه بیشتری دارید؟      

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.