سواد مالی چیست؟ چرا برای ثروتمند شدن باید سواد مالی داشته باشیم؟

سواد مالی، دربرگیرنده دانش و آگاهی درباره مدیریت منابع مالی است، به گونه‌ای که این دانش به شما کمک کند تا در طول عمرتان امنیت مالی داشته باشید. به عبارتی سواد مالی یعنی: آگاهی درباره نرخ بهره‌مرکب، سرمایه‌گذاری، نقدینگی، پس‌انداز و غیره. برای به دست آوردن سواد اقتصادی باید سخت کوش و اهل مطالعه باشید. ممکن است سخت باشد، اما باتوجه به نتیجه‌ای که از اجرایی کردنش به دست می‌آورید، باورکنید در نهایت نتایج خوبی برای شما خواهد داشت. در ادامه این مقاله از اهمیت بالای سواد مالی و تاثیر آن برای شما خواهیم گفت:

سواد مالی

 چگونه سواد مالی به ثروتمند شدن ما کمک می‌کند؟

اکثر افراد به جای اینکه اول بر روی سواد مالی تمرکزکنند، مستفیم به سراغ کسب پول می‌روند. البته که تلاش برای پول درآوردن خوب است، اما اما بدون سواد مالی نمی‌توانید پولی که به دست آورده‌اید را مدیریت کنید. درواقع آن تحول بزرگی که به ثروتمند شدن منتهی می‌شود حفظ پول است، و اگر آن دانش مهارت لازم را برای آن نداشته باشید پول خود را از دست می‌دهید. کسانی که این مهارت را ندارند، نمی‌دانند چطور به نحوه صحیح هزینه کنند و کجا سرمایه‌گذاری کنند.

سواد مالی

ابعاد اصلی سواد مالی چیست؟

بودجه

درآمد

مدیریت مالی شخصی

پس‌انداز

ابزار سنجش:

موصوعات و ابعاد مسئله مالی و اقتصاد: هزینه+ پس انداز+ راه‌های امن سرمایه‌گذاری

هوش مالی: فرصت طلبی- فرصت سنجی- فرصت آفرینی

مسنتد سازی و رصد بازار: ثبت کردن و نوشتن وقایع و آمار بازر

اصل احتیاط در سواد مالی

اصل احتیاط به معنی به کارگیری اقدامات محتاطانه با توجه با وضیعت مالی شما است. برای مثال؛ قرار دادن پس‌انداز روز مبادا یا تهیه بیمه درمانی. این اصل در کنترل نتش‌های زندگی شما و آمادگی برای موارد اضطراری بسیار موثر خواهد بود. البته نگهداری اسناد مهم نیز بخش مهمی از این اصل می‌باشد که نباید فراموش کنید. باتوجه به هزینه‌های بالای درمان، یکی از موثرترین اقدامات بیمه تکمیلی است. اقدام بعدی مسئله اعتماد است؛ هیچ گاه به طمع سود بالا سرمایه خود را به دیگران نسپارید.  پیشنهاداتی مثل سرمایه‌گذاری در فارکس اگر با بازدهی سالانه بیش از صد در صد بودند در صحت آن شک کنید و حتما با یک مشاور حرفه‌ای مشورت کنید. یادتان باشد، اولویت اصلی شما حفظ سرمایه است و کسب سود در اولویت دوم قرار می‎‌گیرد.

  

سواد مالی در قرض گرفتن پول یا وام

پول قرض گرفتن یا دریافت وام یک راه برای پرداخت هزینه‌های ضروری است، اما شما هنگام بازپرداخت پول بهره پول را نیز باید پرداخت کنید و باید پول بیشتری را به بانک بپردازید. پس اگر  قصد وام گرفتن دارید، نرخ‌های بهره‌های بانک را باهم مقایسه کنید و مقایسه‌ها را همگن کنید. یکی از مهم ترین نکاتی که به شما در زمان استفاده از وام کمک می‌کند نرخ بهره سالانه است. که این نرخ مجموعه هزینه‌های سالانه را به شما می‌گوید. یعنی در واقع، بهره و اصل پولی که پرداخت می‌کنید را به شما نشان می‌دهد.  فراموش نکنید که پرداخت به موقع قرض و وام موجب بالا رفتن اعتبار شما می‌شود.

سواد مالی برای کودکان و نوجوانان

سواد اقتصادی برای کودکان و نوجوانان یکی از مباحثی است که جای خالی آموزش آن به شدت در مدارس احساس می‌شود. یکی از مهارت‌های ارزشمندی که خانواده‌ها می‌توانند به فرزندانشان یاد بدهند، مدیریت در بودجه‌بندی است. این آموزش به ایجاد  تعادل بین هزینه‌ها و پس‌انداز به شدت کمک می‌کند.ضمن آنکه سواد مالی، به تقویت دانش پایه ریاضی کودکان نیز به شدت  کمک می‌‌کند. آموزش سواد مالی و کسب مهارت‌های اقتصادی تضمینی برای موفقیت مالی فرزند شما است. پس لطفا آن را جدی بگیرید!

سواد مالی برای کودکان

سخن پایانی

سواد مالی، مجموعه‌ای از دانش و مهارت‌هایی است که هرگونه که فراگیری آن تاثیر عمیقی در فرد و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند خواهد گذاشت. ممکن است یادگیری آن زمان‌بر باشد اما نتایج بسیار خوبی برای آینده شما خواهد داشت.

    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.