پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری؟ کدام بهتر است؟/ تفاوت‌هایی که باید بدانید

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هردو مهم و ضروری هستند، اما برخلاف آنچه اغلب مردم فکر می‌کنند، یکی نیستند. انتخاب بین نگه داشتن پول در یک حساب بانکی و سرمایه‌گذاری، می‌تواند تاثیر زیادی درافزایش یا کاهش ثروت آینده شما داشته باشد. پس لازم است که قبل از اقدام برای هریک، با تفاوت‌ها، مزایا و معایب هرکدام آشنا باشید تا عاقلانه‌تر تصمیم بگیرید.

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

پس‌انداز

وقتی پول نقدی را در یک حساب بانکی یا جای امنی نگه ‌می‌دارید، و می‌خواهید پول در سریع‌ترین زمان ممکن در دسترس شما قرار بگیرد، آن پول را پس انداز کرده‌اید. با این حال، پس‌انداز برای برخی اهداف بلند مدت نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. به ویژه هنگامی که می‌خواهید مطمئن باشید در آینده و در زمانی خاص، حتما پول کافی در دسترس دارید.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری از جهتی  مشابه پس‌انداز است، زیرا شما برای آینده پول کنار می‌گذارید، اما با این تفاوت که شما به دنبال ریسک و بازدهی بالاتر هستید. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری هستید، باید برنامه خود را حداقل برای سه تا پنج سال تنظیم کنید. سرمایه‌گذاری در کوتاه مدت می‌تواند با ضرر همراه باشد. بنابراین باید فقط پولی را سرمایه‌گذاری کنید که حداقل طی یک تا دوسال آینده به آن احتیاجی ندارید. درواقع سرمایه‌گذاری یک استراتژی رشد با پول راکدی است که به آن نیازی ندارید.

چرا مردم پس‌انداز می‌کنند؟

از دوران کودکی پس‌انداز را یاد گرفته‌اند

سرمایه‌گذاری را بلد نیستند

 می‌خواهند به پول خود همیشه دسترسی داشته باشند

چرا مردم سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

می‌خواهند با پول خود به بازده بالا‌تر برسند

تحمل پذیرش ریسک با پول خود را دارند

خیالشان از کنار گذاشتن پولشان برای طولانی مدت راحت است

در چه شرایطی پس انداز کنیم و در چه شرایطی سرمایه‌گذاری؟

قبل از اینکه اقدام به سرمایه‌گذاری کنید، باید پس‌انداز کافی داشته باشید. زمانی که توان پرداخت هزینه‌های ضروری را داشته باشید و به اندازه کافی برای روز مبدا پس‌انداز داشته باشید و در کل شرایط مالی مناسب داسته باشید، با در نظر گرفتن شرایط می‌توان اقدام به سرمایه‌گذاری نمود. یادتان باشد هر هدف شما که برای پنج سال یا کمتر به پول نقد نیاز داشته باشد، نیازمند پس‌انداز است نه سرمایه‌گذاری. 

مزایای پس انداز

همان‌طور که گفته شد، پس‌انداز پولی است که شما کنار می‌گذارید و هر زمان که بخواهید به آن دسترسی خواهید داشت و هیچ خطری هم پول شما را تهدید نمی‌کند و از طرفی سود سپرده‌ ‌گذاری شما نیز در بازه‌های زمانی مشخص به حساب شما واریز می‌شود. پس‌انداز به شما این امکان را می‌دهد تا به موقع به اهداف خود برسید.

معایب پس‌انداز

سودی که بانک از سپرده‌تان به شما می‌دهد در مقایسه با سودی که از سرمایه‌گذاری به دست‌ می‌آورید بسیار ناچیز است و از طرف دیگر با توجه به شریط تورم  با گذاشتن پولتان در بانک، ارزش پولتان روز به روز کاهش پیدا می‌کند.

مزایای سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری به این معنی است که شما یک دارایی مثل سهام یک شرکت، مسکن، زمین یا طلا یا ارز را خریداری کنید و از آن درآمد کسب کنید. مثلا وفتی ملک خریداری می‌کنید، علاوه بر دریافت اجاره، از بالا رفتن ارزش ملاک نیز سود می‌کنید. یا مثلا وقتی سهامی را خریداری می‌کنید، اگر شرکت سودآور باشد، در پایان سال از فروش سهام خود سود خوبی کسب کنید.

معایب سرمایه گذاری

همان‌طور که گفتیم، سرمایه‌گذاری با ریسک همراه است. مثلا هیچ تضمینی وجود ندارد که  از سهام خود سود کسب کنید. ممکن است سهام را بخرید و بلافاصله سهام شروع به افت قیمت کند و سرمایه شما کاسته شود. بنابراین خطری که سرمایه‌گذاری دارد پس‌انداز ندارد.     

نتیجه‌گیری

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هردو ضروری و دارای اهمیت بالایی هستند. در نهایت این شما هستید که بسته به  اهداف و شرایط تصمیم می‌گیرید که پس‌انداز کنید یا سرمایه‌گذاری. اگر اهداف کوتاه مدت دارید و زمانی مقرر برای رسیدن به آن‌ها درنظر دارید، پس‌انداز گزینه مناسب‌تری است. اما اگر اهداف طولانی مدت دارید و اهدافتان انعطاف پذیرند، شاید سرمایه‌گذاری گزینه بهتری باشد.    

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.