فارکس چیست؟چند نکته ضروری که قبل از ورود به بازار فارکس باید بدانید

فارکس بعد از بورس یکی از بزرگترین بازار‌های مالی جهان است که روزانه میلیون‌ها نفر در آن فعالیت می‌کنند. مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، این سرمایه‌گذاری نیز دارای مزیا و معایب است. پس لازم است هر سرمایه‌گذار پیش از اقدام، تمام فاکتور‌ها را در نظر بگیرد. در ادامه به بررسی این بازار مالی و اصطلاحات رایج در آن می‌پردازیم. 

فارکس

فارکس چیست؟

فارکس اصطلاحی بر گرفته از دو کلمه (  forigen exchange) به معنی تبادل ارز‌های خارجی می‌باشد. فارکس در یک تعریف ساده تبدیل یک ارز به ارز دیگر می‌باشد. در این بازار‌ ارز‌هایی مانند ین، دلار، یورو توسط موسسات مالی، بانک‌ها، شرکت‌های چند ملیتی یا  تریدر‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار فارکس برخلاف بازار‌های مالی سنتی یک مکان فیزیکی ند ارد، و ارز‌ها در فضای اینترنت مورد معامله قرار می‌گیرند. مثلا فرض کنید که مقداری یورو دارید  و قصد دارید آن را به دلار تبدیل کنید، باید  محاسبه کنید در ازای مقدار یورویی که در دست دارید چه مقدار دلار می‌توانید دریافت کنید، که برای محاسبه آن باید نرخ تبدیل ارز را بلد باشید.

مفاهیم رایج در فارکس

جفت ارز

جفت ارز‌ها

 در بازار فارکس هم زمان که یک ارز خریداری می‌شود، ارز دیگر به فروش می‌رسد. به  دو ارزی که در برابر یکدیگر معامله می‌شوند و قیمت یک ارز در برابر دیگری مشخص می‌شود، جفت ارز می‌گویند. به جفت ارز‌هایی که یکی ازدو ارز‌ تشکیل دهنده آن دلار آمریکا باشد، جفت ارز اصلی می‌گویند. به جفت ارز‌هایی که هیچ کدام از دو ارز تشکیل دهنده آن دلار آمریکا نباشد، جفت ارز غیر اصلی می‌گویند.

معنی پیپ

پیپ کوچکترین واحد نوسان قیمت در نرخ ارز است. واحد نوسان قیمت بر اساس پیپ  پوینت می‌باشد. هر پوینت یک دهم پیپ است.

معنی لات

متشکل از 100000 واحد ارز است. اگر به دلار آمریکا  معامله می‌کنید در این صورت یک لات استاندارد برابر با 100000 دلار است.

لوریج یا اهرم

ابزاری که کارگزاران در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند، تا معامله گران بتوانند مقادیر بزرگتری از ارز  یا سهام را با مقدار کمتری وجه در حساب خود معامله کنند.

مزایای فارکس

 هزینه تراکنش پایین: در مقایسه با بازار سهام، کار مزد تراکنش این بازار بسیار ناچیز است

قدرت نقد شوندگی بالا: روزانه  حدود 6.6 تریلیون دلار معامله در این بازار صورت می‌گیرد.

بازار 24 ساعت: در هر ساعتی از شبانه روز امکان معامله در این بازار وجود دارد.

اهرم مالی: به کمک این قابلیت معامله گران می‌توانند سود بیشتری از معاملات خود به دست آورند.

 معایب فارکس

یکی از پر ریسک‌ترین بازار‌های معاملاتی محسوب می‌شود به طوری که در سال 2019 حدود 70 درصد از معامله‌گران ضرر کردند. بنابراین ورود به این بازار پر ریسک و پیچیده نیاز به آموزش دارد. همچنین در برخی از کشور‌ها معاملات بدون قانون انجام می‌شود و ابزار‌های فارکس به صورت استاندارد در اختیار معامله‌گران قرار نمی‌گیرد.

معاملات فارکس در کدام یک از کشور‌های جهان قانونی است؟

معاملات فارکس در بسیاری از کشور‌های جهان با توجه به قوانینی که برای آن وضع شده یک روش رسمی برا افزایش درآمد شناخته می‌شود. بزرگترین کارگزاری‌های فارکس در جهان در آمریکای شمالی قرار دارند. انگلستان، روسیه، ژاپن، آلمان، عربستان، عمان، چین، امارات، اسپانیا و غیره کشور‌هایی هستند که اجازه معاملات فارکس را به مردم خود داده‌اند. اروپا به عنوان قاره پیشرو بر اساس تعداد کارگزاران است و معامله‌گران این بازار با اطمینان بیشتری با کارگزاران این قاره همکاری می‌کنند.

آیا معاملات فارکس در ایران قانونی است؟

در سال  1390 سازمان اوراق بهادر فارکس را غیر قانونی اعلام کرد. بنابراین چون معاملات فارکس در ایران غیر قانونی است احتمال از دست رفتن سرمایه شما زیاد است. زیرا تمام معاملات به صورت سوری انجام می‌شود و هیچ جا به صورت قانونی ثبت نمی‌شود.

1 نظر
  1. […] است که بر خلاف سرمایه‌گذاری در بازار بورس و فارکس، به دانش و تجربه بالا و واسطه مورد اعتماد نیاز ندارد و […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.