کارآفرین کیست؟ تفاوت‌های میان کارآفرینی و اشتغال‌زایی چیست؟

کارآفرینی در سال‌های اخیر در بسیاری از کشور‌ها اهمیت بالایی پیدا کرده است، طوری که دولت‌ها در پی ایجاد سیاست‌های کارآفرینی بر آمده اند. اغلب دیده شده است که بسیاری از افراد، اشتغال‌زایی و کارآفرینی را یکی می‌دانند، در حالی که این دو مفهوم کاملا جدا از یکدیگر هستند. در ادامه به  بررسی مفاهیم کارآفرینی و اشتغال‌زایی و تفاوت‌های میان این دو می‌پردازیم.

کارآفرین

کارآفرین چه کسی است؟ 

کارآفرین فردی مبتکر، خلاق و نوآور است که ایده یک کسب و کار را به واقعیت تبدیل می‌کند. شخص کارآفرین مانند یک راننده است که تمام افراد حاصر در تیم را هدایت می‌کند؛ هم توان سرعت بخشیدن به کار را دارد هم پایان بخشیدن به آنچه خودش خلق نموده. در واقع مسئولیت تمام موفقیت‌ها و شکست‌های کسب و کار با شخص کارآفرین است.

کارآفرینی و اشتغال‌رایی

 اشتغال‌زایی چیست؟

 اشتغال‌زایی لزوما با نوآوری همراه نیست، بلکه زمینه ایجاد شغل را فراهم می‌کند تا افراد به واسطه آن بتوانند شغلی داشته باشند. واژه اشتغال‌زایی زمانی به کار می‌رود که یک صنعت خاص، به استخدام کارگران و کارمندان بیشتر روی می‌آورد، تا از این طریق بتواند تقاضای بازار برای ارائه محصولات یا خدمات ویژه را بر طرف نماید. اشتغال‌زایی تحت تاثیر قوانین و سیاست‌های مالی و حمایت دولت انجام می‌شود.

 انواع عمده اشتغال‎‌زایی

به وسیله سرمایه دولت

دولت با سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌ها باعث شکل گیری خدمات اشتغال‌زایی می‌گردد. مانند بستن قرار داد‌هایی که دولت در بخش خصوصی در زمینه مهندسی، حقوقی و… انجام می‌دهد.

تحت تاثیر قانون

مثلا شخص کاندیدی پس از آن که انتخاب شد با سیاست‌های مالی که در نظر گرفته است تفاوت‌هایی را در صنعت و افتصاد ایجاد می‌کند.

اشتغال‌زایی به وسیله اجرای ایده

 نوع دیگری از اشتغال‌زایی است که با سرمایه‌گذاری، نوآوری و اختراع برای خلق یک صنعت جدید صورت می‌گیرد و از سخت‌ترین و بهترین نوع اشتغال‌‌زایی بلند مدت است.

شش تفاوت‌ عمده میان کارآفرینی و اشتغال‌زایی

  • کارفرینی با نوآوری همراه است و  باعث تغییر و تحول در عناصر موجود، ایجاد یک شغل جدید و خلق یک ارزش برای جامعه همراه است. اما اشتغال‌زایی با توسعه کسب و کار بدون تغییر مولفه‌های پیشین همراه است. در واقع اشتغال‌زایی به واسطه همان شغل ایجاد شده در بازار اقدام به جذب نیرو می‌کند.
  • کارآفرینی مربوط به بخش خصوصی است در حالی که اشتغال‌زایی مربوط به وظیفه دولت است.  همان‌طور که در مثال بالا هم گفتیم، در واقع دولت از برخی پروژه‌های بزرگ در زمینه‌های مهندسی، حقوقی و..  حمایت می‌کند که منجر به ایجاد شغل می‌شود.  
  • کارآفرینی همیشه با نوآوری همراه است در  حالی که اشتغال‌زایی به ندرت با تغییر و نوآوری همراه است.
  • هدف کارآفرینان خلق ارزش است، ایجاد اشتغال نیست. ولی از آن‌جایی که کسب و کار بدون منابع انسانی مانند ماشین بدون چرخ است، بنابراین یکی از دستاورد‌های کارآفرینی ایجاد اشتغال است.
  • کارآفرینی ثروت تولید می‌کند و برای این کار از افراد متخصص استفاده می‌کند، در صورتی که اشتغال‌زایی از ثروت موجود بهره‌ می‌گیرد و آن را توزیع می‌کند  و لزوما همیشه با بهره‌وری همراه نیست.
  • اشتغال‌زایی منافع سرشاری برای فرد ندارد و معمولا معطوف به جامعه می‌شود تا شخص، ولی منافع کارآفرینی هم معطوف به شخص کارآفرین می‌شود هم جامعه.

 همان‌طور که دیدیم؛ اشتغال‌زایی و کارآفرینی با یکدیگر مرتبط هستند، اما یکی نیستند. دانستن تفاوت‌های میان این دو مفهوم به افراد کمک می‌کند تا به نحو صحیحی بتوانند جایگاه خودشان را در جامعه مشخص کنند. شما در کدام گروه قرار می‌گیرید؟  اشتغال‌زا یا کارآفرین؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.