سرمایه‌گذاری در مسکن چه مزایا و معایبی دارد؟ 3 نکته مهم که هنگام خرید مسکن باید بدانید

خرید مسکن، سرمایه‌گذاری در بازار بورس و خرید ارز و سکه، هرکدام گزینه‌هایی هستند که افراد برای سرمایه‌گذاری، با هدف رسیدن به کسب سود و درآمد انتخاب می‌کنند. سرمایه‌گذاری در مسکن، یکی از امن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است که بر خلاف سرمایه‌گذاری در بازار بورس و فارکس، به دانش و تجربه بالا و واسطه مورد اعتماد نیاز ندارد و شما می‌توانید خودتان شخصا برای آن اقدام کنید. در ادامه به مزایا و معایب  این نوع سرمایه‌گذاری و نکاتی که برای خرید مسکن باید مد نطر داشته باشید می‌پردازیم.

سرمایه‌گذاری در مسکن

مزایای سرمایه‌‌گذاری در مسکن

بر خلاف دیگر بازار‌های مالی که کسب درآمد فقط با افزایش قیمت در بازار امکان پذیر است، در بازار مسکن کسب درآمد تنوع بسیاری دارد و به روش‌های مختلفی امکان پذیر است

اجاره  

یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد با ملکتان، اجاره دادن آن‌ است. نرخ اجاره واحد‌های مسکونی در چند سال اخیر رشد چشم‌گیری داشته است. شما می‌توانید از اجاره بها به عنوان یک منبع درآمد پایدار استفاده کنید. 

رهن  

یکی دیگر از مزیای خرید مسکن استفاده از پول رهن به عنوان یک منبع درآمد سالیانه است. بسیاری از صاحبان املاک از طریق سرمایه‌گذاری پول رهن می‌توانند در یک بازار دیگر نیز سرمایه‌‌گذاری کنند.

عدم نیاز به دانش تخصصی

 همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم؛ شما برای سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به ساعت‌ها آموزش دارید تا متحمل ضرر نشوید، اما برای سرمایه‌گذاری در خرید مسکن به دانش خاصی نیاز ندارد، فقط نیاز به زمانی برای تحقیق و جست و جو برای پیدا کردن ملک مورد نظر خود مطابق با سرمایه‌تان دارید.

خرید مسکن

معایب سرمایه ‌گذاری در مسکن

مانند هر نوع سرمایه‌گذاری دیگری، خرید مسکن نیز در کنار مزایا معایبی دارد که ممکن است شما را از خرید آن منصرف کند.

نقدینگی بالا

یکی از مهم‌ترین دلایلی که ممکن است سرمایه‌گذار را از خرید مسکن منصرف کند، نقدینگی بالا است. شما با پول‌های خرد نمی‌توانید برای  خرید در مسکن اقدام کنید و به فکر صاحب خانه شدن باشید. البته اگر در این گروه از سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرید، راه حل‌هایی  مانند دریافت وام مسکن وجود دارد.

هرینه استهلاک

خرید مسکن به این معنی نیست که پس از خرید آن را به امان خدا رها کنید. ملکی که شما خریداری می‌کنید، نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. پس هنگام خرید باید تمام هزینه‌های تعمیرات و نگهداری آن را نیز در نظر بگیرید. در صورت امکان به سراغ خرید خانه‌هایی بروید که  قدمت زیادی نداشته باشند، تا هزینه کم‌تری را صرف تعمیرات بکنید.

نقد‌شوندگی پایین

مثلا اگر برای سرمایه‌گذاری طلا بخرید، به سرعت می‌توانید آن را طی یک روز نقد کنید. اما سرمایه‌گذاری در مسکن این طور نیست، چون نقد شدن پول معمولا فرایند زمان‌بری خواهد بود و بستگی به میزان تقاضا دارد.

 هنگام خرید مسکن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در هنگام بازدید ازخانه لازم است به چند نکته توجه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید

کوچه

هنگام بازدید از ملک به کوچه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد توجه کنید. اگر کوچه بسیار باریک باشید در هنگام عبور مرور و اسباب کشی ممکن است دچار مشکل شوید. همچنین اگر دنبال منطقه ساکت و بی صر و صدا می‌گردید، کوچه‌هایی که ساختمان اداری، مدرسه یا رستوران در آن  قرار دارند، گزینه مناسبی برای شما نیستند.

امکانات رفاهی

دسترسی آسان به امکانات رفاهی اهمیت زیادی دارد و اینکه برای خرید ساده مجبور نباشید مسافت زیادی را طی کنید، یکی از نکاتی هست  که برای خرید خانه حتما باید در نظر داشته باشید. پس هنگام بازدید از خانه به مسافت سوپر مارکت، میوه فروشی، نانوایی و درمانگاه توجه کنید.

حریم خصوص

مشرف نبودن در‌های ورودی به یکدیگر و وجود پنجره‌های دو جداره نیز از نکاتی است که هنگام خرید خانه باید به آن توجه کنید. 

توصیه نهایی برای خرید مسکن

همان‌طور که گفتیم، سرمایه‌گذاری در مسکن به دانش تخصصی نیاز ندارد، اما نیازمند تحقیقات جامع و گسترده است. زیرا درصورت نداشتن اطلاعات کافی، ممکن است ملک را به چند برابر قیمت به شما بفروشند، یا نقاط ضعیفی از شهر را انتخاب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.