توضیحاتی در مورد توکن های NFT

NFT چیست ؟

NFT مخفف کلمات Non Fungible Token است. یعنی توکن‌های غیرقابل تعویض. به احتمال زیاد با رمز ارزها آشنایی دارید و اکنون می‌خواهید در مورد اینکه توکن NFT چیست بیشتر بدانید. در این نوشته در مورد اینکه NFT چیست و چه کاربردهایی دارد ، مطالبی را تهیه کرده ایم که در ادامه می‌خوانید.

NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض یک نوع از دارایی‌های رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین هستند. منظور از غیرقابل تعویض این است که برخلاف ارزهای دیجیتال، نمی‌توان آنها را به صورت معادل معامله یا مبادله کرد. در ادامه توضیح خواهیم داد که همین ویژگی باعث کاربردی شدن NFT در زمینه ایجاد امنیت شده است.

تفاوت سایر ارزهای دیجیتال با NFT چیست ؟

ارزهای مبتنی بر رمز (مانند بیتکوین و اتریوم) مانند پول فیزیکی قابل تعویض هستند. یعنی می‌توان آنها را مبادله کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین همیشه از نظر ارزش با بیت کوین دیگر برابر است. به طور مشابه، یک واحد اتریوم همیشه برابر با واحد دیگر است. این ویژگی تغییرپذیری، ارزهای دیجیتال را برای استفاده به عنوان یک ابزار ایمن برای تراکنش در اقتصاد دیجیتال مناسب می‌کند.

اما NFT‌ها اینگونه نیستند و پارادایم کریپتو را با منحصر به فرد و غیرقابل تعویض کردن هر توکن تغییر می‌دهند. بعبارتی NFT با وجود یک دارایی (عکس هنری، اشیاء کمیاب و …) معنا پیدا می‌کند. در نتیجه نمی‌توان یک توکن غیرقابل تعویض با دیگری برابر کرد. آنها نمایش دیجیتالی دارایی‌ها هستند و به پاسپورت‌های دیجیتال تشبیه شده اند. زیرا هر توکن دارای هویت منحصر به فرد و غیرقابل انتقالی است تا آن را از سایر نشانه‌ها متمایز کند. آنها همچنین قابل توسعه هستند، به این معنی که می‌توانید یک NFT را با دیگری ترکیب کنید تا یک NFT سوم و منحصر به فرد را “تولید” کنید.

کاربردهای NFT در چیست؟

تا اینجا فهمیدیم که NFT چیست . حال می‌خواهیم کاربردهای آن را بررسی کنیم. همانگونه که گفتیم NFT‌ها توکن‌های رمزنگاری منحصربفردی هستند که روی یک بلاک چین وجود دارند و قابل تکرار نیستند. NFT‌ها را می‌توان برای نمایش آیتم‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک استفاده کرد. استفاده از این تکنولوژی این امکان را فراهم میکند که احتمال تقلب تقریبا ناممکن شود. همین ویژگی سبب می‌شود که NFT‌ها در زمینه نشان دادن هویت افراد، حقوق مالکیت و موارد دیگر استفاده شوند.

از آنجایی که NFT‌ها مبتنی بر بلاک چین هستند، می‌توانند برای حذف واسطه‌ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان یا برای مدیریت هویت استفاده شوند. NFT‌ها می‌توانند واسطه‌ها را حذف کنند، معاملات را ساده کنند و بازارهای جدیدی ایجاد کنند. بیشتر بازار فعلی NFT‌ها حول مجموعه‌های کلکسیونی، مانند آثار هنری دیجیتال، کارت‌های ورزشی و اشیاء کمیاب متمرکز شده است. در ادامه با ذکر مثالهایی بیشتر به بررسی کاربردهای NFT می‌پردازیم.

فروش عکسهای مسابقات NBA :

شاید پر هیاهوترین فضا مربوط به فروش کارت پستال‌های دیجیتال مسابقات NBA باشد. مکانی که در آن تصاویری ازلحظات جذاب این مسابقات به صورت کارت پستال‌های دیجیتال فروخته می‌شود. برخی از این کارت‌ها میلیون‌ها دلار فروخته شده‌اند.

nft چیست

نمایش دیجیتالی گربه‌ها:

شاید معروف ترین مورد استفاده برای NFT‌ها مربوط به cryptokitties باشد. cryptokitties که در نوامبر 2017 راه اندازی شد، نمایش دیجیتالی گربه‌ها با شناسه‌های منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم هستند.

nft چیست

هر بچه گربه منحصر به فرد است و قیمتی در اتر دارد. آنها در بین خود تولید مثل می‌کنند و فرزندان جدیدی تولید می‌کنند که در مقایسه با والدین خود دارای ویژگی‌ها و ارزش‌های متفاوتی هستند. ظرف چند هفته کوتاه پس از راه‌اندازی، cryptokitties طرفداران زیادی پیدا کرد . گفته می‌شود 20 میلیون دلار برای خرید، تغذیه و پرورش آنها توسط طرفداران هزینه شده است.

فروش پیام توییتر:

با تکنولوژی NFT میتوان حتی یک پیام توییتری را نیز به فروش رساند. اخیراً، جک دورسی،از بنیانگذاران توییتر، پیوندی به نسخه توکن‌ شده اولین پیام توییت تاریخ ، در توییتر منتشر کرد. او در این پیام نوشته بود: «من twttr را راه‌اندازی کردم». قیمت نسخه NFT این توییت قبلاً تا 2.5 میلیون دلار پیشنهاد شده است.

فروش آثار هنری:

آنها همچنین می‌توانند منجر به بهبود فرآیندهای تجاری در فروش آثار هنری شوند. به عنوان مثال، یک NFT در فروش یک اثر هنری، تعامل بازیگران مختلف در زنجیره تأمین را آسان‌تر می‌کند. یعنی به کمک آنها میتوان متوجه شد که منشأ خلق آن اثر هنری چه کسی بوده است و توسط چه کسانی خریداری شده و الان در چه وضعیتی قرار دارد. این ویژگی باعث می‌شود ، تقلب در آثار هنری تا حد زیادی کاهش یافته و تقریبا ناممکن شود.

گذرنامه‌های مبتنی بر NFT :

توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT همچنین برای مدیریت هویت عالی هستند. گذرنامه‌های فیزیکی(پاسپورت) را در نظر بگیرید که باید در هر نقطه ورودی و خروجی ارائه شوند. با تبدیل گذرنامه‌های فردی به NFT که هر کدام دارای ویژگی‌های شناسایی منحصر به فرد خود هستند، میتوان فرآیندهای ورود و خروج را برای حوزه‌های قضایی ساده کرد. با گسترش این مورد، NFT‌ها می‌توانند برای مدیریت هویت در قلمرو دیجیتال نیز استفاده شوند.

چرا NFTها مهم و کاربردی هستند؟

مطمئناً، نمایش دیجیتال دارایی‌های فیزیکی، ایده جدیدی نیست. اما زمانی که این مفاهیم با مزایای یک بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری ترکیب می‌شوند، به پدیده ای کاربردی و پرطرفدار تبدیل می‌شوند.

شاید واضح ترین مزیت NFT‌ها کارایی آن در بازار باشد. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می‌کند و واسطه‌ها را حذف می‌کند. NFT‌هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می‌دهند، نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برد و به هنرمندان اجازه می‌دهد تا مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

چگونه NFT بخریم؟

بسیاری از NFT‌ها را فقط می‌توان با اتر خریداری کرد، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال و ذخیره آن در یک کیف پول دیجیتال معمولا اولین قدم است. سپس جهت خرید NFT‌ها می توانید از طریق هر یک از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible، و SuperRare خریداری کنید. همچنین نوشته زیر به شما در مورد نحوه خرید NFT کمک میکند.

یک مقاله خوب در مورد خرید NFT و اینکه NFT چیست ؟

در این نوشته در مورداینکه NFT چیست مواردی را مرور کردیم. همچنین در مورد کاربردهای NFT در بخش‌های مختلف توضیح دادیم. ممنونیم که این نوشته را تا پایان خواندید، لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای بهبود نوشته‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع مورد استفاده در نگارش این مطلب: +

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.