5 نکته برای شروع سبک زندگی مینیمال

در سال‌های اخیر سبک زندگی مینیمال طرفداران بیشتری پیدا کرده است. وقتی به عنوان یک مینیمالیست زندگی می‌کنیم، سعی داریم روشی را انتخاب کنیم که با حداقل امکانات ممکن، نیاز ما برطرف شود. بنابراین ساده زیستی و زندگی با حداقل‌های ممکن، روشی است که اساس زندگی مینیمالیسم را تشکیل می‌دهد. در نوشته ی قبلی سبک زندگی مینیمال را معرفی کردیم و اکنون در این نوشته میخواهیم در مورد اینکه چگونه سبک زندگی مینیمال را شروع کنیم، صحبت کنیم:

  • هدف گرایی در سبک زندگی مینیمال
  • کالای اضافی ممنوع
  • خرید باکیفیت
  • زندگی دیجیتال
  • هر وسیله یک جای اختصاصی

 سبک زندگی مینیمال

1- هدفگرایی در سبک زندگی مینیمال

در اجرای سبک زندگی مینیمال هدفگرایی اهمیت زیادی دارد. شما باید بررسی کنید برای دستیابی به یک هدف چگونه با کمترین امکانات و منابع می‌توانید به آن برسید؟ اگر امکانات و منابع در دسترس شما برای رسیدن به یک هدف خاص بیش از نیاز شما می‌باشد، به سادگی آن منابع و امکانات را از محل زندگی خود دور کنید.

برای مثال اگریکی از اهداف شما این است که ورزش کنید و از مزایای ورزش کردن در زندگی بهره‌مند شوید، داشتن بیش از یک جفت کفش ورزشی و یا بیش از یک یا دو دست لباس ورزشی، به معنای اضافی بودن منابع در دسترس شماست. یا اگر هدف شما از داشتن گوشی موبایل، صرفا برقراری ارتباط با دیگران می‌باشد، داشتن بیش از یک گوشی موبایل به معنای عدم رعایت سبک مینیمال است.

بنابراین متناسب با اینکه چه هدفی دارید، به منابعی که در اختیار دارید دقت کنید و در صورت ممکن از تعداد آنها بکاهید. شاید اندکی عجیب بنظر برسد، اما این اولین قدم در رسیدن به سبک زندگی مینیمال است.

2- کالای اضافی ممنوع

وسایل اضافی

چند ساعت از یک روز تعطیل را به بررسی وسایل موجود در خانه خود اختصاص دهید. آنها را بررسی کنید و از خودتان این سوال را بپرسید که آن وسیله را برای رسیدن به چه هدفی لازم دارید؟ آیا بدون آن وسیله هم می‌توان زندگی کرد؟ برای مثال اگر یک آبمیوه گیری دارید که بیش از دو سال است که از آن استفاده نکرده‌اید، این یعنی شما به آن نیاز ندارید. و یا اگر کتاب‌هایی در کتابخانه خود دارید که سالهاست آن‌ها را مطالعه نکرده‌اید احتمال اینکه از این به بعد نیز آن را مطالعه کنید خیلی کم خواهد بود.

لباس اضافی

معمولا هر فرد یک جای بخصوص مانند کمد یا قفسه یا رگال را برای نگهداری لباسهایش در نظر می‌گیرد. اگر سری به آن بزنیم احتمال اینکه لباسهایی را پیدا کنیم که مدت‌هاست از آن استفاده نمی‌کنیم، بسیار زیاد است. با خود یک قرار بگذارید اگر از یک لباس بیش از یک سال استفاده نکرده باشید، آن را از قفسه لباسهای خود دور کنید. این کار را می‌توانید هر سال و در قبل از پایان سال که معمولا زمانی را برای خانه تکانی در نظر می‌گیرید، انجام دهید.

 سبک زندگی مینیمال

با وسایل اضافی چه کنیم؟

زمانی که وسایل اضافی را پیدا کردید، روش‌های مختلفی برای دور کردن آن‌ها از محل زندگی شما وجود دارد. برای مثال ممکن است کتاب‌های اضافی موجود در قفسه کتابتان را به کتابخانه اهدا کنید و یا به دوستان خود هدیه بدهید. در صورت تخصصی بودن آن کتاب‌ها (کتاب کنکور، آموزش دانشگاهی و …) می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌هایی نظیر دیوار و یا شیپور آنها را به فروش برسانید.

3-خرید با کیفیت

ما در نوشته خرید به سبک مینیمال کاملا به موضوع خرید مینیمال پرداخته ایم. خرید در سبک زندگی مینیمالیسم به این معنا نیست که هرگز انجام نشود، بلکه خرید با کیفیت، اصلی است که باید به آن توجه شود. افراد پیرو سبک زندگی مینیمال همواره این نکته را مد نظر دارند که در هنگام خرید توجه بیشتری به کیفیت و مرغوبیت جنس کالا داشته باشند.

 سبک زندگی مینیمال

چه خرید شما یک جفت کفش جدید باشد و یا یک شلوار، خرید باکیفیت به مثابه نوعی سرمایه گذاری است. اگرچه ممکن است در لحظه خرید هزینه بیشتری پرداخت کنید اما آن کالا با ماندگاری بیشتر نسبت به کالاهای کم کیفیت، برای شما سودمند خواهد بود. در واقع خرید جنس با کیفیت بهترمعادل پرهیز از خریدهای مکرر و صرفه جویی مالی در بلند مدت است. ناگفته نماند، با پرهیز از خرید جنس نامرغوب، شما به کاهش تولید ضایعات کمک می‌کنید. (در هر ثانیه یک کامیون زباله دور انداخته می‌شود!!!)

4- زندگی دیجیتال

یکی از اقدامات مهم در اجرای سبک زندگی مینیمالیسم، روی آوردن به دنیای دیجیتال است. برای مثال آلبوم عکس‌های کاغذی می‌توانند با البومهای دیجیتال جایگزین شوند. اگرچه خاطرات زیادی با آلبوم‌های عکس کاغذی خود داریم، اما برای استفاده از مزایای زندگی مینیمالیسم ناگزیر هستیم شیرینی خاطرات کاغذی را از جنس دیجیتال تجربه کنیم.

 سبک زندگی مینیمال

همچین ممکن است تعداد زیادی فیلم ویدئویی داشته باشیم که می‌توانیم آنها را در یک هارد دیسک اکسترنال یا فضای ذخیره ابری(Cloud Storage) نگه داری کنیم.

5- هر وسیله یک جای اختصاصی

اینکه برای هر وسیله یک جای مشخص در نظر گرفته شود یکی از جذاب‌ترین روش‌های ایجاد سبک زندگی مینیمال است. زیرا با این رویکرد شما در هنگام خرید باید به این موضوع هم فکر کنید که آیا در خانه خود جایی برای آن کالای خاص دارید یا نه. بنابراین اختصاص دادن جای مخصوص به هر وسیله باعث می‌شود که از بسیاری از خریدهای غیر ضروری جلوگیری شود. پیشنهاد می‌شود به تدریج به سراغ همه ی وسایل خانه خود بروید و برای هر کدام یک جای مخصوص اختصاص دهید. به طور همزمان به این فکر کنید که آیا به آن نیاز دارید یا نه. مطمئن باشید تعدادی وسایل پیدا خواهید کرد که مدت‌هاست از آن استفاده نکرده‌اید.

سخن پایانی:

در این نوشته روش‌هایی که می‌توانیم به کمک آن زندگی مینیمال را شروع کنیم، صحبت کردیم. اما این کافی نیست و برای دستیابی به سبک زندگی مینیمال به تمرین مدام نیاز داریم. ما همیشه می‌توانیم راه‌هایی برای بهبود و تقویت سبک مینیمالیسم خود پیدا کنیم. کافی است در انجام هر کار اصول زندگی مینیمال را فراموش نکنیم.

نوشته‌های مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط‌:

آموزش اتصال به بانک آینده

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش پس انداز با نیوُ

پس‌انداز  کردن یکی از اصول مرتبط با سلامت مالی افراد است. با وجود پدیده تورم، شاید اینگونه به نظر برسد که پس‌انداز کردن کاری غیر

آموزش اتصال به بانک پارسیان

یکی از قابلیت‌های اپلیکیشن نیوُ امکان خواندن پیامک بانکی و استفاده از آن با هدف تسهیل ثبت دخل و خرج کاربران می‌باشد. در این آموزش

آموزش بودجه بندی

بودجه بندی و در نظر گرفتن محدودیت برای خرجکرد، یکی از اصول سلامت مالی به حساب می آید. دسته‌بندی کردن هزینه‌ها و در نظر  گرفتن