استقلال مالی نوجوانان با پول تو‌جیبی

استقلال مالی نوجوانان با پول تو‌جیبی

استقلال مالی نوجوانان با پول تو‌جیبی

خانواده‌ها در شکل گرفتن رفتار‌مالی نوجوانان نقش مهمی دارند. بسیاری از نوجوانان روش‌های رفتار مالی نوجوانان خود را از پدر و مادرشان تقلید می کنند. صحبت کردن در مورد مسائل مالی با نوجوانان کار ساده ای نیست. مخصوصاٌ وقتی که سن آنها بالاتر می‌رود.
سه حیطه کاربردی برای آماده‌سازی فرزندان برای مواجهه با مسائل مالی:

 • به نوجوانان مسئولیت مالی بدهید

با فرزندانتان تقسیم کار کنید
این نکته بسیار مهم است که فرزند شما ارزش پول را بداند و درک کند که با یک منبع نامحدود روبرو نیست. پس برای این کار به آنها ماهیانه مبلغ ثابتی بدهید و‌از‌آنها بخواهید برای ماه جاری بودجه بندی کنند. با این کار شما به آنها یاد‌‌ دادید که فقط چیزهایی که قادر به پرداختشان هستند بخرند و از‌هزینه های اضافی، دوری کنند.

پول تو‌جیبی و بودجه‌بندی
برای بعضی از‌‌‌‌‌‌‌ما پول تو‌جیبی اولین تجربه استقلال مالی است. وقتی بچه‌ها برای این پول برنامه‌ریزی می‌کنند و می‌دانند امکان افزایش پول وجود ندارد. آنها یاد می‌گیرند که باید همگام با برنامه بودجه پیش روند و از خرید اقلام نامربوط چشم پوشی می‌کنند.
راه دیگری نیز برای این کار وجود دارد مثلاً برای ناهار فرزندتان مبلغ مشخصی را تایین کنید و به او بدهید. اگر این پول را بابت لباس یا تفریح خرج کند خود او با عواقب آن روبرو خواهد شد و مجبور می‌شود یا گرسنه بماند یا از خانه خوراکی ببرد. بنابراین او یاد می‌گیرد که در بودجه‌بندی منظم عمل کند.
همیشه در این مورد سخت‌گیر باشید، هیچگاه بجای پولی که بیشتر خرج کرده‌اند به آنها پول ندهید و اجازه دهید مسئولیت پذیر شوند و عواقب کار خود را بپذیرند. اگر در این موقعیت‌های ساده و کوچک این نکات را یاد بگیرند خیلی بهتر است تا در آینده با میلیون‌ها تومان بدهکاری مواجه شوند.
تحقیقات نشان داده 8 نوجوان از 10 نفر آنها که از پول تو‌جیبی خود شارژ تلفن‌همراه خود را می پردازند، در استفاده از تلفن‌همراه خود بسیار محتاط‌تر عمل می‌کنند و سعی می‌کنند هزینه‌های شارژ و اینترنت را کاهش دهند.

 • برای فرزندانتان مثال خوبی باشید

یادگیری از پدر و مادر
زمانی که بحث مدیریت مالی پیش میاد اکثر کودکان از پدر و مادر خود تقلید می کنند. اگر از اون دسته افرادی هستید که برای خرید چیزی اول پس‌انداز می کنید احتمال زیادی دارد که فرزندانتان هم مثل شما باشند. و اگر همیشه خریدهای غیرمنتظره با قسط یا وام دارید پس بعید نیست که فرزندان هم پای جای پای شما بگذارند.
در این مورد میتوانید در بعضی از تصمیمات مالی خانواده، فرزندانتان را دخیل کنید، تا یاد بگیرند چطور می توانند با قیمت پایین‌تر خرید کنند و مرکزخرید های قیمت مناسب را نشان‌بدهید.
یا می توانید یک قدم جلوتر بروید و آنها را با یک لیست اقلام و مبلغ ثابت به خرید بفرستید اما در سفارشات مراقب باشید آنها فقط چیزهایی که در لیست آورده شده را بخرند نه چیزهایی که خودشان می‌خواهند.
با آنها صادق باشید و از اشتباهات مالی خود زمانی که نوجوان بودید برای آنها تعریف کنید. این کار به آنها عواقب خرج های بی برنامه را نشان می‌دهد.
پس این درس‌های آموزنده را برای آنها تعریف کنید.

عادت به پس‌انداز
یادگیری نحوه پس‌انداز و خرید به اندازه درآمد در زندگی بزرگسالی اهمیت زیادی دارد. فرزندان را به پس‌انداز هر‌هفته مقدار کمی پول برای خرید کفش تشویق کنید یا حتی پس اندازهای بلند مدت برای خریدهای بزرگتری مثل تلفن‌همراه. بدون این راهکارها فرزندانتان به اهدف بلندمدت خود نخواهند رسید، مثل: خرید ماشین، دانشگاه رفتن و خرید‌خانه
فهماندن نیاز به پس انداز به نوجوانان سخت است، اما فرصت‌هایی نیزهستند که باید غنیمت بشمارید. مثلا اگر نوجوان شما به رانندگی علاقه زیادی دارد، زمان خوبی است که او را به پس‌انداز برای هزینه های کلاس ترغیب کنید.
ممکن است لازم باشد هر‌ماه مبلغی را کنار بگذارد یا شغل پاره‌وقت پیدا کند.

 • به آنها کمک کنید اولین حقوق خود را مدیریت کنند
  اگر فرزند شما تصمیم دارد برای خرید بزرگی پس‌انداز کند یا می‌خواهد پول بیشتری خرج کند به او یاد بدهید شغلی برای خود پیدا کند. شاغل شدن اولین قدم یک نوجوان به سوی استقلال مالی است و نقش مهمی در آماده شدن برای آینده دارد. بعضی از نوجوانان شغل‌های غیررسمی مثل نیروی خدماتی در کافی‌شاپ‌ها، درست کردن صنایع‌دستی و دستیار مکانیک یا خیاط را برمیدارند اما آنهایی که دبیرستان را تمام کرده اند می‌توانند شغل‌های تمام‌وقت هم انتخاب کنند.
  اولین شغل باعث می‌شود دارایی نقدی آنها افزایش پیدا کند پس بهتر است حتماً با آنها در رابطه با روش‌های پس‌انداز و اهمیت آن صحبت کنید گرچه دفعات اول ممکن است هیچ نتیجه‌ای ندهد و آنها همچنان به بیرون رفتن و خرید بی‌رویه لباس ادامه دهند اما اگر آنها یک بار پس‌انداز و مزایای آن را تجربه کنند مطمئنا خودشان طرفدار خوبی خواهند شد. حتما‌‌ً سعی کنید به نحوی علایق آنها را شناسایی و تاکید کنید تا بخواهند آن را بدست بیاورند.
  سعی کنید حتماً اطلاعات دقیقی در رابطه با چیزی که دوست دارد بدهید و مراحل خرید را به او نشان‌دهید.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی آموزش‌های مالی به نوجوانان بسیار ساده‌تر شده است. نسل جدید آشنایی و تسلط بیشتری به تکنولوژی داردند و به سادگی می‌توانند تمامی این موارد را با استفاده از برنامه‌ها و یا اپلیکیشن‌های مختلف مدیریت کنند.
به عنوان مثال می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن حسابداری شخصی نیوُ تمام هزینه‌ها و دریافتی‌های خود را ثبت و ضبط کنند و یا حتی با استفاده از ابزار پس‌انداز برای اهداف مختلف مثل سفر یا خرید یک دوربین عکاسی پول پس‌انداز‌کنند.
شما می‌توانید در نیوُ یک کیف پول مشترک با فرزند خود داشته باشید و روی هزینه‌های آنها نظارت کنید و از آنها بخواهید برای تمام هزینه‌های جاری خود در قسمت بودجه‌بندی برنامه‌ریزی کنند.

 

این پست دارای 5 نظر است

 1. محسن

  بسیار مطلب آموزنده و خوب!!

 2. Pinkfloyd

  دیروز مامانم این مطلبو خونده و گیر داده میگه به پسر عمه فرخنده سپردم عید و تابستون بری پیشش سرکار. آخه واسه چی با سرنوشت ما بازی میکنید؟؟؟؟ داشتم زندگیمو میکردمممم اه

 3. Eliiii

  ما خودمونم بودجه بندي و پس انداز بلد نيستيم ?

 4. کتابعلی نادردل

  نیوُ جان سلام
  از اینکه به فکر ما هستید متشکرم و همواره از خدای منان سلامتی شخصی که این مطلب را نوشته می خواهم. بسیار در راهنمایی فرزندم برای پس انداز کمکم کرد.
  با تقدیم احترامات فائقه
  کتابعلی نادردل

دیدگاهتان را بنویسید